Jak se zbavit škůdců na rostlinách? Zkuste to bez chemie!

Snadná pomoc, která je vždy po ruce.
Květiny a škůdci
foto: PxHere.com

Mšice, třásněnky, puklice, štítenky… Kdoví, jak se všechny ty brebery jmenují. Jedno však mají společné. Když se nám na zahradě či doma na rostlinách objeví škůdci, nastává boj, kdo z koho. První, co vás asi napadne, je zamířit do nejbližšího zahradnictví či hobby marketu a koupit nějaký zaručený dryák, který vás nevítaných návštěvníků spolehlivě zbaví. Taky možnost, často velmi účinná, ale existují i lepší.

Levná, ekologická a dostupná zbraň.

Možná budete překvapeni, ale úplně vám bude stačit obyčejné mýdlo. Respektive mýdlová voda. Postřik si vyrobíte úplně snadno. Do jakékoliv lahvičky s rozprašovačem nalejte vodu a do ní přidejte dvě tři lžičky tekutého mýdla případně tekutého prostředku na nádobí (např. Jar). Zamíchejte a hurá na nevítané návštěvníky.

Správné načasování a škůdci mizí

Při použití venku si vyberte chvíli, kdy nebude pár hodin pršet a celou rostlinu, především napadené listy i zespodu pořádně postříkejte. Efekt není okamžitý, ale už druhý den ho určitě uvidíte. Osobně jsem takto začala likvidovat mšice na šalvěji, protože na tu chemii určitě nechcete a fungovalo to báječně. Druhý den z mšic zbyly jen černé tečky, které samy opadávaly nebo šly snadno opláchnout.

Náklady minimální, efekt obrovský

Tak jsem podobný způsob začala používat na vše – na růže (ty nikdy nestříkejte, když svítí sluníčko, ideální je to v podvečer) nebo například na oleandr, který mi po každém přezimování doma v chodbě, kde je moc teplo, napadnou puklice. Oleandr nemá postřiky obecně rád, ale tohle musí každé jaro vydržet. Většinou stačí jednou až dvakrát listy postříkat a škůdci zmizí. A těch pár, co zbude, stačí z listů otřít vlhkých hadříkem nebo houbičkou.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související