Vyšetření oční sítnice umělou inteligencí už není sci-fi

foto: Neovize

Vyzkoušet si diagnostiku z oční sítnice, nasadit si prsten měřící nasycení krve kyslíkem, zacvičit si ve virtuální realitě nebo otestovat v praxi nositelnou elektroniku. To všechno a další unikátní technologie čekají na návštěvníky interaktivní výstavy LIFMAT 2022.

Ta proběhne 8. a 9. září v Cubex centru na pražském Pankráci, a představí se tu nejmodernější objevy moderní medicíny. Návštěvníci na vlastní kůži zažijí, jak fungují produkty distanční péče, umělé inteligence, virtuální reality i vzdáleného monitoringu vitálních funkcí.

První den konference, konané pod záštitou ministerstva zdravotnictví, je určený pro odborníky. O den později, 9. září, se Cubex centrum otevře široké veřejnosti, která si může nejzajímavější technologické vychytávky otestovat doslova na vlastní kůži.

Vyšetření ze sítnice oka za půl minuty

Moderní technologie s prvky umělé inteligence se začínají i v medicíně prosazovat čím dál tím více. Společnost Aireen představí na výstavě například umělou inteligenci, která pomocí scanu oční sítnice diagnostikuje závažná onemocnění. Vyšetření je bezbolestné a trvá zhruba 30 sekund. Dokáže rozpoznat zárodky vážných nemocí – například diabetes. Diabetologie bude ostatně vedle obezitologie, kardiologie, psychologie a rehabilitace jedním z ústředních témat konference. U jednotlivých stánků budou k dispozici specialisté, připraveni zkonzultovat s veřejností jejich zdravotní problémy.

Otestujte své zdraví

„Cílem výstavy je ukázat, že vstup do telemedicíny nemusí být vůbec složitý. Návštěvníci obdrží při příchodu LIFMAT Pass, do kterého dostanou u označených stánků údaje o výsledcích měření. Změřit si mohou vitální funkce jako EKG, krevní tlak, hladinu cukru v krvi, tělesný tuk a mnoho dalšího. Vše si mohou prohlédnout také elektronicky přes účet na stránkách www.lifmat.cz, který jim bude automaticky založen,“ říká docent Martin Matoulek, obezitolog a tělovýchovný lékař z 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Na stránkách nalezne každý účastník digitální záznam všech absolvovaných měření a bude mít možnost si cvičně propojit datový tok z nejrůznějších nositelných zařízení jako chytré hodinky nebo prsten, který měří tep a saturaci kyslíkem v krvi.

Rande s vědci

Součástí akce budou i krátká setkání s odborníky. „Cílem těchto dvouminutových rozhovorů je pomoci mladým, nadějným jednotlivcům či týmům s představením jejich projektů. Umožnit jim nalezení partnerů pro další vývoj projektů a jejich uvedení do praxe,“ říká profesor Prázný, který akci jako člen organizačního týmu spolupořádá.

zdroj: lifmat.cz/vystava

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související