Ceny Grammy 2021 ovládly ženy! A píseň o rasismu…

Letošní udílení amerických hudebních cen se odehrálo pod širým nebem za účasti všech nominovaných.

Za nahrávku roku si zlatou sošku odnesla zpěvačka Billie Eilish, za píseň roku pak cenu získala zpěvačka H.E.R. Zpěvačka Beyoncé pokořila vlastní rekord v počtu získaných ocenění.

V neděli večer místního času se v Los Angeles odehrálo udílení cen Grammy 2021. Několikahodinovou slavnostní ceremonii odstartovalo vystoupení zpěváků Harryho Stylese a Billie Eilish.

Z původně plánovaného lednového data se muselo udílení cen přesunout, a to samozřejmě kvůli pandemii covidu-19. Ale nakonec to klaplo a ceny jsou rozdány. Během večera ovšem nechyběla přísná hygienická opatření. Všichni účinkující a nominovaní musely dodržovat rozestupy a krýt si obličej rouškou. Ceremoniál ale nebyl ochuzen o živá vystoupení ani osobní účast hvězd hudebního nebe. Galavečerem provázel komik a herec Trevor Noah. A na úvod si neodpustil malý vtípek, když prohlásil, že Grammy 2021 jsou největší akcí pod širým nebem od útoku na Kapitol.

Největší star večera se stala zpěvačka Beyoncé, která získala nejvíc sošek zlatého gramofonu. Za celou svou kariéru obdržela už celkem 79 nominací a převzala 24 sošek. V letošním 63. ročníku měla celkem devět nominací. Nakonec proměnila čtyři, včetně té pro nejlepší R&B skladbu, a to za píseň Black Parade, jež oslavuje černošskou kulturu. Současně se podílela i na písni Savage, která jí a raperce Megan Thee Stallion vysloužila vítězství v kategorii nejlepší rapová skladba.

Objevem roku se trochu nečekaně stala Megan Thee Stallion, první raperka od roku 1999. Zpěvačka H.E.R., pravým jménem Gabriella Wilson si již potřetí odnesla vítězství za nejlepší píseň roku. Skladba I Can’t Breathe (Nemůžu dýchat) odkazuje na smutný příběh George Floyda, který zemřel loni v květnu poté, co mu několik minut na krku klečel policista. Případ následně vyvolal bouřlivé protesty nejen v USA, ale po celém světě.

foto: Instagram Beyonce

Devatenáctiletá talentovaná zpěvačka Billie Eilish zvítězila ve všech čtyřech hlavních kategoriích. Zkrátka nepřišla ani zpěvačka Swift, která zabodovala se svým nečekaným osmým studiovým albem Folklore. A díky třetímu vítězství v kategorii album roku se tak přiřadila k hudebním velikánům jako je Stevie Wonder, Frank Sinatra či Paul Simon. Názvu alba zůstala věrná i svým květinovým outfitem, včetně výrazné roušky plné květů ladící s šaty.

Ocenění za vedlejší kategorie…

Grammy si odnesl zpěvák Kanye West za deskou Jesus Is King v kategorii pro nejlepší křesťanské album či devítiletá Blue Ivy Carter, dcera Beyoncé a rappera Jay-Z, a to za hudební videoklip roku k písni Brown Skin Girl.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související