Berlinale 2023: Zlatého medvěda získal dokument Sur l’Adamant. Uspěl i český student

foto: Unsplash

Zlatého medvěda za nejlepší film 73. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale si odnesl francouzsko-japonský dokument Sur l’Adamant (Na Adamantu) režiséra Nicolase Philiberta. Animovaný film Deniska umřela získal cenu dětské poroty.

Zlatého medvěda získal jediný dokument v hlavní soutěži. Předsedkyně poroty, americká herečka Kristen Stewart byla ze snímku Sur l’Adamant doslova nadšená. Hlavním tématem filmu je zdravotnické zařízení Adamant, které na řece Seina poskytuje ambulantní péči lidem s duševními poruchami. Loď má 600 metrů čtverečních a byla slavnostně otevřená v roce 2010. Režisér Nicolas Philibert strávil natáčením několik měsíců. Smyslem dokumentu je ukázat lidskost, která nás spojuje.

Český student exceloval u dětí

Dětská porota udělila v sekci Generation Kplus čestné uznání animovanému snímku Deniska umřela režiséra a studenta pražské FAMU Philippa Kastnera. Krátkometrážní film mladý student točil jako cvičení ve druhém ročníku na Katedře animované tvorby FAMU. Příběh pojednává o ztrátě domácího mazlíčka a vyrovnání se s jeho smrtí. U dětí ve věku 11 až 14 let vyvolal velké emoce a nadchl je i styl animace. Skleněného medvěda si za nejlepší krátký film odnesl americký režisér Lloyd Lee Choi za snímek Closing Dynasty.

Jak to začalo

Berlínský mezinárodní filmový festival, zkráceně Berlinale (podle Biennale v Benátkách), je jeden z nejprestižnějších a nejnavštěvovanějších filmových festivalů ve světě. Koná se každý rok v únoru, a to již od roku 1951. Porota rozhoduje o filmech z celého světa. Hlavní cenou je Zlatý medvěd (medvěd je symbolem Berlína).Na festivalu je každoročně prezentováno až 400 filmů v různých sekcích. S více než 250 000 prodanými vstupenkami ročně (2012) je Berlinale nejnavštěvovanějším filmovým festivalem světa. Festivalu se ročně účastní až 20 000 osob z filmové branže, více než 4 000 novinářů o něm píše reportáže do více než 100 zemí světa. Hlavní část festivalu se odehrává v paláci Berlinale, který se nachází na Marlene-Dietrich-Platz 1.

zdroj: Berlinale.de

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související