Lana Del Rey vydává nové album romantických zasněných balad

Americká písničkářka a básnířka zůstala svému oblíbenému stylu v podstatě věrná
foto: Supraphon

Fanoušci americké písničkářky se mohou radovat. Nové album „Chemtrails Over The Country Club“ je na světě. Lana Del Rey na něm pokračuje ve své nostalgické melodické vlně, i když od typického melancholického stylu se malinko odchýlila.

Lana Del Rey vlétla před časem do světa popu písněmi „Summertime Sadness“ a „The Greatest“, které jsou důkazem její skladatelské zdatnosti. Vmžiku se staly hity. Poslechnout jsme si je mohli i v Česku v roce 2018, kdy vystoupila v rámci festivalu Aerodrome na letišti v Panenském Týnci. Ozvučení tenkrát nebylo zrovna ideální, přesto vidět Lanu naživo byl zážitek. A její nová deska je nyní další.

Věrná svému stylu

Hlavní singl „Chemtrails Over The Country Club“ není jen nejlepší písní na albu, ale také shrnuje zvukový směr, kterým se Lana Del Rey od začátku své písničkářské dráhy vydala. Měkké klavírní tóny a lehké bicí připomínají baladickou ukolébavku a zpěvaččina jemná falešnost příjemně ladí s hřejivostí písně. Její působivé melodie doplňují i nápadité texty. Slova jako „Baby what’s your sign/ my moon is in Leo, my Cancer is sun“ jsou důkazem souznění s moderní seznamovací kulturou i její posedlostí symbolikou zvěrokruhu.

Ale i další písně na albu stojí za poslech. Některé sice znějí ta trochu jako od táboráku, ale poetika se z nich rozhodně nevytrácí. Celkově je album tišší a více folkové než ta předchozí. Talent skládat emočně silné balady, jejichž texty mají velmi blízko k vyzrálým básním, ale Lana rozhodně neztratila.

Další album prý chystá už na červen. Tak se budeme těšit, zda se od svého obvyklého stylu romantických balad odchýlí, nebo v něm bude pokračovat.

Lana Del Rey

Vlastním jménem Elizabeth Woolridge Grant, je americká zpěvačka a skladatelka. Jak v roce 2017 prozradila magazínu Vogue, jméno si změnila, protože chtěla, aby znělo trochu exoticky a připomínalo jí moře na floridském pobřeží…

foto: Instagram Lana Del Rey

Narodila se 21. června 1985 v New Yorku a je dcerou milionáře Roberta Granta. Její rodina pochází původem ze Skotska z hrabství Lanarkshire, z něhož je možná i odvozeno její umělecké jméno Lana Del Rey. Až do svých 14 let vyrůstala v Lake Placid, později vystudovala filosofii na Fordham University v Bronxu. Hrát a zpívat začínala v nočních klubech, v letech 2005 a 2006 vydala několik nahrávek, ale prvním skutečných úspěchem byl debutový singl Video games. Na něj pak navázala písní Born to Die jejíž název využila i pro své pozdější album, které vydala v roce 2012. Toho se prodalo více jak pět milionů kopií. Pak už následovala úspěšná alba Paradise, Ultraviolence, Lust for Life a Fucking Rockwell.

Lana Del Rey se také podílela na hudbě k filmu Velký Gatsby (2013), ke kterému nazpívala píseň Young and Beautiful.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související