Jak omládnout? Zaměřte se na správnou péči o oční okolí

foto: Unsplash

Oči o nás prozradí skoro vše. Věk, náladu, zdraví… Stačí jeden pohled a hned tušíte, zda se ten, kdo stojí proti vám, cítí dobře, odpočatě, nebo je unavený a naštvaný. A vrásky i tmavé kruhy pod očima nám zbytečně přidávají léta. Správnou péčí se ale dá mnohé napravit.

Základem je pravidelná kosmetická péče, která zabrání předčasnému vzniku vrásek. Jemná a velmi tenká pokožka očního okolí potřebuje každodenní ošetření i šetrné každodenní odličování. Na noc volte mastnější krém, který do očního okolí šetrně vklepávejte bříšky prstů. Na den volte liftingové gely, které pleť hezky vypnou. Jednou týdně si dopřejte speciální masku pod oči a nezapomínejte ani na použití speciálních sér, které jemnou pokožku krásně vyživí.

Co s tmavými váčky a kruhy pod očima?

Tmavé kruhy či váčky pod očima trápí mnoho žen. Za jejich vznikem bývá nejen věk a únava, ale často i genetická predispozice, stres či nedostateční pitný režim. Někdy ale kruhy pod očima mohou signalizovat i vážnější onemocnění. 

„Kůže v oblasti očí je velmi jemná. Má sílu pouze desetinu jednoho milimetru, tzn. že je až třikrát tenčí než v ostatních částech obličeje. Pod jejím povrchem je mnoho drobných cévek, které propouštějí krevní barvivo. To je pak příčinou vzniku tmavých kruhů pod očima. Vzhled pak ještě zhoršuje únava, při které vázne mikrocirkulace krve v oblasti kolem očí. To se projevuje právě tmavou až modro-šedou barvou,“ vysvětluje dermatolog Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

Někdy mohou být tmavé kruhy i znakem zdravotních problémů jako je onemocnění štítné žlázy, jater, trávicího systému či chudokrevnost. „Pokud se vám tedy kruhy pod očima objeví náhle a přidají se k nim i jiné zdravotní potíže jako například únava, velká dehydratace či změny apetitu, je dobré navštívit svého praktického lékaře a problém s ním konzultovat,“ radí MUDr. Kučera

Genetika hraje prim

Mezi méně známé příčiny kruhů pod očima patří i tvar obličeje. Především to, jak máme daleko od sebe oči a jak silnou tukovou vrstvu máme pod očima. Často také lidé, kteří mají více pigmentu, mívají sklon ke kruhům pod očima, ale nemusí to být pravidlem.

Pro ty, které kruhy pod očima trápí dlouhodobě, je rovněž důležité dodržovat správný pitný režim. Ráno i večer používat chladivé gely pod oči, vhodné jsou ty, které mají malý roll-on, který kůži jemně promasíruje. Na ošetření spodních víček jsou vhodné i oční krémy s retinolem. Ten má mírné zesvětlující účinky a pomůže pleť kolem očí rozjasnit. Dobré je také používat kosmetiku s peptidy, vitamínem E nebo případně kofeinem. Řešením pro oční okolí může být i mezoterapie

„Zlepšení stavu očního okolí včetně redukce kruhů pod očima či drobných vrásek můžete docílit i pomocí mezoterapie, při které se tenkou jehličkou aplikuje regenerační roztok přímo do kůže. Po několika ošetřeních se kruhy pod očima zmírní, oči působí mladistvě a svěže. Výsledek obvykle přetrvá šest až dvanáct měsíců. Pro celkové projasnění pokožky může být vhodný i chemický peeling,“ říká dermatolog Jan Kučera.

Trápí-li vás propadlé oční okolí, tak zde je možné aplikovat injekční výplně na bázi kyseliny hyaluronové. Jedná se o látku tělu vlastní a efekt výplně přetrvá i řadu měsíců. Aplikace je nebolestivá, v případě potřeby lze aplikovat na kůži znecitlivující krém. Pokud máte pod očima kožní propady, mohou být řešením kosmetické výplně. Při zvýšeném výskytu vrásek se může použít i botox.  

Jak se líčit pro mladistvější vzhled?

Při líčení očí volte stíny se třpytem, ale vždy tón v tónu s odstínem vaší oční duhovky. Pokud sáhnete po kontrastní barvě, měla by být matná. Oční linku nanášejte kajálovou tužkou lehce mezi kořínky řas. Tím vyvoláte dojem, že jich máte dvojnásobek. Na fix a vytváření linek ve stylu Audrey Hepburn raději zapomeňte, zbytečně upozorňují na vrásky kolem očí. Naopak si pořiďte kvalitní rozjasňoval, který vkládejte nejen pod oči, ale i do vnitřního koutku a pod obočí. Opticky tím oči zvětšíte a vyhladíte drobné linky a celé oční okolí.

Jennifer Lopez odhalila, proč vypadá o 20 let mladší

Zdroj: www.webmd.com, www.everydayhealth.com, www.healthline.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související