Michael Jackson opět ožije v novém životopisném filmu. Co odhalí?

foto: Wikimedia Commons

Zcela novým pohledem chce, třináct let po jeho smrti, převyprávět režisér Antoine Fuqua kontroverzní život jednoho z nejslavnějších zpěváků všech dob. Michael Jackson tak znovu zazáří na filmovém plátně. Kdo ho ale ztvární, zatím není jasné.

Michael. Přesně tak má znít název nového životopisného filmu o králi popu Michaelu Jacksonovi. Snímek, který bude produkovat studio Lionsgate, se má začít natáčet ještě letos. Graham King, který je jako producent podepsaný pod snímky Martina Scorseseho Skrytá identita či Letec, ale také pod životopisným hitem Bohemian Rhapsody, prý společně se scénáristou a režisérem zatím hledají hlavního představitele.

Scenáristou snímku Michael, který má obsáhnout všechny zásadní okamžiky hudebníkova života, je John Logan. Ten pracoval na filmech GladiátorSkyfall a Spectre. Režie se má ujmout Antoine Fuqua, který natočil například Training Day či Osvobození. „Prvními filmy mojí kariéry byly videoklipy. Pořád cítím, že propojování hudby a filmu je u mě hluboce zakořeněné,“ řekl Fuqua magazínu Variety.

Snímek o životě Jacksona se v Hollywoodu chystá už poměrně dlouho. Po kontroverzním dokumentu Leaving Neverland od HBO, jenž ukázal odvrácenou stránku zpěváka, který dlouhé roky patřil mezi hudební legendy, se ale žádnému producentovi nechtělo na téma Michael Jackson příliš sahat.

Byť kauza okolo sexuálního zneužívání dětí nikam nezmizela a kolem autora hitů Thriller nebo Beat It stále panuje kontroverzní aura, je nyní Fuqua přesvědčený, že na celovečerní biografii nastal ten správný čas. Za jeho života prý Jacksonova rodina měla dokonce připravený únikový plán pro případ, že by byl Michael odsouzen za obtěžování dětí. Na letišti na něj čekalo soukromé letadlo, které ho mělo přepravit do Bahrajnu, kde by žil u syna krále.

Michael Jackson’s This Is It

Hudební dokument nabídl fanouškům a milovníkům jeho hudby unikátní pohled do zákulisí připravovaného představení, které se mělo stát hudební událostí celého desetiletí a možná i více… Filmoví diváci měli jedinečnou možnost shlédnout, jak tento umělec tvořil a tvrdě trénoval předem vyprodanou sérii koncertů, která se měla konat v létě 2009 v londýnské O2 Aréně.

Vznik tohoto jedinečného snímku plně podpořila Jacksonova rodina. A na filmové plátno se tak dostala podrobná kronika vzniku jednoho uměleckého díla, která se vrací do období od dubna do června 2009. Hudební snímek Michael Jackson`s THIS IS IT vznikl na základě více než stovky hodin filmového materiálu, který byl pořízen během zkoušek. Kromě jiného představuje Jacksonovy nejlepší a nejslavnější skladby.

Divákům film poskytl pohled do zpěvákova soukromí. A seznámení s ním tak, jak to do té doby on sám nikdy nedovolil. V syrových detailech můžeme sledovat Michaela Jacksona při práci potvrzující jeho talent zpěváka, tanečníka, filmaře a architekta. Kenny Ortega, který byl tvůrčím partnerem Michaela Jacksona a režisérem připravované pódiové show, je pod filmem podepsaný jako režisér. Producenty snímku byli Randy Phillips, Kenny Ortega a Paul Gongaware.

Michael Jackson

Slavný americký zpěvák, tanečník a skladatel, jeden z 9 sourozenců Jacksonových byl zástupce konvenčního popu a taneční hudby vycházející ze soulu. Kromě svého charakteristického vysokého hlasu, rytmického cítění a tanečních schopností byl známý i jako velký perfekcionista. Od roku 1967 byl členem rodinné skupiny Jackson 5. Proslavil jej i celosvětově známý taneční krok „Moonwalk“ (měsíční chůze), při kterém mají diváci pocit, že tanečník kráčí vpřed, ve skutečnosti ale kráčí pozpátku.

