Jak se zbavit škůdců na rostlinách? Zkuste to bez chemie!

Snadná pomoc, která je vždy po ruce.
Květiny a škůdci
foto: PxHere.com

Mšice, třásněnky, puklice, štítenky… Kdoví, jak se všechny ty brebery jmenují. Jedno však mají společné. Když se nám na zahradě či doma na rostlinách objeví škůdci, nastává boj, kdo z koho. První, co vás asi napadne, je zamířit do nejbližšího zahradnictví či hobby marketu a koupit nějaký zaručený dryák, který vás nevítaných návštěvníků spolehlivě zbaví. Taky možnost, často velmi účinná, ale existují i lepší.

Levná, ekologická a dostupná zbraň.

Možná budete překvapeni, ale úplně vám bude stačit obyčejné mýdlo. Respektive mýdlová voda. Postřik si vyrobíte úplně snadno. Do jakékoliv lahvičky s rozprašovačem nalejte vodu a do ní přidejte dvě tři lžičky tekutého mýdla případně tekutého prostředku na nádobí (např. Jar). Zamíchejte a hurá na nevítané návštěvníky.

Správné načasování a škůdci mizí

Při použití venku si vyberte chvíli, kdy nebude pár hodin pršet a celou rostlinu, především napadené listy i zespodu pořádně postříkejte. Efekt není okamžitý, ale už druhý den ho určitě uvidíte. Osobně jsem takto začala likvidovat mšice na šalvěji, protože na tu chemii určitě nechcete a fungovalo to báječně. Druhý den z mšic zbyly jen černé tečky, které samy opadávaly nebo šly snadno opláchnout.

Náklady minimální, efekt obrovský

Tak jsem podobný způsob začala používat na vše – na růže (ty nikdy nestříkejte, když svítí sluníčko, ideální je to v podvečer) nebo například na oleandr, který mi po každém přezimování doma v chodbě, kde je moc teplo, napadnou puklice. Oleandr nemá postřiky obecně rád, ale tohle musí každé jaro vydržet. Většinou stačí jednou až dvakrát listy postříkat a škůdci zmizí. A těch pár, co zbude, stačí z listů otřít vlhkých hadříkem nebo houbičkou.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související