Chinaski mají nové album. Je o svobodě

foto: Tomáš Beran

Jedna z nejposlouchanějších kapel současnosti má na světě nové album. A oproti těm minulým se na něm tentokrát podílela celá kapela. Chinaski zvolili název Frihet, což v norštině znamená „svoboda“.

Jde o dvanácté řadové album známých muzikantů, kde hlavním protagonistou je zpěvák Michal Malátný. Kapela svou poslední desku natočila na břehu norského moře, ve stylovém dřevěném studiu nedaleko Ålesundu. Produkce se ujal Brit Greg Haver, který stojí za předešlými úspěšnými alby Rockfield a Není nám do pláče. Podle samotných hudebníků jde o první čistě kapelovou nahrávku. Každý ze členů na ní má minimálně dvě skladby.

Album ozdobí Jiří Suchý

Na desce nebude chybět ani zajímavý host, kterým je Jiří Suchý. Za samotným mixem nahrávky stojí Chris Lord-Alge, spolupracovník slavných Green Day nebo U2. Vydání avizuje rádiový singl Měl bych si boty zout. „Album se rodilo během covidu, kdy jsme se tajně scházeli ve svých domovech. Postupně vzniklo třicet písniček, ze kterých jsme vybrali třináct nejlepších. Oproti minulé nahrávce se v kapele odehrál zásadní posun. Naši noví spoluhráči k nám ztratili zbytečný respekt. Myslím, že teď to teprve všechno zaklaplo,“ neskrývá nadšení z novinky Michal Malátný.  

Kapela odjela tvořit do Norska, kde dvanáct dnů i dvacet hodin denně pracovala. „Každej večer jsme vymýšleli, jak by se deska měla jmenovat. Lepili jsme si na zeď papírky s nejrůznějšími návrhy, které nás napadly. Na jednom z nich byl i název nové skladby Samota je svoboda v češtině a norštině. A protože jsme těch dvanáct dnů tvůrčí svobodu silně cítili, osekali jsme dvě slova a zůstal nám Frihet,“ vysvětlil zpěvák, kterému se z nové desky nejvíce líbí Píseň Smůla. 

zdroj: BrainZone Promotion

„Je to pomalá skladba s piánem. Před lety jsem točil film Chyťte doktora a jeho, dnes již zesnulý režisér Martin Dolenský, mi poslal text. Nedávno jsem ho našel na ploše starého počítače. A pořád mě oslovoval. Trochu jsem ho dopsal, a tak vznikla snad nejhezčí píseň na desce,“ říká.  

Ne náhodou se na desce objeví i Jiří Suchý. Kapele totiž napsal text Konec jistého Rambouska a ve skladbě nakonec i scatuje. „Ukecával jsem ho minimálně dva roky. Jsem moc rád, že to klaplo a těším se, až ji budeme hrát naživo,“ popisuje Malátný a dodává, že s novinkou se Chinaski plánují vrátit nejprve do malých klubů, kde začínali. Na začátku října zahájí turné devíti koncertů spojených s autogramiádou. První zastávka bude 1. října v Třebíči, poslední pak 18. a 19. října v Praze. A právě poslední koncertní den, tedy 19.10., bude album Frihet k dostání v kamenných obchodech. zdroj: Chinaski.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související