Roden chrání zdraví zvířat: Karel nekrmí, buď jako Karel, vyzývá v kampani neukázněné návštěvníky zoo

foto: Bontonfilm

V Zoo Hluboká nad Vltavou koncem loňského ledna tragicky uhynula březí losice, kterou návštěvníci zabili podáním nevhodné potravy. Rok po této smutné události zoologická zveřejnila video obsahující drastické záběry. Herec Karel Roden ho doplnil svým hlasem a upozorňuje na opakující se neukázněné chování návštěvníků.

Zoo Hluboká videem upozorňuje na neukázněné chování návštěvníků zoologických zahrad, které může mít pro zvířata často fatální následky. Problém se však týká i soukromých chovatelů koní a podobně. K této iniciativě se připojily i další tuzemské zoologické zahrady. Cíl je jasný. Oslovit a informovat co nejširší veřejnost a snížit tak počty zvířat zbytečně trápených nevhodným nakrmením.

Nekrm – nezabiješ

Video je natočené z pohledu nadšeného chovatele a milovníka zvířat. Tím je bezesporu právě Karel Roden. „Karel nekrmí, buď jako Karel!“ nebo „Nekrm – nezabiješ.Nenechte se zmást smutnými pohledy zvířat a nekrmte je vším, co máte po kapsách. Může to mít fatální následky. Váš životní zážitek se velmi rychle může proměnit v noční můru a zoufalý boj o zvířecí život. Mnozí návštěvníci zoologických zahrad svou chvilkovou radostí z nakrmení zvířete či líbivého selfíčka způsobují zvířatům nepopsatelnou bolest. Dokonce i smrt,“ říká Roden ve videu, kde se objevují i drastické záběry.Krmení pro zvířata se přibližuje přirozené potravě

„Zvířata v moderních zoologických zahradách jsou krmena vyváženou stravou. Chovatelé se zároveň snaží jejich krmení co nejvíce přiblížit přirozené potravě, kterou najdou ve volné přírodě. Na optimalizaci krmných dávek a jejich vyváženosti nejen pro druh, ale i pro konkrétní jedince, se pracuje i několik let“ napsala zooložka Zoo Hluboká Markéta Jariabková na facebookový profil zahrady.

Řada druhů v zoologických zahradách jsou tzv. potravní specialisté. To znamená, že se živí pouze vybranou potravou a cokoliv jiného jim může způsobovat i dlouhodobé zdravotní potíže, v nejhorších případech i smrt. To byl bohužel i případ uhynulé losice ze Zoo Hluboká, která čekala 2 mláďata.

Bohužel i přes veškerá upozorňování a napomínání se jak v zoologických zahradách, tak v soukromých chovech stále najdou návštěvníci či kolemjdoucí, kteří krmí cizí zvířata vším, co najdou po kapsách, a zvířata tak v podstatě týrají. Ředitel Zoo Hluboká Vladimír Pokorný k tomu dodává: „Tímto videem se snaží zoologické zahrady apelovat na to, aby se lidé ke zvířatům chovali ohleduplně a nezpůsobovali jim zbytečnou bolest.“

zdroj: Zoohluboka.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související