V Praze začínají vánoční trhy

foto: Unesco Czech

Krása a atmosféra pražského adventního tržiště na Staroměstském náměstí je v posledních letech každoročně oceňována světovými médii jako jedna z nejkrásnějších vánočních destinací světa. Přijměte pozvání na pražské vánoční trhy.

Přestože každé město má své kouzlo, adventní atmosféra v Praze bývá skutečně jedinečná a patří v žebříčku návštěvnosti k nejoblíbenější na světě. Velkou měrou k tomu přispívají právě vánoční trhy. Ty se letos podle předpokladu vrací do doby předcovidové a rozhodně se máme na co těšit.

Ve stáncích na pražských náměstích je nabízeno především vánoční zboží a české rukodělné výrobky – ozdoby na stromek, vykrajovátka cukroví, dekorace, svíčky, adventní věnce. Oblíbené jsou především české foukané koule, ozdobičky ze slámy a šustí, ručně tkané dečky a háčkované ozdoby z Moravy, dřevěné betlémy, nebo perličkové vánoční ozdobičky z foukaných skleněných perlí z dílny v Jizerských horách. V rámci vánočních trhů svůj stánek postaví i turistická organizace Prague City Tourism. Tam představí mimo jiné limitovanou vánoční edici vkusných suvenýrů. Všechna tržiště zavoní tradičními vánočními pokrmy jako jsou horké kaštany, kukuřice, svařené víno, horký punč, vánoční perníčky nebo vánoční cukroví

Náměstí Míru – 20. 11. do 24. 12. 2022

Jako první si vánoční trhy užijete na náměstí Míru. Ty už tradičně od roku 1998 začínají 20. listopadu. Stánky jsou umístěny před kostelem svaté Ludmily a ani zde nechybí prodej občerstvení a vánoční produkty, jako je jmelí, adventní věnce, vánoční ozdoby nebo řada rukodělných výrobků. Adventní atmosféru dokresluje vánoční strom a betlém.

Pražský hrad – 23. 11. do 6. 1. 2023

Dechberoucí sváteční atmosféru všichni návštěvníci zažijí bezesporu na Pražském hradě. Vánoční trhy zde najdete na náměstí U svatého Jiří a ve Stájovém dvoře. Na druhém nádvoří Pražského hradu bude umístěno pódium pro bohatý kulturní program. Chybět nebudou ani ukázky práce kováře, ražba mincí či ruční malování ozdob. Nádherná historická lokalita tohoto místa s jedinečnou atmosférou rozhodně stojí za návštěvu. Rozsvícení vánočního stromu 2022 na Pražském hradě na Jiřském náměstí proběhne v neděli 27. listopadu v 16:30.

Anděl – 24. 11. do 24. 12. 2022

Na pěší zóně se návštěvníci mohou těšit na vánoční trhy přímo před vstupem do stanice metra Anděl. I zde ve stáncích najdete ruční výrobky, farmářské zboží či teplé nápoje od svařeného vína až po medovinu či nealkoholické limonády. Doprovodný program zajišťují rukodělné dílny. Rozsvícení vánočního stromu 2022 na Andělu proběhne první adventní neděli 27. listopadu.

Náměstí Republiky – 25. 11. do 30. 12. 2022

Vánoční trhy se na Náměstí Republiky uskuteční hned na dvou místech, a to před budovou Staré celnice a v místech mezi obchodním centrem Palladium a obchodním domem Kotva. Stánky vám nabídnou ochutnávky tradiční pražské šunky, domácích klobás, vánočních sladkostí či širokou škálu alkoholických i nealkolických nápojů.

Staroměstské náměstí – 26. 11. do 6. 1. 2023

V Praze jsou co do počtu stánků opět největšími vánoční trhy ty na Staroměstském náměstí, které probíhají i nejdéle. Přinášejí každý rok do historického centra města atmosféru opravdových českých Vánoc. Pod slavnostně osvětleným a ozdobeným stromem jsou umístěny jesličky, ve stáncích se prodává typické vánoční zboží, na tržišti je možné vidět ukázky lidových řemesel. Tradičně vás zde čeká i bohatý doprovodný program, kde nebude chybět řada koncertů, divadelních představení či vystoupení dětských a folklorních souborů.

Rozsvícení vánočního stromu 2022 na Staroměstském náměstí, nejočekávanější část svátečních událostí, se letos uskuteční v sobotu 26. listopadu. 25 metrů vysoký smrk ztepilý z obce Kytlice na Děčínsku s více než šestikilometrovým LED světelným řetězem bude kvůli úsporám energie svítit od 16:00 do půlnoci.

Václavské náměstí – 26. 11. do 6. 1. 2023

Stejně jako na Staroměstském náměstí se konají vánoční trhy také na Václavském náměstí. Díky tomu, že jsou od sebe vzdáleny jen pár kroků, si můžete během chvíle užít obě místa během jednoho dne. Přestože rozsvícení vánočního stromu je doménou Staroměstského náměstí, ani na trzích na Václavském náměstí nebude v době adventu chybět vánoční stromeček, betlém či tradiční řemesla. Rozsvícení vánočního stromu 2022 na Václavském náměstí je naplánováno na pondělí 28. listopadu 2022 v 16:30.

Tylovo náměstí – 26. 11. do 24. 12. 2022

Prohlídku trhů na náměstí Míru můžete spojit s návštěvou prodejních stánků na nedalekém Tylově náměstí u stanice metra I. P. Pavlova. Čeká na vás tradiční sortiment v čele s adventními věnci, svíčkami, jmelím a vánočními ozdobami. Samozřejmostí jsou cukrovinky, perníčky, pečené kaštany a další typické delikatesy. Stejně jako na náměstí Míru končí i zde trhy na Štědrý den.

Náměstí Jiřího z Poděbrad – 27. 11. do 23. 12. 2022

Adventní trhy na „Jiřáku“ začínají spolu s rozsvícením vánočního stromečku. Vánoční trhy pak najdete přímo před kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně, kde mimo dobroty zakoupíte dárky pro své blízké. Nechybí zde ani doprovodný program, jehož součástí je mikuláš či sváteční koncerty.

Rozsvícení vánočního stromu v Praze

Mimo tradiční místa v rámci vánočních trhů, proběhne rozsvícení stromů i na dalších pražských místech. V neděli 27. listopadu od 17 hod. se stromeček rozsvítí na Petrském náměstí, od 18 hod. na Kozím plácku. V pondělí 28. listopadu od 17:30 před pražskou radnicí, 28. listopadu v 19:30 hod na Betlémském náměstí a 30. listopadu od 17 hod. na Malostranském náměstí.

zdroj: Unesco-czech.cz, Trhypraha.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související