Odměna za vysvědčení: Zmrzlinový pohár s čokoládovou omáčkou z mascarpone

foto: Unsplash

Děti si odměnu za vysvědčení určitě zaslouží. A pořádný kopec dobré zmrzky určitě nezklame.

Dát do skleničky několik druhů dobré zmrzliny, přidat ovoce, čokoládové křupinky, šlehačku… Na to zrovna kurzy nejvyšší cukrařiny nepotřebujete. Ale pokud se naučíte jednoduchou čokoládovou omáčku, věřte, že v očích svých dětí vystoupáte hodně vysoko. Ale pozor. Je tak dobrá, že ji budete muset dělat zas a zas. Naštěstí je vážně jednoduchá a naučíte se ji úplně hravě. A dost možná se tenhle zmrzlinový pohár s čokoládovou omáčkou z mascarpone naučí připravovat děti samy. A můžete si ho k svátku přát také…

Za vysvědčení zmrzlinový pohár s čokoládovou omáčkou z mascarpone

Nejdříve si připravte čokoládovou omáčku.

Potřebujete:

  • 250 g mascarpone
  • 200 ml 33% smetany
  • 200 g kvalitní čokolády (bílé, mléčné nebo hořké)
  • cukr dle chutí
  • 1 lusk vanilky

Postup:

Smetanu nalijte do hrnce, přidejte vanilkový lusk, asi lžíci cukru (záleží na zvolené čokoládě, k bílé nemusíte ani cukr přidávat) a zahřejte. Do teplé nalámejte čokoládu a nechte rozpustit. Směs udržujte těsně pod bodem varu. Až se čokoláda rozpustí, vyndejte lusk a nechte vychladnout. Během chladnutí míchejte. Až bude směs skoro vychladlá, ale stále tekutá, vyklopte mascarpone do misky a postupně do něj ručně čokoládovou směs zašlehejte. Dejte vychladit.

Do poháru nalijte čokoládou omáčku, na ni zmrzlinu a ozdobte dle své fantazie, ovocem, čokoládou, oříšky… Omáčkou můžete zmrzlinu ještě přelít.

Odměna může motivovat

Debaty, čím a zda vůbec děti za školní výsledky jakkoli obměňovat, se vedou už dlouhá léta a ani odborníci nemají v téhle otázce úplně jasno. Nejčastěji zaznívá názor, že nějaký menší dáreček nebo třeba společná návštěva cukrárny či restaurace je zcela přiměřenou odměnou. Psycholožka a terapeutka Mgr. Martina Školníková z pražského Institutu Origanum se domnívá, že podobná forma odměny může posílit pozitivní vztah dítěte k učení. „Dárek by měl dítěti zrcadlit naši radost z něho, z jeho snahy a nepoukazovat na hodnotu jeho výkonu. Při výběru je potřeba přihlížet na zájmy dítěte, jeho věk a samozřejmě i na možnosti rodičů. Není vhodné dítě zvykat na odměňování finančními dary, protože by se mohlo stát, že tím devalvujeme hodnotu peněz v jeho představách,“ upozornila Martina Školníková.

Podle jejích slov doporučenými odměnami za vysvědčení jsou zážitkové odměny, které přihlížejí individuálně k dítěti, k jeho zájmům a snům. „Důležité je, že dítě tak bude vnímat, že dárek byl vybírán konkrétně pro něj, jako promyšlená odměna. Společné výlety s rodiči, dovolenou, nebo zážitkový dárek si děti hodně cení,“ dodává psycholožka. A podobný názor má i Petr Karas, ředitel a pedagog Lauderových škol v Praze. Podle něho je nejdůležitější, aby dítě cítilo zájem rodičů. „Myslím, že hlavní je slovo. Zájem rodičů o výsledky, ať už jsou jakékoliv. Promluvit si o vysvědčení a pak si zajít třeba na zmrzlinu. Důležité je být spolu,“ řekl Petr Karas. 


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související