Jóga s Katarínou: Jak správně provést poloviční most

Podívejte se na svět z jiné perspektivy.
foto: Jóga Ateliér

V našem seriálu vás jogínka a víla Katarína Mikulandová naučí správně provádět jednotlivé jógové pozice.

Jóga s Katarínou vás naučí správně dýchat, protáhnout se i milovat a respektovat své tělo. Nepotřebujete k tomu vlastně vůbec nic, jen trošku místa, podložku (ale i bez té to jde), chuť cítit se lépe a něco málo pro sebe udělat. Naučíte se, jak se správně do pozice nastavit, jak ji provádět i prodýchat. Katarína vás upozorní i na případné chyby, kterých je třeba se vyvarovat. Nezapomeňte, že před lekcí je dobré nic nejíst ani nepít, odměnit se můžete, ale hned potom. Třeba dobrým kafíčkem a čokoládou. Dnes to bude pozice Sétu Bandha Sarvángásana / poloviční most. Cvičit můžete podle videa nebo podle fotogalerie, kterou doprovází i podrobný návod.

Sétu Bandhásana / poloviční most otvírá naše srdce 

Jemná inverzní pozice, kterou můžete zařadit ke konci lekce nebo kdykoli samostatně. Ovšem mimo pozdní večerní hodiny, aby nedocházelo k nadměrné stimulaci mozku, což by mohlo mít za následek horší usínání či nespavost. Pozice posiluje zádové svaly, naučí vás správně otevřít hrudník a ramena, zmírňuje problémy se štítnou žlázou, zlepšuje trávení i dýchání a snižuje hladinu úzkosti.

Pohodlně si lehněte a pokrčte kolena. Chodidla opřete o podložku a jen zkuste přizvednout pánev. Vraťte na podložku a srovnejte chodidla – tak, aby byla maximálně na šířku vašich kyčlí (10-15 cm od sebe). Můžete podložit pánev blokem přímo pod křížovou kost.

Vnímejte zapuštění chodidel do podložky. Vaše holeně směřují kolmo do země. Mezi kolena můžete vložit blok nebo knížku jako prevenci vykloněných kolen do stran. Vyneste pánev nad oblast srdce a jen pozorujte svůj dech. Klidně dýchejte. Zkontrolujte stehna, zda směřují dopředu (ne do stran). Postupně zvyšujte, bloček si můžete postavit na výšku.

Zkuste se dotknout konečky prstů vašich pat nebo se chytit za kotníky.

Pokud nemáte žádné problémy s krční či bederní páteří, můžete podložit ruce pod bedra a zdvihnout jednu nohu.

Krásný den s jógou. Namaste🙏

Kdo je Katarína Mikulandová?

Slovenka, zdravotní sestra, máma dvou synů, která žije v Praze a jógu učí s lehkostí víl. Praxi s ní si můžete vyzkoušet i pod křídly Jóga ateliéru, kde kromě Kataríny vede lekce i mnoho dalších skvělých lektorek. Více informací na www. jogaatelier.czLíbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související