Kukačky ve světě: Záměna dětí je častější, než by se zdálo. Kde všude se stala?

foto: Unsplash

Česká televize začala vysílat druhou řadu seriálu Kukačky, který vznikl na základě skutečné události. Záměna dětí v třebíčské porodnici v roce 2006 rozpoutala mediální poprask. A mnohé z nás jistě napadlo, jak se taková věc může vůbec stát. Překvapivě k podobným případům dochází i ve světě docela často.

Jen těžko si představit pro rodiče složitější situaci, než když zjistí, že dítě, které milují a vychovávají, není jejich. Záměna dětí je ale bohužel mnohem častější, než by se mohlo zdát. Zmapovali jsme nejznámější případy, ke kterým došlo po celém světě.

Únor 1993: Velká Británie

V jihoanglickém Southamptonu rodiče žalovali nemocnici kvůli výměně dětí. Sestry v roce 1992 totiž spletly cedulky se jmény holčiček, což odhalily až následné testy. Děti se rok poté, podobně jako v třebíčské kauze, vrátily k biologickým rodičům.

Březen 1998: Nizozemí

V holandském Nieuwegeinu sestra v tamní porodnici při propouštění rodiček domů položila děti do nesprávných postýlek. A došlo tak k výměně novorozenců. Naštěstí se na to přišlo ještě týž den, když se do nemocnice vrátila jedna z matek. Měla totiž problém s kojením a nezdálo se jí, že je miminko její. Rodiny si hned na to děti vyměnily.

Srpen 1995: USA

V Charlotteswillu ve Virginii došlo k záměně novorozených děvčátek. Přišlo se na to až po třech letech díky testu DNA. Rodiny se nakonec shodly, že si je v zájmu dětí nevymění. Dodnes je pojí velké přátelství. V médiích se poté objevila zpráva, že neexistují žádné dlouhodobé relevantní statistiky o tom, kolik dětí je omylem vyměněno v amerických nemocnicích. Zveřejněné incidenty ale přiměly porodnice po celé zemi zpřísnit své postupy a kontrolní mechanismy, aby se nic podobného již neopakovalo.

Říjen 2000: Itálie

Porodnice v sicilském městě Mazara del Vallo přiznala, že personál v roce 1999 uložil omylem novorozené holčičky do nesprávných postýlek. Záměna byla odhalena díky testu DNA až po třech letech. Jejich matky se poté domluvily, že si holčičky budou postupně předávat a vychovávat společně. Později se velmi spřátelily a dokonce se nastěhovaly do jednoho domu, aby k sobě měly co nejblíže. Že byly dívky vyměněné se dozvěděly, až když jim bylo 8 let. Vyrůstaly společně jako sestry a žádné šrámy na duši z toho, dnes už dospělé ženy, prý nemají.

Listopad 2006: Čína

Ve městě Nan-Ning došlo k záměně dvou chlapečků, kteří se narodili v roce 1991. Na omyl se přišlo po testech DNA až za dlouhých patnáct let! Rodiny podaly společnou žalobu na nemocnici a za vysouzené peníze si společně postavily dům, kde dodnes žijí.

Červen 2007: Slovensko

V Dolním Kubíně došlo na novorozeneckém oddělení k záměně dvou holčiček. Podezření pojala matka jedné z holčiček a požádala o pomoc Úřad pro dohled nad zdravotní péčí o testy své dcery. Test DNA nakonec dokázal, že děvčátka byla skutečně vyměněná.

Seriál Kukačky vypráví příběh mladého manželského páru, který při lékařských testech zjistí, že jejich syn nemůže být jejich. Když se dozvědí, že došlo k záměně, musejí se rozhodnout, co udělají. Žádné řešení ale není dobré. Záměna dětí na malém městě se dotkne nejen obou rodin, ale i ostatních obyvatel. Vzhledem k tomu, že k záměně došlo v místní nemocnici, zasáhne osudová událost do života mnoha dalších. Seriál nyní pokračuje druhou řadou, které líčí především sžívání se obou rodin a vyrovnávání se s nelehkou situací.

Zdroj: Daily Mail Online, The Washington Post, www.cnn.com, www.bbc.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související