William a Kate: Ze školní lásky budoucí královský pár

Své „ANO“ si řekl slavný pár po devítileté známosti, která nebyla bez trhlin.
foto: Instagram Kensingtonroyal

29. dubna uplynulo 10 let od nejsledovanější svatby jednadvacátého století. Princ William a Kate Middleton si řekli své ano ve Westminsterském opatství, kde je oddal arcibiskup z Canterbury.

William a Kate se seznámili v roce 2001 během studií na skotské univerzitě v St. Andrews. Dva roky na to spolu začali chodit. Když se však ani po letech známosti princ neměl k tomu, aby Kate požádal o ruku, neřekl jí nikdo jinak než „Čekanka Kate“ (Waitie Katie). Poté se dokonce rozešli, načež v listopadu 2010 pár předstoupil před novináře s tím, že jsou zasnoubeni. Kate dostala od Williama zásnubní 12karátový safírový prsten po jeho matce, princezně Dianě.

Jejich velkolepou svatbu sledovalo přes 2 miliardy diváků po celém světě, z toho téměř 18 milionů ve Velké Británii. Na svatbu se sjelo 1900 pozvaných hostů, milion lidí pak přihlížel v ulicích. Následovaly dvě oslavy, kočárový průvod, přelety stíhačky nad Londýnem… Tenhle ostře sledovaný královský sňatek si i po deseti letech pamatují všichni.

UTAJOVANÉ ŠATY A KORUNA Z OSOBNÍ SBÍRKY

Měsíce před svatbou se většina lidí i novinářů mohla jen dohadovat, jak vlastně bude nevěsta vypadat. Šaty byly až do momentu, kdy Kate vystoupila před opatstvím z auta, zahaleny tajemstvím. Vytvořila je kreativní ředitelka britské značky Alexander McQueen Sarah Burton, se kterou vévodkyně spolupracuje dodnes. Svatební šaty v odstínu slonovinově bílé tzv. ivory byly inspirované vzhledem monacké kněžny Grace a okamžitě se staly hitem. Krásné nevěstě nechyběla ani vlečka, která měřila dva metry a sedmdesát centimetrů a motivy na krajce byly ručně vyšívané.

foto: Instagram Kensingtonroyal

„Krajka použitá na šatech byla vyrobená technikou carrickmacross, což je technika pocházející z Irska, ze začátku devatenáctého století. Vzorem krajky byly typické britské květiny. Závoj, který Kate oblékla, byl velmi jednoduchý. Ozdobený byl tiarou Cartier, kterou jí pro danou událost propůjčila královna,“ uvedl server Marie Claire, který doplnil, že šaty stále patří ve statistikách Googlu mezi nejvyhledávanější.

Na hlavě měla Kate korunku z roku 1936, kterou nechal vyrobit pro svoji manželku otec současné královny, král Jiří VI. Elizabeth ji poté dostala od královny matky ke svým osmnáctým narozeninám. Nyní je klenot součástí královniny osobní sbírky šperků. Princ William oblékl uniformu irské gardy složenou z červeného saka a černých kalhot a doplněnou modrou šerpou.

foto: Instagram Kensingtonroyal

PORUŠENÍ TRADIC

Vévodkyně z Cambridge podle světových médií při svatbě porušila hned několik tradic. Například měla částečně rozpuštěné vlasy, ty ale mají mít nevěsty z královské rodiny vždy vyčesané. Dále pak u oltáře při slibu vynechala slovo „poslušnost“. To je přitom součástí všech královských svatebních slibů. Následovala tak svou zesnulou tchýni, princeznu Dianu. Ta při sňatku s princem Charlesem rovněž toto slovo vypustila. Dále pak Wiliam a Kate porušili pravidlo jednoho polibku. Jako novomanželé si totiž již tradičně před světem dávají na balkonu Buckinghamského paláce jeden polibek. William a Kate se ale políbili hned dvakrát.

NEJOBLÍBENĚJŠÍ ČLEN RODINY

Navzdory skutečnosti, že se Kate nenarodila v královské rodině, za deset let od svatby se dle britských médií stala jedním z nejoblíbenějších členů britské královské rodiny. Její vybrané chování, podpora manžela, osobitost, decentní outfity, charitativní angažovanost, to je jen malý výčet toho, co na ní Angličané milují. Stejně tak oceňují, jak mladý manželský pár přistupuje k výchově jejich tří dětí – prince George, princezny Charlotte a prince Louise.

V červenci 2013 se jim narodil princ George, v květnu 2015 princezna Charlotte a v dubnu 2018 princ Louis. / foto: Instagram Kensingtonroyal

Plánovaný dokument BBC, který stanice odvysílá přesně v den desátého výročí sňatku nese název Royal Wedding: A Day to Remember. Dokazuje, jak jejich sňatkem začala nová kapitola v životě královské rodiny.

„V pátek 29. dubna 2011 v jedenáct hodin se jeho královská výsost princ William z Walesu a slečna Catherine Middletonová vzali ve Westminsterském opatství. Po ceremonii se nově sezdaný pár, nyní titulovaný jako Jejich královské výsosti, vévoda a vévodkyně z Cambridge, projel v kočáru do Buckinghamského paláce, přičemž jej zdravili lidé stojící podél ulic,“ zní v oficiálním prohlášení britské královské rodiny deset let poté.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související