Tělo a psychika jsou propojené mnohem více, než se zdá. Bolí vás často záda nebo krční, hrudní či bederní páteř? Příčinou může být i dlouhodobý stres, psychické vyčerpání nebo různé úzkosti.
Náš nervový systém řídí většinu podvědomých procesů. A stres může vyvolat napětí v těle, které v mnoha případech stojí i za bolestmi zad. Navíc psychické vypětí či rozkolísaná psychika mohou způsobit změny ve funkci nervového systému, čímž se bolesti ještě zvyšují. Dlouhodobé psychické zatížení nebo nevyřešené psychické problémy se pak mohou projevovat opakovanou fyzickou bolestí. Řešení je třeba hledat ve změně životního stylu a v aktivním přístupu ke svému tělu a k sobě samým.
Přirozený pohyb pro odbourání svalového napětí
„Pokud se domníváte, že vaše bolesti pohybového aparátu souvisí s psychikou, doporučuji zvolit přiměřenou pohybovou aktivitu, například procházky v přírodě, kolo, začít navštěvovat kurzy tance či jiné podobné aktivity. Pravidelný pohyb pomůže uvolnit a aktivovat svaly, které pak nebudou tolik náchylné k bolestem. Začnete tak aktivně odbourávat svalové napětí, které se v těle nahromadilo kvůli stresu nebo jiné psychické zátěži. Zároveň také pohybem povzbudíte organismus k tvorbě endorfinů, které jsou hormonem dobré nálady,“ říká prim. MUDr. Jarmila Zipserová z Neurorehabilitační kliniky Axon.
Správné dýchání pomůže tělu i mysli
Jedním z klíčů pro celkové uvolnění je i správné dýchání. To má vliv na tělo i mysl a může pomoci uklidnit nervový systém a snížit napětí. Máte-li pocit, že jste ve stresu nebo pod velkým tlakem, je dobré se naučit zklidnit. Ideální je v takové chvíli se několikrát zhluboka nadechnout. Důležité je přitom dýchat do celého hrudníku a hluboko do břicha. Zkuste si představit nafukující balón a přesně takto dýchejte. Učte se postupně uvědomovat dolní, střední a horní část hrudníku zepředu, zezadu i ze strany. „Při výdechu můžete nechat celý hrudník klesnout dolů, jako když se celý balón jakoby vyfukuje a klesá dolů. Při velkém vypětí a dlouhodobějších bolestech je účinným řešením svěřit se odborníkovi, ideálně rehabilitačnímu lékaři a zároveň i psychologovi, “ dodává MUDr. Jarmila Zipserová.
Zdroj: www.healthline.com, www.who.int, Neurorehabilitační klinika Axon, my.clevelandclinic.org