MARTIN DEJDAR: Zkušenosti nasbíráte jen pokud chcete. A já chtěl.

Upřímně o svých rozhodnutích, kterých nelituje.
foto: Jaroslav Fikota

Herec, moderátor či dabér, co miluje sport, má kreativní nápady a energii na rozdávání. To je Martin Dejdar, který se dokonce nebál před lety sbalit kufry a ze dne na den odstěhovat rodinu z Čech do Ameriky.

„Bylo to nejlepší životní rozhodnutí, jaké jsem kdy udělal,“ přiznává v rozhovoru pro Runwayonline.cz

Jak vzpomínáte na život v Americe?
Já se tam nikdy na stálo stěhovat nechtěl, jen jsem tam v podstatě dojížděl. Trvale tam žila moje žena a děti. Bylo to náročné, ale vždycky jsem tam jezdil rád, a pokud to půjde, v což doufám, vždycky tam rád jezdit budu. Je to pro mě vždycky obrovský relax, místo, kam se rád vracím.

foto: archiv Martina Dejdara

Ta situace je tam ale díky koronaviru, zdá se, stále velmi špatná…
Já myslím, že je to teď jedno, kde člověk je. A podle rozhovorů s mými přáteli se situace v Americe od té tady u nás zase tak moc neliší.

Dá se život tam a tady nějak srovnat? Rozdělit na klady a zápory?
To se moc nedá takhle v pár větách. Hlavně bych to nerad nějak bagatelizoval. Něco je tady horší, ale spousta věcí je i daleko lepších. Nejdůležitější je chování lidí vůči sobě navzájem – ta nálada, která mezi námi panuje. A tady u nás je pořád taková, jak ji před lety pojmenoval pan prezident Havel, blbá.

Nelitujete tedy, že jste odjeli a za pár let se vrátili?
Vůbec, Amerika mi dala spoustu zkušeností, které bych nevyměnil. Ty nasbíráte pouze tehdy, když chcete a já chtěl. Člověk by měl jet do cizí země s tím, že ji chce poznat a respektovat místní zvyklosti a zákony. Pokud ale turista, nebo návštěvník, nebo kdokoliv jiný, vyžaduje, aby se cizí země měnila podle něho, měl by zůstat doma.

video: Drink2go.cz

Je ale pravda, že důvodem vašeho odjezdu bylo nejen to, aby se děti naučily dobře anglicky, ale přispěla k tomu i nepříjemná školní šikana syna Matěje?
Těch důvodů bylo víc, ale ta šikana byl jeden z nich. Nic nám tenkrát neřekl a my se to dozvěděli až od jeho kamaráda. Bylo to nepříjemné o to víc, že s tím nešlo nic dělat, přestože jsem to chtěl řešit. Navíc se čím dál častěji objevovaly v médiích různé lži, což špatně snášely právě moje děti. Bohužel člověk nemá odvolání a nemůže se nijak bránit. Tak jsem si řekl, že chci jít pryč. Tenkrát jsme to oznámili rodičům, kteří se samozřejmě z toho zhroutili, že jsme se zbláznili, ať nikam nejezdíme. Nakonec jsme se sebrali, a ještě v srpnu odletěli. Matěj tam nastoupil na hokejovou školu a Sára šla na soukromou základní školu. Nebylo to jednoduché, ale nelituju. Vnímám to jako jedno z mých nejlepších rozhodnutí, co jsem kdy v životě udělal.

V Čechách se nakonec vrhl na spoustu věcí.

Dnes nejen že hrajete, dabujete, moderujete či organizujete věci kolem HC Olympu, ale máte i DayDee’s bar a web Wish4you na prodej přání či zážitků.
To je pravda a je to vlastně všechno výsledek coronové krize. Náš obor je jeden z nejohroženějších, tak musím přemýšlet o  tom, co  dělat, kdybychom museli přestat hrát. Nemám problém ani s prací za barem. Každý, kdo má chuť na dobré pití, nevídané množství craftových piv nebo touží koštnout super nový OZZOBÍR od Pivovplechu, který hlásá #budsnaminaplech, ať dorazí na Smíchovskou náplavku. A v mém e-shopu, který se spustí 10. října si zase můžete nechat poslat přání k nějaké životní události třeba od Terezy Kostkové či si zatrénovat s Terminátorem Vémolou. Takže se nenudím, což je dobře.

Martin Dejdar

Obrázek 1 z 32

Martin a Bart…

Váš hlas už neodmyslitelně patří Bartovi Simsonovi. Namlouváte další nové díly? Kolik už jich vlastně je?
Abych se přiznal, netuším, kolik dílů jsme už natočili. Můj odhad je něco kolem 900. Už podle toho je vidět, že Bártovi a celé jeho rodině se daří opravdu dobře, za což jsem moc rád.

Pokud vím, daří se i seriálu Specialisti, který točíte na TV Nova?
To je samozřejmě obrovská radost. Dneska je gigantická konkurence v televizní seriálové tvorbě. A když je tvůj pořad číslo jedna, co může být krásnějšího? Navíc, když se vyměnilo už tak veleúspěšné obsazení, a to kompletně.

Bohužel kvůli pandemii, to už není tak dobré v divadle. A vy jste už několik desítek let členem Ypsilonky. 
Tak toto mě mrzí asi nejvíc. Ypsilonka je můj druhý domov, letos jsme oslavili Kristova léta, 33 let. Když to spočítám, nejdéle hraju Svatou rodinu, to bude asi 12 let. Ještě jsme neměli derniéru Prahy stověžaté, to je asi tak dvacet let. Vůbec nejdéle se tam hraje Prodaná nevěsta, to je takových 25 let…. Teď je ale divadlo ve velkém ohrožení. Už jsme zase rušili několik představení, a to jsme začali hrát 15. září … Je mi to líto.

Co byste si přál v téhle nelehké době?
Aby se rychle něco stalo a vrátili jsme se k normálnímu životu bez hysterie, strachu, nahánění hrůzy a stresu. Prostě, aby se lidem, zejména těm, kteří o nás rozhodují, vrátil zdravý rozum!!!

foto: archiv Martina Dejdara

MARTIN DEJDAR (55)

Narodil se 11. 3. 1965 ve Vysokém Mýtě. Po DAMU nastoupil do Ypsilonky, kde je dodnes. Jeho filmografie je neobyčejně rozsáhlá, hrál v historickém seriálu, v kriminálkách, ale také vytvořil úžasného Ozzáka v sitcomu Comeback.

Za Učitele tance dostal Českého lva. Nezapadá do žádné škatulky, protože komediální role zvládá stejně dobře, jako ty vážné. Kromě herectví také dabuje. S jeho hlasem je neodmyslitelně spojena animovaná postavička Barta Simpsona.

Založil tým hvězd HC Olymp, který vznikl díky televiznímu seriálu Poslední sezona, kde ztvárnil titulní roli hokejisty Jana Krotla. SW týmem vyjíždí na česká i zahraniční kluziště k exhibičním charitativní zápasům proti týmům měst, obcí a dalších institucí.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související