14. únor není jen svátek svatého Valentýna…

foto: archiv redakce

14. únor je to den jako každý jiný, jen díky americkému svátku zamilovaných je tak trochu více známý. Tento den se však slaví mnoho významných událostí i narozenin…

Datum narození: 14. únor

Lenka Filipová*14. 2. 1954 (67 let) textařka a zpěvačka absolvovala v roce 1976 studium kytary na pražské konzervatoři, kde studovala u profesorů Štěpána Urbana a Milana Zelenky. Už v 16 letech byla na tříměsíčním turné po americkém kontinentě.


Michal Pavlíček* 14. 2. 1956 (65 let) kytarista, skladatel, producent i mentor mladých hudebníků. Je široce respektovaným profesionálem, což dokumentuje i řada vítězství a ocenění v odborných anketách. Vstup čerstvého absolventa Filmové fakulty AMU Michala Pavlíčka na muzikantskou scénu v polovině sedmdesátých let minulého století byl svým způsobem součástí průlomu do tehdejšího normalizačního kulturního marasmu.


David Matásek* 14. 2. 1963 (58 let) herec. Vystudoval pražskou konzervatoř, kterou absolvoval v roce 1984. Jeho prvním filmem byl v roce 1981 Jak svět přichází o básníky, kde si zahrál Kendyho, kamaráda hlavní postavy Štěpána Šafránka. V roce 1988 se podílel na založení hudební skupiny Orlík, jejíž byl spolu s Danielem Landou nejvýraznější osobností. Skupina byla známá především pro rasistické texty a skinheadskou image. Vydali dvě alba, kterých se prodalo asi 200 tisíc. V roce 1992 ohlásili konec skupiny údajně i proto, že se na jejich koncertech hajlovalo. Po rozpadu Orlíku působil i ve skupině Hagen Baden.


Hynek Čermák* 14. 2. 1973 (48 let) herec, držitel Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli v roce 2011 ve snímku Nevinnost. V televizi a na filmovém plátně jej diváci mohou vídat již od roku 1993. Objevil se např. v dětském filmu Ať žijí rytíři! v roli náčelníka zbrojnošů, ve snímcích Muži v naději, Nevinnost, Svatá čtveřice, Santiniho jazyk, …a bude hůř, Kníže Václav či Kajínek; v seriálech Poslední sezona, Expozitura, Kriminálka Anděl, Eden, Náměstíčko, Četnické humoresky, Cirkus Bukowsky a v dalších projektech. Studoval na DAMU, tu ale nedokončil. Patří k hercům, kteří uspěli i v zahraničních produkcích (např. ve filmech Johanka z Arku, Stalingrad, Smrtící vlna, Mr. Johnson ad.).


Václav Rašilov* 14. 2. 1976 (45 let) nejmladší syn ze slavné herecké dynastie Rašilovů. Václav vystudoval pražskou konzervatoř a alternativní herectví na DAMU. Poprvé se před kamerou objevil se starším bratrem Sašou Rašilovem , když mu bylo asi pět a bráchovi o tři a půl roku víc. Hráli v seriálu Doktor z vejminku, kde jim byl filmovým dědečkem Martin Růžek. Tenkrát to prý nebyla práce, ale zábava. Rozhodnutí stát se hercem přišlo potom asi přirozeně – jako dítě miloval divadelní i televizní zákulisí, kam ho rodiče často brali.


Jan Dolanský* 14. 2. 1978 (43 let) herec, který ve 14 letech odešel do Prahy studovat Státní konzervatoř – hudebně dramatický obor, kterou ukončil v roce 1997. Po šesti letech začal hostovat v pražském divadle Komedie. Zahrál si tu např. Gase a Augustuse ve hře Toma Stopparda Arkádie, Puka v Shakespearově Snu noci svatojánské, Petra v Ostrovského Lese, Basania v Shakespearově Kupci benátském, dále ve Zkrocení zlé ženy aj.


Historické události: 14. únor

  • 1876 (před 145 lety) – Alexander Graham Bell si nechal patentovat telefon.
  • 1924 (před 97 lety) – byla založena společnost IBM.
  • 1940 (před 81 lety) – Rudá armáda prolomila Mannerheimovu linii.
  • 1945 (před 76 lety) – ´poprvé v průběhu 2. světové války byla bombardována Praha.
  • 1970 (před 51 lety) – na území ČSSR se uskutečnilo první barevné televizní vysílání.
  • 2005 (před 16 lety) – server YouTube zahájil provoz.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související