Ať se nám to líbí nebo ne, práce z domu se stala pro mnohé z nás součástí každodenní reality. A kromě toho, že nám sociální distanc leze na nervy, přináší i nečekaná zdravotní rizika.
Člověk je doma mnohdy kvůli okolnostem méně produktivní, a ne každý se donutí jít na „zdravotní procházku“, aby trochu protáhl tělo. A když k tomu přičtete prakticky rok zavřená fitka a studia výsledkem je, že máme podstatně méně pohybu, než když jsme chodili do práce a žili „normálně“. A to má kromě tloustnutí i velmi nepříjemný vliv na stav našich žil. Odborník na křečové žíly, MUDr. Ota Schütz, primář Žilní kliniky nám prozradil, co pro sebe v domácí kanceláři můžeme udělat, abychom se do té opravdové kanceláře nevrátili s „křečáky“.
Ranní rozcvička
Pětadvacet dřepů, pět minut na rotopedu, nebo svižná půlhodinová procházka, to všechno vás ráno nakopne správným směrem. Pomoci může také otužování. Necítíte-li se na studenou sprchu celého těla, zkuste se vlažnou vodou osprchovat alespoň od pasu dolů. Začínejte vždy od chodidel a postupujte vzhůru. Teplotu můžete snižovat postupně. Pokud jste ale již ve fázi, kdy máte rozvinuté křečové žíly, je třeba dát si pozor.
„Pacientům s již rozvinutými varixy se doporučuje fyzické aktivity vykonávat s kompresními punčochami. To platí i pro ranní rozcvičku, žíly je třeba stáhnout, aby se stav žil naopak nezhoršil. Po odstranění problematických křečových žil se nošení kompresních punčoch pak doporučuje jen při dlouhém sezení a stání“, uvádí MUDr. Schütz.
Pryč se zlozvyky
Zdravá racionální strava má na stav kardiovaskulárního systému značný vliv, přestože žádný konkrétní seznam potravin, které by varixy zlepšovaly, nebo naopak zhoršovaly, neexistuje. I zde ovšem platí, že nejlepší prevencí je zdravý životní styl a vyvážený jídelníček.
„Obezita výrazně zvyšuje riziko komplikací s křečovými žilami. Doporučuji stravu s vysokým podílem vitamínů a vlákniny, jezte dostatek ovoce a zeleniny, vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám a dodržujte pitný režim,“ apeluje MUDr. Schütz.
Prevence v sedě
Ideálně byste se od počítače měli zvednout a trochu se projít každých 30–60 minut. I při samotném sezení se snažte odstranit zbytečně zlozvyky. Sedět bychom měli rovně s oběma chodily na zemi. Kdykoli si vzpomenete, nohy natáhněte do dálky, zakružte chodidly a pak se znovu srovnejte. Hlavně neseďtě dlouho s nohama překříženýma přes sebe, to žilám opravdu neprospívá. „Pokud víte, že ke křečovým žilám máte sklony, není lepší řešení než si zajít na kontrolu. Lékař ultrazvukem zkontroluje stav vašich žil a doporučí další postup. Včasná léčba snižuje riziko komplikací způsobených varixy, jako je trombóza, bércové vředy, nebo v extrémně zanedbaných případech i plicní embolie. Léčba je v současné době minimálně invazivní, pacienti krátce po zákroku odcházejí domů,“ vysvětluje MUDr. Ota Schütz.