Seriál výlety na rozhledny: Ještěd. Místo mezi nebem a zemí…

foto: město Ještěd

Milujete výstupy na rozhledny a výhledy do krajiny, jen nevíte kam se i v tomto ročním období vydat? Ještěd je ideálním cílem. Legendární vysílač s unikátním ubytováním a restaurací láká výletníky po celý rok už přes padesát let. A stále má co nabídnout.

V současné době na Ještěd míří především milovníci sněhových radovánek. Není divu, zdejší skiareál je otevřený a od pátku 4.2. se má rozjet i celá jeho severní část. Počítá se také s večerním lyžováním, vždy od 18. do 21 hodin, kdy bude v provozu i zdejší après-ski bar Nová Skalka. Ale ani v případě, že lyžování či snowboardingu neholdujete, stojí tahle dominanta severních Čech a symbol města Liberec za návštěvu. Pokud jste tu ještě nikdy nebyli, rozhodně to musíte napravit. Sem se jezdí nejen za krásnými výhledy, ale i gurmánskými zážitky.

foto: Jiří Foltýn

Unikátní stavba ve tvaru jednodílného rotačního hyperboloidu ve výšce 1 012 metrů nad mořem byla postavena v letech 1966-1973 podle projektu architekta Karla Hubáčka, který za ni obdržel cenu Augusta Perreta (1969) od Mezinárodní unie architektů. Se statikou stavby pomáhal Zdeněk Patrman a s výbavou vnitřních prostor Otakar Binar. Hotel a televizní vysílač je vysoký téměř 100 metrů. Před vybudováním současného hotelu stával na vrcholu hory od poloviny 19. století hotel, v jehož blízkosti byl na počátku 20. století, s ohledem na zájem turistů vybudován další. Stavby byly ze dřeva a obě v šedesátých letech 20. století shořely. Před stavbou vysílače zdobil Ještěd velký kříž. Kříže na Ještědu mají dlouhou historii a jejich výskyt se dokládá od roku 1737. Úplně první kříž byl z kamene a vydržel svého povalení v roce 1812. Od roku 1834 tradice pokračovala, ale střídaly se tu už jenom dřevěné kříže. Současný kříž pochází z roku 1990.

foto: Unsplash

Ještěd zlákal i filmaře

Jestliže byste se tu rozhodli i ubytovat, čeká vás velmi nevšední zážitek. Pokoje vynikají moderním, originálním designem, ale za zmínku stojí především jedinečné výhledy, které se vám odtud naskytnou. Vybírat můžete ze dvou apartmá či několika různých dvoulůžkových pokojů. V nabídce je i pokoj  vybudovaný z bývalé kanceláře prvního ředitele hotelu, který tu působil v roce 1973. 

Pokud byste si chtěli atmosféru hotelu připomenout ještě před příjezdem, doporučuji film Davida Ondříčka Grandhotel z roku 2006. Metaforický příběh, v hlavních rolích s Markem Taclíkem a Klárou Issovou, nabízí skvělý pohled na tuto jedinečnou stavbu. Autorům se povedlo výborně vystihnout zdejší až melancholickou náladu místa. „Grandhotel je místo mezi nebem a zemí. Místo, kudy plují mraky i lidské touhy. A nikdo neví, kdy se srazí a zase roztrhnou…, “ píše se v upoutávce na film. Velmi výstižné.

foto: Unsplash

Zážitky všude kolem

Kromě zmíněných sjezdovek si tu na své přijdou i běžkaři, krásných výletů do okolí Jizerských hor se tu nabízí opravdu hodně. Zajet si můžete i do nedalekých Lázní Libverda, od jara můžete navštívit i zámky Sychrov či Frýdlant, libereckou zoologickou zahradu, aquapark či botanickou zahradu. 

Hora Ještěd je tvořena z tvrdého křemencového suku. Během hornotorných procesů vznikaly v křemencích pukliny, ve kterých se tvořily červené křišťály, proto se jihozápadní svah Ještědu jmenuje Červené skály. Dodnes jsou zde krátké štoly, které tu hloubili hledači drahokamů. Jsou tady i dvě skalní brány, vápencové lomy a několik jeskyní. Nejznámější je Hanychovská jeskyně či Liščí díra, ve které jsou jedinečné krasy, které slouží jako zimoviště netopýrům.

Ještě připomeňme, že objekt vysílače a hotelu je od roku 1998 kulturní památkou, od počátku roku 2006 dokonce národní kulturní památkou a od roku 2007 je uveden na seznamu kulturních statků České republiky, z něhož jsou vybírány stavby navrhované k zařazení do Seznamu světového dědictví UNESCO.

foto: Ještěd

Dobré vědět

Na Ještěd můžete vyrazit pěšky po modré turistické značce z Horního Hanychova (3,4 km) nebo přes Pláně pod Ještědem a dále po červené turistické značce až na vrchol (4,8 km). Z Horního Hanychova se můžete nechat na sousední vrchol Černý kopec vyvést i sedačkovou lanovkou Skalka, která je v provozu po celý rok.

GPS: 50,732822 14,984704 
Region: Liberec
Oblast: Jizerské hory
Město: Liberec

Otevírací doba: po – ne od 11:00 do 24:00

Poznámka: Lanovka na Ještěd není v provozu. Po loňské vážné nehodě, bude podle dostupných informací v rekonstrukci nejméně tři roky.

Vstupné na rozhlednu je zdarma.

Zdroj: www.jested.cz, www.skijested.cz, www.liberec.cz, www.rozhlednajested.cz


Tip na nečekaně překvapivý výlet: Tajemné Trentino

foto: Travel Advance

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související