29. ročník Českých lvů se zapíše do historie jako Zátopkův velký triumf. Film o legendárním běžci Emilu Zátopkovi posbíral celkem osm sošek ze třinácti nominací. Ceny Český lev se předávaly v pražském Rudolfinu, kde filmaři tleskali pro Ukrajinu a promluvil i ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis.
První Český lev pro Kaisera i Formanovou
První cenu za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli získal herec Oldřich Kaiser, a to za film Muž se zaječíma ušima. Pro sošku Český lev si osobně nepřišel, převzal ji tak moderátor večera a režisér Jiří Havelka. Osobně dorazila herečka Antonie Formanová, pro kterou jde o zcela první ocenění takového formátu. Cenu Český lev získala za výkon ve vedlejší ženské roli ve snímku Okupace. „Hodně tuhle dobu prožívám. Nemám ukrajinskou trikolóru, ale sladila jsem si outfit,“ řekla při děkovné řeči.
Sošku za vedlejší roli ve filmu Okupace převzala Antonie Formanová. / foto: Česká televize
Ceremoniál pro Ukrajinu
Nechyběla ani řeč z úst ukrajinského velvyslance, jelikož Česká filmová a televizní akademie poslala 300 tisíc korun na pomoc Ukrajině. „Chtěl bych poděkovat, že organizátoři věnovali ceremoniál Ukrajině a našemu boji proti ruskému agresorovi. Říká se, že umění a sport jsou mimo politiku. Dnes už to ale neplatí. Není to jen Putin, kdo začal tu válku. Velká část ruského národa jeho činy podporuje nebo mlčí. A jsou mezi nimi bohužel i umělci a zástupci ruské kinematografie,“ dodal a jmenoval režiséra Nikitu Michalkova.
Český lev stojí za Ukrajinou! Přispějte s námi na konto Člověka v tísni a podpořte ty, kteří to v tyto dny nejvíce potřebují. Přispět můžete i pomocí DMS ve tvaru DMS SOSUKRAJINA 30 nebo 90 na číslo 87777, případně darem na sbírkový účetčíslo 9320 9320/0300. / foto: Česká televize
K válečné situaci se vyjádřilo několik dalších umělců. I herečka Elizaveta Maximová, rodačka z ruské Kazaně, která předávala cenu pro nejlepší studentský film, už nechtěla mlčet. „Pocitům posledních dní dominuje bolest. Není tajemstvím, že v České republice žiju od malička, mám ale ve své krvi mnoho národností a kultur, především však ruské a ukrajinské kořeny. Tato situace je pro mě zdrcující. Moje srdce je dnes s Ukrajinou. S mou rodinou a přáteli, kteří žijí v ohrožení a kteří nechtějí a nemohou odjet. Moje srdce je i s mými blízkými žijícímu v Rusku,“ řekla se zármutkem v hlase s tím, že ne všichni Rusové jsou stejní.
Přenos na podporu Ukrajiny
Sbírka probíhala po celou dobu přenosu na České televizi, kde moderátor Jiří Havelka v jeho úvodu vyzval publikum k potlesku za Ukrajinu. „Ukrajina bojuje proti ruské agresi. Vojáci bojují i za nás… Jsou to učitelé, lékaři i filmaři.“ Po celou dobu přímého přenosu byla možnost přispívat na humanitární sbírku ve prospěch napadené země. Sbírku organizuje Člověk v tísni. Vybralo se v ní zatím 1,16 miliardy korun. Během udílení Českých lvů pak na konto přibylo dalších více než pět miliónů korun.
Ceny pro animák i Ochránce
Nejlepší televizním seriálem roku 2021 byl vyhlášen seriál Ochránce. Sošku převzali Michal Reitler, Tereza Kopáčová, Tomáš Feřtek a Matěj Podzimek. / foto: Česká televize
V kategoriích věnovaných studentským projektům i krátkým filmům, získal dvě sošky krátkometrážní animovaný film Milý tati, který uspěl i na Cenách filmové kritiky. Z televizních seriálů akademici ocenili Ochránce z dílny České televize, který sledoval případy školského ombudsmana v podání Lukáše Vaculíka. „Chci poděkovat všem učitelům, kteří nám rodičům pomáhají dělat z dětí dobré lidi,“ uvedl ve své děkovné řeči hlavní producent Michal Reitler.
