Jak se dobře vyspat ve vedru? 5 jednoduchých tipů

Co vás zaručeně ochladí?
foto: Unsplash

V příštích dnech mají podle meteorologů teploty atakovat až 35 stupňů. Což znamená jediné. Vyspat se bude problém. Kdo nemá doma klimatizaci, bude trpět. Jak tomu předejít?

Dostatečně a kvalitně se vyspat je základem psychické pohody. Když jsme nevyspalí, ztrácíme pozornost, jsme nepříjemní, unavení, hůře si pamatujeme a jsme náchylnější ke konfliktům. A vedro výrazným způsobem spánek narušuje.

Proč je tak těžké spát v horku?

Ideální teplota v ložnici je 18 stupňů. Během noci teplota těla mírně kolísá, ale v chladnější místnosti spíme klidněji, méně se převalujeme a upadáme do delších hlubších spánkových úseků. Proto se po probuzení cítíme odpočatí. „Naopak v horku klesá produkce melatoninu, proto hůře usínáme, spíme neklidně, více se budíme, “ vysvětlila pro portál Healthline terapeutka Christabel Majendie. Svou roli samozřejmě hraje i celkový pocit nepohodlí, nadměrné pocení a u někoho zvýšená dušnost či podrážděné sliznice.

foto: Unsplash

Co tedy můžeme udělat?

Pokud se chcete i navzdory vedru lépe vyspat, vyzkoušejte těchto 5 jednoduchých tipů. Opravdu fungují.

Držte se zaběhnuté rutiny

Jedním ze základních předpokladů dobrého spánku je snažit se usínat i vstávat ve stejnou hodinu. V létě si obvykle hodinu usnutí posouváme, což samo o sobě nevadí a je vlastně přirozené. Důležité je neměnit zvolený rytmus více jak cca o 30 minut. To znamená snažit se během týdne usínat v podobný čas. Tím si tělo vypěstuje pravidelný cyklus a přirozeně v danou hodinu začne automaticky melatonin vyrábět.

Nespěte přes den

Zní to banálně, ale ve vedru míváme často tendenci si na chvíli zdřímnout během dne. Výsledkem je, že pak večer nejsme v danou hodinu tak unavení, jdeme spát později, nemůžeme usnout… Takže místo odpolední dřímoty si dejte vlažnou sprchu, osvěžte se a vyspěte se raději v noci.

Větrejte jen v noci

Když přes den v ložnici zavřete okna, zatáhnete závěsy či žaluzie, snížíte v místnosti teplotu až o sedm stupňů, oproti tomu, když necháte otevřeno. Tam, kam celý den svítí slunce to může být až 12 stupňů. A to už opravdu pocítíte.

Spěte na zemi

Japonský zvyk spát na zemi má něco do sebe. V místnosti je u země opravdu nejchladněji, takže hodit matraci na zem a zkusit se vyspat vedle postele rozhodně stojí za zkoušku. Rozdíl je jen pár stupňů, ale je to znát.

Pozor na ventilátory

Ochladit se závanem vzduchu je příjemné, ale do ložnice není ventilátor právě ideální. Z více důvodů. Za prvé vás bude ze spánku rušit jeho hluk a také vysušuje sliznice, což kvalitu spánku významně zhoršuje. Navíc pokud ho natočíte přímo na sebe, riskujete nachlazení, v horším případě uskřípnutý nerv. Možností je postavit ventilátor do chodby a nechat otevřené dveře do ložnice, aby vzduch mohl proudit, ale nerušil vás hluk, ani příliš silný proud vzduchu.


Jóga s Jiřinkou: Pro lepší spánek a sladké usínání

foto: Jóga Ateliér

Ponožky z mrazáku?

Ochladit se před spaním je ten nejlepší způsob, jak dobře usnout. Ideální je vlažná sprcha, ne úplně ledová, ta vám jen rozproudí krev a bude vám ještě větší vedro. K ochlazení krevního oběhu ale stačí osprchovat si nohy a zápěstí studenou vodou. Ponožky do mrazáku opravdu dávat nemusíte, i když ve velkých vedrech fungují. Jen je musíte po pár minutách zase sundat.

Pijte! Vlažnou vodu s mátou a citronem

Dehydratace je také zásadním blokátorem dobrého spánku. Takže správný pitný režim je víc než důležitý. Citron i máta působí chladivě a jsou tedy ideální přísadou do nápojů pro horké dny. Zrovna tak si můžete připravit drink s meduňkou a pomerančem, kromě toho, že skvěle chutná, má i zklidňující vliv. Pokud možno se úplně vyhýbejte alkoholu, zejména destilátům, ty spánek narušují dost výrazně. Naopak sklenička piva před spaním neuškodí, jak známo chmel má uklidňující a uspávající účinky.


Nespavost je mor dnešní doby. Spíme pořád méně a hůř… Proč?

foto: Unsplash.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související