Cannes 2023: Zlatou palmu získala Justine Triet za snímek Anatomie pádu

foto: Netflix

Vyhlášením vítěze Zlaté palmy v sobotu vyvrcholil filmový festival v Cannes. Cenu získalo drama Anatomie pádu (Anatomy of a Fall) od Justine Triet. Podle ohlasů se film stal velkým překvapením soutěže.

Hlavní cenu Zlatá palma si odneslo francouzské mysteriózní drama Anatomy of a Fall, o kterém se od začátku spekulovalo, že je horkým želízkem v ohni. O čem vypráví? Sandra (Sandra Hüller), Samuel (Samuel Theis) a jejich jedenáctiletý zrakově postižený syn Daniel (Milo M. Graner) žijí daleko v horách. Jednoho dne je Samuel nalezen mrtvý u jejich domu. Je zahájeno vyšetřování podezřelého úmrtí a Sandra je brzy, navzdory pochybnostem, obviněna. O rok později se Daniel účastní matčina soudního procesu, kde vyplouvají na povrch zajímavé skutečnosti ze života jeho rodičů… Ve Francii půjde film do kin 23. srpna. Česká premiéra zatím není stanovená.

Boj proti francouzské vládě

Jak informovala stanice BBC, francouzská režisérka Justine Triet se stala teprve třetí ženoucí v historii, která získala v Cannes hlavní cenu. Při přebírání ceny si neodpustila kritiku francouzské vlády a připomněla problém reformy důchodového systému, kvůli kterému po celé zemi už delší dobu probíhají protesty. A to kvůli tomu, že francouzská vláda hodlá zvýšit věk odchodu do důchodu ze 62 na 64 let. „Tyto protesty byly šokujícím způsobem potlačeny,“ řekla Justine krátce po převzetí ceny, kterou ji předávala slavná hollywoodská hvězda Jane Fonda.

Druhou nejvyšší cenu s názvem Grand Prix získal britský režisér Jonathan Glazer. Ten v Cannes uvedl film The Zone of Interest. Jde o adaptaci stejnojmenného románu Martina Amise o rodině žijící vedle Osvětimi. Velitel Rudolf Höss (Christian Friedel) a jeho žena Hedwiga (Sandra Hüller) se snaží vybudovat vysněný život pro svou rodinu v domě se zahradou vedle tábora. Do Hedwigy se však zamiluje nacistický důstojník Schwarzer (Max Beck)…Nejlepšími herci se stali Japonec a Turkyně

Nejlepším hercem se stal Japonec Koji Yakusho, který ztvárnil ve filmu Perfect Days muže čistícího toalety. Nejlepší herečkou se stala Turkyně Merve Dizdar, která ve filmu Kuru Otlar Üstüne ztvárnila roli ženy zamilované do učitele.

Cenu za nejlepší režii si odnesl vietnamsko-francouzský režisér Tran Anh Hung za režii filmu Pot-au-Feu. Jde o milostný příběh s Juliette Binoche a Benoît Magimel, který se odehrává ve francouzském zámku z 19. století. Za nejlepší scénář byl oceněn Judži Sakamoto, který napsal scénář k filmu režiséra Hirokazua Koreedy Monster.

zdroj: Festival-cannes.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související