DAVID STYPKA: Vždy upřímný a opravdový člověk

R.I.P.
David Stypka
foto: Instagram David Stypka

Píseň „Dobré ráno, milá“, už uslyšíme jen z rádií či na CD. Ve věku 41 let zemřel zpěvák a kytarista David Stypka, který dlouhodobě bojoval s rakovinou slinivky.

„S lítostí oznamujeme, že zpěvák, skladatel a básník David Stypka podlehl 9. ledna 2021 ve věku 41 let dlouhodobé nemoci spojené s komplikacemi covid-19,“ oznámili pozůstalí.

David se narodil 21. července 1979 v Dobré u Frýdku-Místku. Hudbě se věnoval od svých dvanácti let. Po gymnáziu pracoval jako novinář v regionálním tisku, krátce se věnoval i prodeji svíček. Po čase se stal grafikem a sazečem na volné noze.

Roku 2014 vydal se svou kapelou Bandjeez album nazvané Čaruj. Jako hosté se na něm podíleli například Radek Pastrňák a Jitka Andrašková. V roce 2015 přispěl písní „Balada“ na album Bazarem proměn: A Tribute to Vladimír Mišík. Následujícího roku vydal čtyřpísňové EP s názvem Jericho. K písni „Vrány taky” z této desky byl natočen také videoklip, jehož režisérem byl Mejla Basel.

Do povědomí širší veřejnosti se dostal v roce 2017 díky desce neboj., kterou nahrál společně s kapelou Bandjeez. Velkým hitem alba byl duet s Ewou Farnou „Dobré ráno, milá”.

Ve stejném roce byl oceněn cenou Anděl v kategorii Sólový interpret. Zpěvačka Kateřina Marie Tichá s ním spolupracovala na desce Sami (2020), kde Stypka vytvořil refrén k písni V Paříži a hostoval ve skladbě Divoká.

Těžká rána osudu…

V říjnu 2019 oznámil svým fanouškům, že je těžce nemocný – rakovina slinivky. Čekala ho operace a chemoterapie. Pro mnohé to byla obrovská rána, otokrutější, že mu lékaři ze začátku dávali jen tři měsíce života. Později se ale ukázalo, že sitiace není tak zlá a Davis se svou nemocí bojoval velmi statečně. Dokonci ji bral jako dobro, které mu má změnit život k lepšímu.

„Dřív jsem byl kretén, který se nimrá ve všech starostech světa,“ popsal vloni svou minulost ve velmi otevřeném rozhovoru v magazínu Reportér. Boj však otec tří dětí, který velmi dlouho o sobě hovořil, jako o citlivé duši, která má problém s veřejným vystupováním, 9. ledna 2021 prohrál.

Kapela Davida Stypky 10. ledna na oficiálních stránkách napsala velmi dojemný vzkaz fanouškům: „Takováhle věc se nepíše snadno… vlastně nejmíň snadno, ze všech příspěvků, které bychom vám chtěli dát… . Včera večer odložil (bohužel takzvaně nafurt) kytaru a mikrák náš i váš David…. Je to tlak a my doufáme, že ten tlak poleví. Pusťte si písničky, vzpomínejte na zážitky, připijte si/mu a pošlete pozdrav tam nahoru.“

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související