Celulitida: Co na ni opravdu zabírá?

foto: Pixabay

Každý rok se to opakuje. Ta obava, zda jsou naše stehna dost hladká na to, abychom je vystavily slunečním paprskům i pohledům kolemjdoucích, je všudypřítomná. Někdo rezignuje, další se trápí a přemýšlí, co s tím. Na zázraky nevěříme, přesto je dobré vědět, že existují možnosti, jak se dá celulitida přinejmenším účinně zmírnit.

Není to spravedlivé. Někdo se nemusí vůbec snažit a má nohy snů, další (a je nás podstatně víc) se může přetrhnout a výsledek stejně nic moc. O tom, co je to celulitida, proč vzniká a co se s ní dá či nedá dělat, si můžete přečíst stohy článků. Ne, že by mu to nějak výrazně pomohlo. Ale věřte či ne, možnosti jak vzhled svých stehen, zadečku i dalších partií alespoň opticky vylepšit, existují. Takže, co můžeme dělat?

Hýbejte se

Zní to jako stokrát omleté klišé, ale to na věci nic nemění. Pravidelný pohyb je opravdu tím nejlepším, co můžete udělat. Kolo, chůze, běh, jóga… To vše hodně pomáhá, jóga především. Tvaruje a zpevňuje svaly a čím víc svalové hmoty budete mít, tím víc se vám zrychlí metabolismus i ubude tuku. Pohybem se také zlepšuje látková výměna, jejíž zpomalení má na vznik nevzhledných hrbolků také silný vliv. Hodně pomáhá i obyčejná chůze do schodů, tanec nebo pravidelné procházky.

foto: Unsplash

Pijte. Vodu!

Celulitida vzniká v podkožní tkáni, kde mají rovněž zakončení i lymfatické cévy. Při nedostatečné lymfatické drenáži dochází k pomalé cirkulaci a voda se hromadí v mezibuněčném prostoru. Dostatek tekutin dokáže lymfu rozproudit, tím se zlepší i látková výměna a proudění krve. To vše má velký vliv i na vzhled naší kůže. Naopak alkohol (hlavně destiláty) káva, tučná strava a kouření působí úplně opačně. O vlivu stravy vědci stále spekulují, ale faktem zůstává, že přesto, že celulitida může trápit i štíhlé ženy, mnohem více starostí s ní mají ty s nadváhou. Podle několika studií ale výrazněji pomáhá tzv. středomořský jídelníček, tedy strava založena na zelenině, rybách, olivovém oleji , ovoci a v malém množství i ořechách.

Bylinky

Doporučují se hlavně ty, které dokáží odvádět vodu z těla, což může pomoci, pokud k jejímu hromadění máte sklony. Účinné jsou především listy pampelišky, které podporují vylučování – pročištění těla, květy vřesu, které přispívají k normální funkci močových cest. Vhodná je i kopřiva, fenykl a jírovec. V některých přípravcích, určených k vyhlazení celulitidy najdete i jalovec, který se používá také na podporu pročištění těla a vylučování vody z organismu. 

Buďte mazaná

Kosmetické firmy vynakládají miliony dolarů na výzkum přípravků, které mají za úkol pomerančovou kůži vyhladit. Nevěřte těm, které tvrdí, že po jejich požívaní celulitida zcela zmizí, nic tak dokonalého ještě nikdo nevynalezl. Ale mnohé opravdu pomáhají, zejména pokud je používáte správně a pravidelně. Opravdu viditelně vyhlazují a některé i zpevňují. Jen počítejte s tím, že efekt je většinou dočasný nebo je musíte používat celoročně. Nejúčinnější bývají ty z obsahem kofeinu, které můžete nahradit i domácím peelingem připraveným z rozemleté kávy (klidně i lógru) smíchané s kokosovým olejem. Pleť se po masáží touhle směsí krásně prokrví a vypne. Ideální je, když přebytky jen utřete ubrouskem a nesmyjete, aby účinné látky mohly dál působit. Káva totiž obsahuje i řadu antioxidantů, které mají na vzhled pokožky také velmi příznivý vliv.

Lymfodrenáž

Pokud je prováděna správně, pomáhá. Nohy i celé tělo jsou jako znovuzrozené, jen si hned po masáži neplánujte žádné náročné aktivity. Mělo by se spíše odpočívat, píst hodně vody a nechat v klidu celou proceduru doznít. Zajít si můžete na klasickou ruční, což je velmi příjemná záležitost, ale na mnoha klinikách estetické chirurgie ji provádějí i speciálními přístroji. Skvěle funguje i u pocitu tzv. těžkých nohou, ale pokud máte problémy s křečovými žílami, je na místě si nejdříve zajít na vyšetření a poradit se s lékařem, zda je právě pro vás tato procedura vhodná.

Opálení

Celulitida je o dost patrnější, pokud je vaše kůže hodně bledá, proto než obléknete šortky nebo vyrazíte k vodě, není od věci použít samoopalovací přípravek. Nejlepší jsou ty v kapkách, které můžete přimíchat dos svého oblíbeného tělového mléka nebo oleje. Výsledek je velmi přirozený a také se tím vyhněte nebezpečí vzniku nepěkných fleků, vzniklých nerovnoměrným rozetřením samoopalovacího přípravku.

Zdroj: www.medicalnewstoday.com, www.healthline.com, www.webmd.com



Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související