Fenomén Rebelové je zpět na divadelní scéně a nově i jako vinyl

Písničkový retrofilm z let šedesátých
foto: Česká televize

Už je to dvacet let, co měl premiéru filmový retro muzikál Filipa Renče a Zdeňka Zelenky Rebelové, který se záhy stal fenoménem tuzemských kin a následně i televizních obrazovek. Nyní opět ožívá v muzikálové podobě.

Dvěma Českými lvy oceněný snímek, který byl následně uváděn také jako muzikál v Divadle Broadway se aktuálně představil s novou úpravou scénáře i výpravy v Hudebním divadle Karlín. S muzikálem Rebelové znovu ožívají také výjimečné hity jednoho z vůbec nejlepších období české popmusic v podobě alba Písně z muzikálu Rebelové / Originální nahrávky z let 1960-1970.

ZLATÁ ŠEDESÁTÁ

Přenesme se zpět do času prosluněného léta roku 1968, kdy ještě všechno dýchá novou nadějí a hrozbu sovětské okupace si nikdo nedokáže představit ani v tom nejčernějším snu. Tři půvabné dívky – Tereza (Z. Norisová), Bugyna (B. Stanková) a Julča (A. Veselá) – z malebného pohraničního městečka se chystají k maturitním zkouškám, tři spolužáci – Olda (M. Kubačák), Tuřín (O. Šípek) a Drmola (P. Burian) – jim neobratně nadbíhají a tři záhadní cizinci – Šimon (J. Révai), Bob (J. Nosek) a Eman (Ľ. Kostelný) právě vystupují z vlaku, aby rozvlnili ospalou hladinu místních poměrů a očekávané obrátili v nečekané. Tak začíná příběh velké lásky, plný tance, splněných i nesplněných nadějí, a především melodií, které nelze snadno vymazat z paměti…

NÁVRAT DO DĚTSTVÍ SLAVNÝCH REŽISÉRŮ

Spojení dvou režisérů se pro film Rebelové ukázalo jako velmi šťastné, protože každý z nich má k šedesátým letům svůj osobitý vztah. Tehdy náctiletý Zdeněk Zelenka v uvolněné atmosféře touhy po nových začátcích dospíval. A mladší Renč zase vyrostl na tehdejší hudbě, kterou si pouštěl na deskách rodičů a za každou písničkou si představoval nějaký příběh. Do filmu ale dostal i ducha devadesátek a možná i díky tomu film získal Českého lva v roce 2001 (zvuk, kostýmy), hlavní cenu diváků Novoměstský hrnec smíchu a mnoho dalších. Film navštívilo v kinech 429 816 diváků a vydělal neuvěřitelných 30 milionů Kč.

HUDBA, KTERÁ ZŮSTÁVÁ

Nyní se diváci mohou těšit na jedenadvacet songů na CD i v digitální verzi a čtrnáct na LP. Hlasy hudebních legend Yvonne Přenosilové, Heleny Vondráčkové, Marty Kubišové, Waldemara Matušky, Václava Neckáře, Evy Pilarové, Peta Nováka, Judity Čeřovské nebo Josefa Zímy rozezní vaše vzpomínky. Kdo by si nepamatoval písně Š-Š-ŠPátáTerezaStín katedrálOliver Twist či Já budu chodit po špičkách.

foto: Otto Dlabola, Jaroslav, Litomiský

Kdo chce písně zažít naživo, ať jde na muzikál. Vyprodaná premiéra nového nastudování proběhla 9. července na Letní scéně v areálu PVA Expo Praha Letňany a je důkazem toho, že kvalitní muzika neumírá. Zamilované i dramatické téma z roku 1968 si diváky najde i v mladé generaci. Rebelové jsou zpátky!

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související