Chorvatsko: Ráj pro gurmány i odvážné dobrodruhy

foto: Unsplash

Myslíte si, že Chorvatsko je jako stvořené pro koupání a sladké nicnedělání? Vyvedeme vás z omylu. Moře je tu samozřejmě krásné, ale tahle oblíbená prázdninová destinace nabízí i spoustu dobrodružství, krásných výletů a možností ke sportování. O skvělém jídle a pití nemluvě.

Chorvatská kuchyně nemá chybu

Pobřeží Chorvatska výrazně zformovala i ústí řek, která se tu na několika místech vlévají do moře. A díky mísení sladké a mořské vody vytváří ideální podmínky pro umělý chov slávek, právem nazývaných chorvatské ústřice. Ostatně čerstvé ryby a mořské plody jsou základem nabídky snad všech chorvatských přímořských restaurací a hotelů. Kdo jednou ochutnal čerstvě ulovenou rybu upečenou na grilu, slávky na víně, čevapčiče a pleskavicu s ajvarem nebo zdejší dokonale upečené jehněčí plné vůní středomořských bylin, ví, jak delikátní chorvatská kuchyně je. A když si k jídlu objednáte i úžasné víno z hroznů, které uzrály na dalmatských vinicích, k bezchybnému gurmánskému zážitku nebude chybět už nic. My tu dokonce objevili nedaleko poloostrova Punta Skala vinařství, založené v roce 1066! A když okoštujete jejich rosé, dáte nám za pravdu, že i milovníkům dobrého vína je tenhle kraj zaslíbený.

Tichý poloostrov

Punta Skala je kouzelný poloostrov, který leží jen kousek od starobylého města Zadar, nedaleko městečka Petrčane. A pokud si jej zvolíte jako my za základnu pro své putování, nebudete litovat. Celý resort je soukromý, patří do sítě hotelů Falkensteiner a nabízí ideální podmínky pro relax. Kolem moře vede cesta jako zrozená pro procházky. Na pobřeží najdete i dvě restaurace, z nichž jedna se pyšní dokonce jednou michelinskou hvězdou. Kromě koupání a slunění si tu můžete zajezdit i na koni, zahrát tenis či golf. Najdete tu několik možností luxusního a příjemného ubytování, hotel pro rodiny s dětmi Falkensteiner Diadora, hotel pro relax Falkensteiner Spa ladera, apartmány a nově i luxusní vily s bazénem a nádhernými výhledem na okolní ostrovy.

Blízko je to odtud nejen do Zadaru či dalších letovisek na pobřeží, ale také do nedalekého národního parku Paklenica. Sem si naplánujte nejlépe celodenní výlet. I v horkém létě tu bývá příjemně a pokud jste vyznavači lezení, lana rozhodně s sebou. Terénů ke zdolávání strmých skal je tu více než dost. Na celodenní trek je zase jako stvořený národní park Severní Velebit. Jestli se vám ale nechce šlapat, vyrazte na cestu terénními auty. A budete to mít i s výkladem o tom, že nejen na Plitvicích, ale rovněž tady se natáčely filmy o odvážném Vinnetouovi. A také se skvělým obědem uprostřed hor. Na zcela opuštěném statku mimo veškerou civilizaci, kde není ani signál. Za to tu najdete dokonalý klid, rušený jen občasným zabučením krav a bečením ovcí, které si tu volně chodí po pastvě kolem či zakokrháním kohouta. Pro městem unavené poutníky učiněný ráj.



Nejdelší písečná pláž a skok do neznáma

Jednu z nejkrásnějších pláží celého Chorvatska najdete na dohled od města Nin. Je tři kilometry dlouhá a říká se jí Královnina. Americký Travel Channel ji označil za jednu z nejkrásnějších pláží světa. Bohužel, když jsme tu byli my, tak to na koupání ještě nebylo, pláž byla zcela liduprázdná, ale je opravdu impozantní a rozhodně stojí za návštěvu. Ostatně jako celé okolí Zadaru. A pokud nemáte ještě dobrodružství dost, můžete vyrazit směrem k ostrovu Pag. Vede na něj most, ze kterého je nejen skvělý výhled na okolní zátoky, ale také si odtud z výšky 56 metrů můžete skočit bungee jumping.

Jen počítejte s tím, že tu většinou hodně fouká. Bura, která vane od hor směrem k moři může dosahovat rychlosti až 200 km za hodinu a pokud fičí jako v den našeho výletu, na most nesmí autobusy a vyšší auta.

Falkensteiner Family Hotel Diadora, Resort Punta Skala, foto: Falkensteiner Hotels & Residences

Pažské unikáty

Samotné městečko Pag má svou působivou atmosféru. Zejména, když ho navštívíte mimo sezónu, kdy je zcela tiché a turistů tu potkáte jen pár. Otevřenou restauraci jsme tady ale na nábřeží našli a zahrnuli nás takovým množstvím dobrot, že vyzdvihnout jen jednu je těžké. Ale asi by to vyhrála pečená ryba zvaná brancin s mangoldem a smaženými brambůrky. Byla dokonalá. Zdrojem bohatství a obživy zdejších obyvatel byla vždy hlavně sůl, pro jejíž těžbu tu jsou ideální podmínky. Může za to nejen jílovitý terén, ale právě znovu vítr, který tu stabilně odfoukává vodu z moře. Takže salinita mořské vody je tu díky tomu mimořádně vysoká. Pažská sůl je mezi gurmány skutečně pojem a pokud vás zajímají detaily její těžby, navštivte zdejší muzeum soli.

Městečko Pag je malé, takže se během chvilky ocitnete v jeho centru u kostela na náměstí Trg Kralja Pedra Kresimir IV. a kromě jiného objevíte muzeum slavné pažské krajky. Prohlédnout si krajky můžete hezky zblízka, každá je unikát, na světě nenajdete dvě stejné. A také tu ochutnejte pažský sýr, má jemnou, ale intenzivní slanou chuť, takže jistě neodoláte a odvezete si ho domů jako suvenýr.

zdroj: Zadar.hr, tzgpag.hr, www.rivajera-paklenica.hr

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související

Napsat komentář