Záměna dětí ve světě… Kde všude k ní došlo?

Dochází k nim překvapivě často
foto: archiv redakce

Po kauze v Třebíči v roce 2006, kde došlo k záměně dětí v porodnici, se strhl mediálním poprask. Ale k podobným případům dochází i ve světě. A překvapivě často…

Jen těžko si představit pro rodiče složitější situaci, než když zjistí, že dítě, které milují a vychovávají, není jejich. Záměna dětí je ale bohužel mnohem častější, než by se mohlo zdát.

Únor 1993

ANGLIE – V jihoanglickém Southamptonu rodiče žalovali nemocnici za výměnu dětí. Sestry v roce 1992 totiž spletly cedulky se jmény holčiček, což odhalily až následné testy. Děti se rok poté vrátily k biologickým rodičům.

Březen 1998

HOLANDSKO – V holandském Nieuwegeinu sestra v tamní porodnici při propouštění rodiček domů, položila děti do nesprávných postýlek a došlo tak k výměně novorozenců. Naštěstí se na to přišlo ještě týž den, když se do nemocnice vrátila jedna z matek. Měla totiž problém s kojením a nezdálo se jí, že je miminko její. Rodiny si hned na to děti vyměnily.

foto: archiv redakce

Srpen 1998

USA – V Charlotteswillu ve Virginii došlo k záměně děvčátek v roce 1995. Po třech letech se díky testu DNA přišlo na to, že každá z rodin vychovává cizí dítě. Rodiny se nakonec shodly, že si ve vlastním zájmu děti nevymění. Dodnes je pojí velké přátelství.

Říjen 2000

ITÁLIE – Porodnice v sicilském městě Mazara del Vallo přiznala, že personál v roce 1999 uložil omylem novorozence do nesprávných postýlek. Záměna byla odhalena díky testu DNA.

foto: archiv redakce

Listopad 2006

ČÍNA – Ve městě Nan-Ning došlo k záměně dvou chlapečků, kteří se narodili v roce 1991. Na omyl se přišlo po testech DNA až za dlouhých patnáct let! Rodiny podaly společnou žalobu na nemocnici a za vysouzené peníze si společně postavily dům, kde dodnes žijí.

Červen 2007

SLOVENSKO – V Dolném Kubíně došlo na novorozeneckém oddělení k záměně dvou holčiček. Podezření pojala matka jedné z holčiček a požádala o pomoc Úřad pro dohled nad zdravotní péčí její biologické dcery. Test DNA nakonec dokázal, že děvčátka byla skutečně vyměněna.

Testy DNA jsou v kurzu

Pocit nejistoty zažívají rodiče většinou na základě nových událostí z domova i ze světa, a to právě s ohledem na záměnu dětí v porodnici. Lidé si často pak chtějí být svým rodičovstvím stoprocentně jisti, proto žádají o testy DNA.


Kukačky
foto: archiv České televize

Seriál Kukačky vypráví příběh mladého manželského páru, který zjistí, že jejich syn není jejich. Když se dozvědí, že došlo k záměně, musejí se rozhodnout, co udělají. Žádné řešení ale není dobré. Záměna dětí na malém městě se dotkne nejen obou rodin, ale i ostatních obyvatel. Vzhledem k tomu, že k záměně došlo v místní nemocnici, zasáhne osudová událost do života mnoha dalších. Jak to všechno dopadne, můžete sledovat ve 13. dílech, každý pátek od 20 hodin na ČT1.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související