William a Kate: Příběh jejich velké lásky

foto. Wikimedia Commons

Jeden z nejsledovanějších párů planety, princ William a jeho žena Kate, jsou pod neustálým drobnohledem veřejnosti, který se po korunovaci krále Karla III. ještě zvýšil.

Celá Británie do nich vkládá naději, že po turbulentních letech, kdy se celá monarchie otřásala v základech, nastolí klid a důstojnost. Jejich poddaní je milují za jejich bezprostřednost, snahu vychovat děti co nejlépe i vzájemnou lásku a projevy náklonnosti. Pojďme si připomenout historii jejich vztahu. Kde se potkali a proč jsou si souzení?

Příběh velké lásky

William a Kate se seznámili v roce 2001 během studií na skotské univerzitě v St. Andrews. Dva roky na to spolu začali chodit. Když se však ani po letech známosti princ neměl k tomu, aby Kate požádal o ruku, neřekl jí nikdo jinak než „Čekanka Kate“ (Waitie Katie). Poté se dokonce rozešli, načež v listopadu 2010 pár předstoupil před novináře s tím, že jsou zasnoubeni. Kate dostala od Williama zásnubní 12karátový safírový prsten, zděděný po jeho matce, princezně Dianě.

Jejich velkolepou svatbu sledovalo přes 2 miliardy diváků po celém světě, z toho téměř 18 milionů ve Velké Británii. Na svatbu se sjelo 1900 pozvaných hostů, milion lidí pak přihlížel v ulicích. Následovaly dvě oslavy, kočárový průvod, přelety stíhačky nad Londýnem… Tenhle ostře sledovaný královský sňatek si i po letech pamatují všichni.

„V pátek 29. dubna 2011 v jedenáct hodin se Jeho královská Výsost princ William z Walesu a slečna Catherine Middletonová vzali ve Westminsterském opatství. Po ceremonii se nově sezdaný pár, nyní titulovaný jako Jejich královské Výsosti, vévoda a vévodkyně z Cambridge, projel v kočáru do Buckinghamského paláce, přičemž jej zdravili lidé stojící podél ulic,“ zní v oficiálním prohlášení britské královské rodiny dvanáct let poté.

Utajované šaty a koruna z osobní sbírky

Měsíce před svatbou se většina lidí i novinářů mohla jen dohadovat, jak vlastně bude nevěsta vypadat. Šaty byly až do momentu, kdy Kate vystoupila před opatstvím z auta, zahaleny tajemstvím. Vytvořila je kreativní ředitelka britské značky Alexander McQueen Sarah Burton, se kterou vévodkyně spolupracuje dodnes. Svatební šaty v odstínu slonovinově bílé tzv. ivory byly inspirované vzhledem monacké kněžny Grace a okamžitě se staly hitem. Krásné nevěstě nechyběla ani vlečka, která měřila dva metry a sedmdesát centimetrů a motivy na krajce byly ručně vyšívané.

Krajka použitá na šatech byla vyrobená technikou carrickmacross, což je technika pocházející z Irska, ze začátku devatenáctého století. Vzorem krajky byly typické britské květiny. Závoj, který Kate oblékla, byl velmi jednoduchý. Ozdobený byl tiarou Cartier, kterou jí pro danou událost propůjčila královna. Šaty stále patří ve statistikách Googlu mezi nejvyhledávanější.

Na hlavě měla Kate korunku z roku 1936, kterou nechal vyrobit pro svoji manželku otec zesnulé královny Alžběty II. , král Jiří VI. Ta ji poté dostala od královny matky ke svým osmnáctým narozeninám. Klenot se později stal součástí královniny osobní sbírky šperků. Princ William oblékl uniformu irské gardy složenou z červeného saka a černých kalhot a doplněnou modrou šerpou.

Porušení tradic

Vévodkyně z Cambridge podle světových médií při svatbě porušila hned několik tradic. Například měla částečně rozpuštěné vlasy, které mají mít nevěsty z královské rodiny vždy vyčesané. Dále pak u oltáře při slibu vynechala slovo „poslušnost“. To je přitom součástí všech královských svatebních slibů. Následovala tak svou zesnulou tchýni, princeznu Dianu. Ta při sňatku s princem Charlesem rovněž toto slovo vypustila. Dále pak Wiliam a Kate porušili pravidlo jednoho polibku. Jako novomanželé si totiž již tradičně před světem dávají na balkonu Buckinghamského paláce jeden polibek. William a Kate se ale políbili hned dvakrát.

Nejoblíbenější člen rodiny

Navzdory skutečnosti, že se Kate nenarodila v královské rodině, podle britských médií se stala jedním z nejoblíbenějších členů britské královské rodiny. Její vybrané chování, podpora manžela, osobitost, decentní outfity, charitativní angažovanost, to je jen malý výčet toho, co na ní Britové milují. Stejně tak oceňují, jak mladý manželský pár přistupuje k výchově jejich tří dětí – prince George, princezny Charlotte a prince Louise. A všichni se těší na to, až se z nich stane královský pár, na který budou právem hrdí.

zdroj: www.marieclaire.com, www.people.com, www.westminster-abbey.org

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související