Letošní rok je především o tom, jak druhé potěšit alespoň na dálku… A hezká fotografie je k tomu jako stvořená.
Na internetu se najde mnoho rad, jak vytvořit krásné fotografie. Bohužel, často to nejsou ty správné. Nebo se na vás hrne záplava špatně nafocených obrázků, které člověka spíše odradí. My vám ale poradíme, jak si užít při focení zábavu pomocí jednoduchých nastavení, nápadů a triků!
Je jedno zda vaším cílem je focení dekorace či lidí kolem vás. Důležité je, umět si správně nastavit světlo, které vyčaruje tu nejlepší fotku. Jak na to? Zeptali jsme se fotografa Martina Krolopa (Krolop & Gerst) a týmu Nikon.
1. Hra s barvami
Možná si to člověk ani neuvědomí, ale mnohdy máme ty nejlepší pomůcky na fotografování „pod nosem“. Předměty s kontrastními barvami se vzájemně doplňují, jako třeba červená a zelená nebo modrá a oranžová. Poté je uspořádejte diagonálně.
2. Kapky z glycerinu
Objekt focení můžete vylepšit ještě kapkou vody, kde se bude odrážet světlo. Aby se vám kýžený efekt povedl, místo vody použijte glycerin. Sehnat ho můžete v lékárně. Kapky glycerinu vydrží na povrchu mnohem déle než voda.
3. Zdroj světla
Každý fotograf začátečník musí vědět, že světlo je základem každého focení. Ideálním časem pro pořízení fotografie je tzv. zlatá hodina, tedy čas těsně po východu a před západem slunce, nebo naopak modrá hodina, což je doba po západu slunce. Je jasné, že každý doma nevlastní softbox, který používají fotografové na rozptýlení světla nejen v ateliéru, ale i v terénu. To však vůbec nevadí. Kupovat si ho rozhodně nemusíte, jelikož je poměrně drahý. Jako zdroj světla při focení drobných předmětů vám postačí i smartphone. Stáhněte si aplikaci, která rozzáří jeho displej konkrétní barvou.
Existuje celá řada bezplatných i placených programů, které lze stáhnout do přenosného zařízení a ty vám pomohou.
Existuje i mnoho multifunkčních aplikací pro operační systém iOS (Apple), které by neměla chybět v mobilním telefonu, nebo tabletu každého milovníka focení.
V případě, že však světelné podmínky nejsou ideální, zapojte kreativitu. Zkuste přesunout světelný zdroj nebo snímaný předmět, foťte z netradičních úhlů. Nebojte se experimentovat, možná nakonec budete překvapeni, jak dobrý je konečný výsledek.
4. Stativ
Abyste získali ostrý snímek, je třeba udržet telefon i několik sekund zcela nehybný. Vyřešit to lze stativem, který mobilní telefon zafixuje a vy tak zachytíte kouzlo okamžiku. Při samospoušti ani nemusíte zběsile utíkat, abyste se stihli správně postavit. Některé mobilní telefony umožňují spuštění fotografování pomocí gesta nebo hlasovým ovládáním.
Díky stativu můžete nejen v místnosti fotit na dlouhou expozici při nízké citlivosti ISO 100. Důležité je, si před fotografováním správně zaostřit, zatemnit místnost a zapnout samospoušť.
5. Bokeh
Na fotografie využijte odraz vánočního světla s krásným bokehem. Netušíte, co to je? Název „břeh“ pochází z japonštiny (ぼけ ) a jde o fotografickou terminologii. V podstatě je to označení rozostření prvku kompozice na fotografii a jde o jakýsi estetický rozměr.
Dobrým tipem na vytvoření tohoto efektu jsou objektivy Nikon Z (např. NIKKOR Z 50mm f / 1.8). Vykreslí nádherné hladké kruhy ze světel mimo hloubku ostrosti. Důležité je, kam vůči fotoaparátu umístíte LED světýlka. Čím je dáte blíže k objektivu, tím větší kruhy bokeh vytvoří. Naopak čím budou blíže k objektu, na který ostříte, tím budou zase menší a méně rozostřené.
6. Zimní nádech
Pokud chcete svou fotku oživit vánoční atmosférou, stačí vystřihnout z papíru vločky, stromečky, či jiné dekorace, které připevníte lepicí páskou na objektiv. Možná budete muset trochu experimentovat s velikostí otvoru, abyste dosáhli toho nejlepšího efektu. Pak stačí vzít dřevěnou krabici, zajímavý objekt umístěte do středu, např. badyán a připravíte si světelný řetěz. Koření umístěte na krabici a do pozadí naaranžujte světýlka, aby vytvořily bokeh. Na osvětlení badyánu můžete použít baterku smartphonu. Když fotíte s filtrem vločky před objektivem, kruhový bokeh se změní na tvar vločky. Je důležité, aby se papír dotýkal přední části objektivu – tak získáte ve finálním obrázku jasný tvar vločky.
Nikon Z 50 + NIKKOR Z 50mm f1.8 S @ 1/50 s, f/1.8, ISO 160, 50mm. Foto Krolop&Gerst | Nikon Z 50 + NIKKOR Z 50mm f1.8 S @ 1/50 s, f/1.8, ISO 160, 50mm. Foto Krolop&Gerst |
7. Nejlepší záběry
Chcete se pochlubit na sociální síti vánočním cukrovím na dokonalém obrázku? Pro focení proto zvolte dva světelné zdroje. První přímo v záběru je hlavní zdroj, který pochází ze světelného řetězu naaranžovaného kolem laskomin (vidíte ho na fotografii). Druhý externí zdroj je z LED světel změkčených softboxem 40×40 cm. Ten můžete nahradit smartphonem.
Pokud chcete, aby světélka vydávala teplé světlo, které vytvoří zajímavou hru světla a stínů, musíte si pohrát s LED osvětlením mimo obraz. Stativ umožňuje fotoaparát umístit tak, abyste fotili z ptačí perspektivy přímo dolů na cukroví čímž vytvoříte moderní flat-lay fotografie (foto z vrchu).
8. Inspirujte se!
Jestli vás zajímá více možností, další tipy od fotografa Martina Kropola najdete ve videu.
Tady vám například Martin prozradí, jak z ingrediencí na pečení a pomocí Photoshopu vytvoříte obrázek, na kterém budete vypadat jako sněžný anděl.
Krok 1: Nikon Z 50 + NIKKOR Z DX 16-50mm f-3.5-6.3 VR @ 1/30 s, f/5.6, ISO 100, 21.5mm. Foto Krolop&Gerst | Krok 2: Nikon Z 50 + NIKKOR Z DX 16-50mm f-3.5-6.3 VR @ 1/30 s, f/5.6, ISO 100, 21.5mm. Foto Krolop&Gerst |