Vztahy za časů korony. Proč se hroutí a jak z toho ven?

foto: Unsplash

Uplynulé roky života s koronavirem nám daly zabrat v mnoha oblastech. Moc se o tom nemluví, ale jednou z těch nejpostiženějších jsou mezilidské vztahy. Některé pandemie semkla, mnohé se rozpadají. Být by to ale tak nemuselo…

Na tohle nikdo z nás nebyl připravený. Dlouhodobé soužití přináší samo o sobě spoustu problémů ale současná doba na ně klade ještě vyšší nároky. A o konflikty pak není nouze. O lásce za časů korony se toho napsalo a namluvilo hodně, ale o rozchodech se většinou mlčí. Je pravda, že mnohé vztahy tahle nelehká situace utužila, další ale naopak rozložila. Nahromaděný stres, týdny práce doma, starost o děti i blízké příbuzné… To vše dohromady vytvořilo třaskavý koktejl emocí, které nebylo vůbec lehké zvládnout a vedly často k tomu, že jsme si vše vybili na tom nejbližším člověku. Bohužel. Existují ale čtyři jednoduchá pravidla, která, když dodržíte, má váš vztah rozhodně šanci. Které to jsou?

Říkejte si, jak se cítíte

Občas se nevyznáme sami v sobě, natož v tom druhém. A předpokládat, že on ví, jak se cítíte, je bláhovost. Povýšená na druhou, pokud partnera z téhle „nedbalosti” navíc viníte. Mezilidské vztahy jsou už tak dost komplikované, a pokud si je stěžujete ještě tím, že si navzájem nevyjasníte svá stanoviska, nepohnete se z místa. A jen budete dál žít v začarovaném kruhu nedorozumění a křivd. Nebojte se proto v klidu a bez afektu vyjádřit, co cítíte. Partnerovi se uleví, protože konečně pochopí, proč jste například poslední dobou tak podráždění, vztahovační, napružení… Mnoha lidem se o tom špatně mluví, tak to zkuste sepsat. Domluvte se, že si navzájem napíšete, co vám vadí. Ale aby to bylo vyvážené, tak i to, co na druhém oceňujete. Nikdo nechce poslouchat jen negativa. A pište i úplné maličkosti. To podstatné v nich bývá často skryto.

Nehledejte rozhodčího

Mít pravdu je hezká věc. Jen má jeden zásadní nedostatek. Nejde zvážit ani změřit, natož prokázat. Zejména, pokud jde o partnerské vztahy. Každý z nás má nějaké představy o společném soužití. Nejčastěji vycházejí z toho, co známe z dětství od svých rodičů. Ať chceme či ne, tenhle model do sebe automaticky nasajeme a pak ho jednoduše očekáváme. To je jak s tím bramborovým salátem. V zásadě jsou si všechny dobré, ale každý chutná jinak. A my chceme ten svůj, na který jsme zvyklí. A zatímco saláty můžete udělat dva, u společného soužití je třeba hledat kompromis. Jinak to prostě nejde. Vyjděte z toho, že objektivní pravda ve vztazích neexistuje a je třeba hledat tu svou. Společnou.

Nezapomínejte být laskaví

Lézt si na nervy, zejména pokud spolu trávíte čas 24/7 je normální a úplně přirozené. Tímhle přiznáním je třeba začít. Navzájem nám na sobě vadí většinou niternosti. Detaily, které by bylo lepší nevidět. Ale ony jsou a tím, že jsme spolu opravdu intenzivně, se alespoň v našich očích, zvětšují. Odpovědí, jak to zvládnout, je nadhled a laskavost. Zkuste je v sobě znovu probudit. Polkněte břitkou poznámku o neodneseném talíři či pohozeném prádle či dalších každodenních nešvarech. Vždycky se místo výkřiku: „Ty jsi takový bordelář!!!“ dá říct: „Prosím, můžeš to po sobě odnést? Děkuji.” Bez ironie a s úsměvem. Je ta jediná možná cesta, jak se navzájem ‚nezabít’. A pokud už vážně nedokáže udržet nervy na uzdě, jděte si zaběhat nebo se projít. Se psem, s dětmi, sami – to je fuk. Prostě vypadněte ven. Má to hned několik výhod. Jednak si krásně pročistíte hlavu, uvolníte se, stres pomalu odezní a konflikt se vám už nebude zdát tak fatální. Získáte tolik potřebný nadhled.

Připomínejte si to dobré

Občas se na svého partnera díváte a nemůžete si vzpomenout, co vás na něm kdysi tak přitahovalo? Tak vzpomínejte! A vydolujte i podrobnosti. Stavět na pozitivních společných zážitcích vztahy utužuje a v tom běžném každodenním blázinci na to často zapomínáme. Popřemýšlejte, kdy vám spolu bylo nejlépe. Vybavte si ty pocity, klidně se proberte fotkami, nebo si pusťte video ze společné dovolené. Jsou přesně ty momenty, které vás znovu naladí na společnou vlnu a potvrdí vám, že se máte pořád rádi.

Zdroj: www.edutopia.org, deepspirituality.com, www.lifehack.org


Krize ve vztahu. Zvládnete to, nebo je čas na odborníka?

krize ve vztahu

foto: Unsplash

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související