Depilace voskem. Pro a proti… A čeho se vyvarovat po zákroku?

Hladká, hladká, hladká...
foto: Kate Hliznitsova

Depilace voskem je jedním z neúčinnějších způsobů, jak se zbavit nechtěných chloupků. Má své klady i zápory, ale hlavně je nutné pleť po zákroku správně ošetřit a zbytečně nedráždit. Pojďme si říct, co je u téhle metody nejdůležitější.

Teploty venku tomu zatím sice moc neodpovídají, ale plavková sezona se kvapem blíží. A s ní si rozumí jen super hladká pokožka. Bez chloupků! Metod k jejich odstranění je celkem dost, některé jsou ultra rychlé, jiné účinnější, další dlouhodobější, bezbolestné, dražší i levnější… Depilace voskem patří k něm velmi účinným, trvalejším, středně nákladným. Ale má i svá proti. Jednak to trochu bolí, to si přiznejme. To lze omezit tím, že si půlhodiny před procedurou vezmete tabletku léku proti bolesti. Také je vhodné neplánovat si zákrok na období menstruace, kdy je pokožka obecně citlivější. A pak musíte vždy chloupky nechat trochu dorůst, (většinou min. 3-5 mm) což ne každému vyhovuje. A co je velmi důležité, aby nedošlo následně k podráždění nebo i zánětům v místě vytrženého chloupku, je třeba se držet následujících zásad po dobu 48 hodin po depilaci.

Neopalujte se

Pokud byste hned po odstranění chloupků naplánovaly odpoledne u bazénu, brzděte. Vyhnout se slunci a samozřejmě i návštěvě solárka, je po depilaci voskem nezbytné, protože by mohlo dojít k hyperpigmentaci v místě vytržení. A to určitě nechcete. I potom ošetřená místa chraňte krémem s vysokým UV faktorem, nejlépe 50 a používejte spíš mléka nebo oleje, nezanášejí tolik póry jako krém.

Žádné plavání

Jít si zaplavat do veřejného bazénu nebo rybníka také není dobrý nápad. Po vytržení zůstávají drobné mikroskopické ranky, kterými se může do těla dostat infekce. Nechte vše po dobu dvou tří dnů zahojit a pak teprve bez obav vyrazte k vodě.

foto: Unsplash.com

Vyhněte se sauně, páře i hot józe

Horký a vlhký vzduch otevírá póry a ty jsou pak náchylnější k pronikání bakterií a následným zánětům v místě depilace voskem. Proto si dva dny po zákroku tyhle aktivity odpusťte.

Nadměrná zátěž

Všechny sporty, u kterých se hodně zpotíte, také nejsou den dva po depilaci vhodné. Většinou při nich nosíme těsné oblečení a depilovaná pokožka se pak snadno zapaří a podráždí, zejména v tříslech.

S kosmetikou opatrně

Ihned po depilaci je potřeba dodržet maximální hygienu, raději se jen osprchujte vlažnou vodou a nepoužívejte žádná agresivní či parfémovaná mýdla. Vhodná je kosmetika na tu nejcitlivější pokožku, ideálně z řady pro atopiky nebo miminka. Pokud jsou depilovaná místa mírně zarudlá, zchlaďte je ledem a ošetřete aloe vera nebo antiseptickým pudrem. A pokud možno si neberte žádné těsné oblečení, nechte ji volně dýchat. A ptáte-li se na sex, tak dokonce i ten se doporučuje po depilaci, zejména v oblastní bikin, alespoň o den odložit.

Jak zabránit zarůstání chloupků?

Po vytržení se může stát, že nový chloupek neporoste úplně rovně, neprorazí nejsvrchnější část pokožky a začne pod ní zarůstat. Tomu zabráníte tak, že zhruba 10 dnů po depilaci použijete na ošetřená místa jemný peeling nebo exfoliační gel či krém. Tím chloupkům usnadníte růst.

ZARŮSTÁNÍ CHLOUPKŮ? Minulost! Už vás trápit nebude

Zarůstání chloupků
foto: archiv redakce

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související