Po vydání prvního úspěšného sólového singlu Got To Be There (1971) se kariéra skupiny a Michaela jako sólisty rozvíjela souběžně. V počátcích mu pomáhala i jeho přítelkyně, zpěvačka Diana Ross. Jackson ji to později jako skladatel a producent oplatil. Dobře si vedly alba „Got To Be There“ a „Ben“ a v roce 1972 měl další hity: Rockin´ Robin, Ain´t No Sunshine a Ben (1. místo v amer. hitp.). V r. 1977 začal spolupracovat se skladatelem a producentem Quincy Jonesem a objevil se i ve filmu Wiz.

Jeho období velkých sólových úspěchů začalo v roce 1979, kdy vydal album „Off The Wall“. V roce 1982 započala jeho spolupráce se skladatelem Rodem Tempertonem a ten se následně podílel také na albu „Thriller“, jedním z největších komerčních trháků všech dob v oblasti pop music. První místa světových hitparád zaznamenalo i album „Bad“. V roce 1988 vyšla jeho autobiografie Moonwalk. Stejně úspěšné bylo i album „Dangerous“ (1992). Pak následovaly dnes již legendární alba „HIStory“ (1995), „Blood on the Dance Floor“ (1997) a „Invincible“ (2001).

Ocenění a jmění

V roce 1979 byl Michael Jackson nominovaný na cenu The Saturn Awards za Nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Čaroděj (1978). V roce 1983 získal osm cen Grammy, dále pak Grammy za videoklip „Leave Me Alone“ (1989), v roce 1993 získal další Grammy v kategorii legenda. Jeho album „Thriller“ je zapsáno v Guinessově knize Rekordů jako nejprodávanější deska všech dob. Celkem za svoji kariéru získal 13 cen Grammy a 26 cen American Music Award.

V roce 1999 si dokonce za milion a půl dolarů koupil sošku Oscara z roku 1939, aby si připadal jako filmová hvězda. Opatřil si rovněž i práva na písně od kapely Beatles, s jejímž členem Paulem McCartneym se kvůli tomu na dlouhá léta rozkmotřili. Po Michaelově smrti ale část práv připadla znovu Paulovi.

Za více než 30 let své sólové kariéry vydělal v přepočtu 17,6 miliardy korun. Zanechal však po sobě i dluhy, a to kolem devíti miliard korun. Tyto závazky na sebe převzala zpěvákova rodina, která se stará o jeho pozůstalost. A velmi úspěšně, nutno podoktnout. Jen za šest let po jeho smrti na jeho jméně a práci vydělala 16 miliard korun. Jackson se tak stal nejvýdělečnější celebritou všech dob. Michaelovy hity se stále hojně hrají v médiích, stahují i nakupují v podobě alb. I zpěvákova tvář je stále vidět. Po letech se k jeho klipu Thriller vrátila i značka Pepsi a navíc jeho podobiznu umístila i na retro edici svých nápojů.

Vliv a osud

Michael Jackson ovlivnil řadu současných umělců. K těmi nejznámějším patří například Justin Timberlake, Chris Brown, Usher nebo Justin Bieber. Na svém kontě má zpěvák i patent na speciální antigravitační boty, díky nim dosáhl naklonění k zemi v písni Smooth criminal.

Roku 1993 byla Michaelovi diagnostikována vzácná kožní vada zvaná vitiligo. Ta způsobuje ztrátu melanocytů – buněk tvořících kožní pigment. Kvůli tomu spal v kyslíkovém stanu, který mu měl vyživovat a ozdravovat kůži. Údajně měl být alergický na slunce.

Smrt zastihla Michaela Jacksona poměrně nečekaně 25. června 2006, příčinou bylo předávkování léky. Před smrtí na tom ale zřejmě už nebyl po fyzické i psychické stránce moc dobře. Potvrdil to šéf jeho ochranky Michael La Perruque. Vzpomínal, že zpěvák měl problémy s koncentrací.zdroj: Variety.com, www.thesun.co.uk, www.newsweek.com, www.bbc.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související