Zemřel princ Philip, manžel britské královny Alžběty II

Bylo mu 99 let
foto: Instagram Kensingtonroyal

Informaci o jeho smrti dnes potvrdil Buckinghamský palác. Ve svém prohlášení uvedl: „S hlubokým zármutkem oznamuje Její Veličenstvo královna smrt svého milovaného manžela, Jeho královské Výsosti prince Philipa, vévody z Edinburghu. Dnes ráno pokojně zemřel na hradě Windsor.“ Další oznámení mají být učiněna později.

foto: Instagram Kensingtonroyal

Vévoda byl přijat do nemocnice krále Edwarda VII.  v Londýně 17. února poté, co se necítil dobře. Palác později potvrdil, že se léčil s infekcí. 1. března byl převezen do nemocnice St. Bartholomew’s Hospital, také v Londýně, kde lékaři pokračovali v léčbě infekce a zároveň princ Philip absolvoval další vyšetření kvůli svému srdeční onemocnění. Později postoupil operaci srdce a v polovině března byl propuštěn z nemocnice.

foto: Instagram Kensingtonroyal

Plány na jakékoli pocty nebo události po vévodově smrti ještě nebyly veřejně oznámeny a není jasné, v jakém rozsahu skutečně proběhnou, vzhledem k současným omezením kvůli koronaviru. Britský premiér Boris Johnson vzdal vévodovi hold a řekl, že princ Philip si získal náklonnost celých generací ve Velké Británii i po celém světě.

Po boku královny stál věrně 73 let

Vévoda z Edinburghu byl nejdéle sloužícím manželem královny. V roce 1947 se oženil s tehdejší princeznou Alžbětou. Jejich námluvy okouzlily celou zemi, která se v té době ještě vzpamatovávala s pustošivých následků druhé světové války. Během více jak sedmdesáti let své služby Philip doprovázel královnu při většině jejích cest a dalších povinnostech. S humorem sobě vlastním kdysi o sobě mluvil jako o „nejzkušenějším odhalovači plaket na světě“, zatímco královna ho chválila jako svou „věrnou sílu a průvodce“. Vévoda z Edinburghu byl proslulý svými břitkými bystrými poznámkami, kterým nikdy nechyběl vtip, nadhled a inteligence.

foto: Instagram Kensingtonroyal

Stali se nedostižným vzorem

Jejich manželství bylo jedním z mála stabilních prvků v životě britské královské rodiny a je smutnou pravdou, že žádné z jejich dětí či vnoučat toho nedosáhlo. Královský pár se tak pro své potomky stal nedostižným vzorem. Stát nenápadně po boku královny muselo být pro bouřliváka Philipa těžké, ale svou roli zvládl vždy na výbornou. A byl to právě on, kdo uvnitř paláce prosazoval změny, které monarchii posouvaly směrem do budoucnosti a umožnily ji přežít v 21.století. Celá Británie ho za to měla ve velké úctě. I během pozdějších rodinných sporů si vždy zachovával nadhled a dokázal se i zastat například princezny Diany, když se většina rodiny obracela proti ní. Bohužel setkání se svým „uprchlým“ vnukem Harrym se už nedožil.

foto: Instagram Kensingtonroyal

Celý život ve službě

Princ Philip pokračoval ve veřejných vystoupeních i po svých devadesátých narozeninách. Do ústraní odešel až v srpnu 2017. Podporoval i řadu dobročinných organizací, byl patronem více než 800 z nich. Založil Duke of Edinburgh Awards Scheme, program rozvoje mládeže, který působí ve více než 130 zemích po celém světě. Po odchodu do důchodu strávil většinu svého času na královnině venkovském panství Sandringham. Příležitostně se zúčastňoval jen vybraných soukromých rodinných akcích, jako například svatby vévody a vévodkyně ze Sussexu či svatby princezny Eugenie s Jackem Brooksbankem na hradě Windsor.

foto: Instagram Kensingtonroyal

Láska s Alžbětou byla osudová

Vévoda se narodil jako řecký a dánský princ na řeckém ostrově Korfu v roce 1921. Řecko opustil i s rodinou ve věku pouhých 18 měsíců, když byl řecký král Konstantin donucen abdikovat po vzpouře svých vojenských sil. Rodina se přestěhovala nejprve do Paříže a později v roce 1928 do Anglie. Princ studoval ve Velké Británii, Francii a Německu. Během druhé světové války byl námořním důstojníkem a za svou službu byl vyznamenán.

foto: Instagram Kensingtonroyal

S Alžbětou se seznámil už během třicátých let, ale jejich vztah nabral na obrátkách až po skončení války, kdy rychle rozkvetl ve veřejnou romanci. Aby se vévoda s budoucí britskou panovnicí mohl oženit, vzdal se svého řeckého titulu, stal se naturalizovaným britským poddaným a přijal příjmení Mountbatten, odvozené od rodiny z matčiny strany. Svatební obřad se konal ve Westminsterském opatství v roce 1947. Manželstvím s Alžbětou se z něj stal vévoda z Edinburghu, Jeho královská Výsost a britský princ. Měli spolu čtyři děti: Charlese, Annu, Andrewa a Edwarda.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související