Českým lvem byl oceněn i animovaný film Myši patří do nebe Jana Bubeníčka a Denisy Grimmové, který dokonce porazil i drama Moje slunce Mad. To se dočkalo nominace na Zlatý glóbus a získalo Cenu poroty na festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy.
Nejlepším animovaným snímkem roku 2021 se stává Film Myši patří do nebe. / foto: Česká televize
Spanilá jízda pro Zátopka
Jak se říká, nakonec to nejlepší. Nejcennější sošku za film si totiž v závěru ceremoniálu odnesl favorizovaný film Zátopek. Jeho producentům Kryštofu Muchovi a Davidu Ondříčkovi ji předával režisér Václav Marhoul. Ani on nezůstal pozadu s myšlenkou na Ukrajinu. „Nabarvené ptáče se točilo na Ukrajině. Každé ráno se probouzím a myslím na lidi ze svého štábu, že jsou někde na frontě.”
Ocenění pro nejlepšího herce v hlavní roli získal Václav Neužil za snímek Zátopek. / foto: Česká televize
Sošku získal za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli i Václav Neužil. „Otevřel jsi mi dveře, které jsem se nejen bál otevřít, ale ani jsem nevěděl, že ve mně existuj,“ řekl Václav Neužil v děkovné řeči režisérovi Davidu Ondříčkovi, který mu dal příležitost ve filmu Zátopek ztvárnit slavného sportovce. Ondříček za Zátopka získal i ocenění nejlepší režie. „Byl bych rád, aby diváci nezanevřeli na kina a dívali se společně na film na velkém plátně a s perfektním zvukem. Cítím, že je to trochu v ohrožení,“ dodal.
Film Zátopek získává další křišťálovou sošku, kterou si za režii odnáší David Ondříček / foto: Česká televize
ČESKÝ LEV 2022
NEJLEPŠÍ CELOVEČERNÍ HRANÝ FILM/ Zátopek
NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM / Jednotka intenzivního života
NEJLEPŠÍ REŽIE / Zátopek – David Ondříček
NEJLEPŠÍ HEREČKA V HLAVNÍ ROLI / Chyby – Pavla Gajdošíková
NEJLEPŠÍ HEREC V HLAVNÍ ROLI / Zátopek – Václav Neužil
NEJLEPŠÍ HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI / Okupace – Antonie Formanová
NEJLEPŠÍ HEREC VE VEDLEJŠÍ ROLI / Muž se zaječíma ušima – Oldřich Kaiser
NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ / Okupace – Marek Šindelka, Vojtěch Mašek
NEJLEPŠÍ KAMERA / Zátopek – Štěpán Kučera
NEJLEPŠÍ STŘIH / Zátopek – Jarosław Kamiński
NEJLEPŠÍ ZVUK / Zátopek – Pavel Rejholec, Jakub Čech
NEJLEPŠÍ SCÉNOGRAFIE / Zátopek – Jan Vlasák
NEJLEPŠÍ KOSTÝMY / Božena – Katarína Štrbová Bieliková
NEJLEPŠÍ MASKY / Zátopek – Jana Dopitová
NEJLEPŠÍ HUDBA / Okupace – La Petite Sonja, Hank J. Manchini
NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ FILM NEBO MINISÉRIE / Božena
NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ SERIÁL / Ochránce
NEJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM / Myši patří do nebe
NEJLEPŠÍ KRÁTKÝ FILM / Milý tati
CENA MAGNESIA ZA NEJLEPŠÍ STUDENTSKÝ FILM – nestatutární cena / Milý tati