Jak předejít zarůstání chloupků? Klíčem je správný postup při depilaci

foto: Unsplash

Nepříjemnost, která trápí většinu žen, ale i nemalé procento mužů. Co s tím? Při správné péči se zarůstání chloupků můžete zcela vyhnout. Důležité je ale pochopit, proč se to vůbec děje.

Podle průzkumů kosmetických společností dává při odstraňování nechtěných chloupků až 80 % žen přednost holení, dalších cca 12 % volí epilaci strojkem, voskem nebo cukrovou pastou a zbylých 8 % sází na laser nebo IPL světlo. Každá metoda má své přednosti i nevýhody, ovšem nepříjemné zarůstání chloupků hrozí, kromě posledních dvou, u všech.

Proč vůbec zarůstají?

Pokud si vytržený či oholený chloupek nedokáže prorazit cestu nejsvrchnější částí pokožky ven, změní směr růstu a zůstane pod kůží. Růst ovšem nepřestává a v tu chvíli ho imunitní systém těla vyhodnotí jako cizí, tudíž nežádoucí. A snaží se ho vypudit ven. Což se obvykle neobejde bez začervení a zánětu neboli malých drobných pupínků. Někdy dokonce i větších boláčků, které už bývá nutné léčit, například lokálními antibiotiky. Náchylnější k tomu jsou všichni (ano, týká se to i mužů), s tmavými, zakroucenými chloupky, ale blondýnky s jemným ochmýřením to samozřejmě může potkat také. Předejít se tomu ale dá. Při dodržení následujících bodů se šance, že k zarůstání chloupků dojde, snižují na minimum.

Prevence především:

  • Ideální čas na depilaci je při nebo po koupeli, kdy je pokožka vláčná a póry jsou otevřené.
  • Než začnete s holením či vytrháváním, vždy proveďte peeling, klasický mechanický nebo ještě lépe enzymatický, který zbaví pokožku odumřelých buněk a ztenčí její svrchní vrstvu. Nové chloupky pak mají mnohem snazší cestu.
  • Při holení, pokud možno, respektujte směr růstu chloupků. Zejména v tříslech je to důležité, tam totiž zanícené místa, pokud holíte chloupky tzv. proti srsti, vznikají nejčastěji. Ono to k tomu svádí, protože pokožka je pak hladší, ale pokud vám druhý den vyskočí všude červená krupička, vychází vaše snaha stejně nazmar.
  • Nikdy neholte kůži na sucho, tím se dráždí úplně nejvíce.
  • Vyhýbejte se silně parfémovaným kosmetickým přípravkům, raději volte ty přírodní. Čím méně látek na pleť nanesete, tím lépe.
  • Pokud můžete, noste bavlněné prádlo, krajkové kalhotky jsou sice sexy, ale zejména v tříslech mohou čerstvě depilovanou pleť zbytečně dráždit.
  • Strojky udržujte čisté, na škodu není i pravidelná desinfekce. Pokud používáte žiletku, musí být vždy ostrá, tupá zarůstání výrazně podporuje. Měňte ji tedy často, nebo si kupte jednorázové holící strojky.
  • Po každé depilaci použijte zklidňující tělové mléko, krém nebo olej. Prodávají se speciální přípravku, určené ke zklidnění depilované pleti, ale dobře se osvědčily i ty s přídavkem tea tree oil, který působí jako antiseptikum a zabraňuje zánětům. Pokud máte doma aloe vera, potřete čerstvě depilovaná místa její šťávou, podráždění příjemně zklidňuje.

Co dělat, když problém nastane?

  • Když se zanícená místa přeci jen objeví, potřete je tea tree olejem nebo dezinfekční mastí (např. betadin).
  • Je-li chloupek vidět, potřete místo desinfekcí a opatrně ho nazdvihněte špičkou jehly.
  • Pokud vás problém trápí ve zvýšené míře, zajděte za dermatologem a poraďte se, jak problému nejlépe předcházet. Tato konzultace opravdu není přehnaná, někdy je na vině i alergická reakce na špatně zvolenou kosmetiku, nebo jiný skrytý problém, který odhalí až lékař.
  • Zvážit můžete také jinou depilační metodu. Objednejte se na laser nebo si pořiďte IPL epilátor, který chloupky výrazně ztenčuje a omezuje jejich růst. Navíc má blahodárný vliv na zlepšení stavu pokožky, takže je pak krásně hladká bez jakýchkoli defektů.

Zdroj: www.glamour.com, www.trulybeauty.com



Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související