Ke dvojitému výročí JIŘÍHO SCHELINGERA vychází reedice legendárního alba

Fanoušci se mají na co těšit
foto: Instagram Jiří Schelinger 70

Ikona československého hardrocku sedmdesátých let minulého století, jehož písně a alba se pojí se Skupinou Františka Ringo Čecha by letos oslavil 70. narozeniny.

Muž s charismatem, skvělý zpěvák a majitel nezaměnitelného chrapláku. Takový byl Jiří Schelinger, jehož hudba i pro několika desetiletích platí za skutečný majstrštyk, a to nejen v rámci žánru. V letošním roce, kdy oslaví Schelinger dvojité jubileum (*6. 3. 1951 / †13. 4. 1981), vychází LP reedice dnes již legendárního alba Hrrr na ně….

Supraphon v novém remasteru v podobě prvního vydání z roku 1977, vydává i průpovídky a vtípky i s rekonstruovaným obalem, doplněným o vzpomínkové texty a dobové fotografie Otto Dlaboly.

Hrrr na ně…

„Najednou jsme s Jirkou věděli, že se nám splnil sen. Ta deska byla pro nás strašně důležitá, protože nastartovala Jirkovu popularitu. Zvláště proto, že jsme dosáhli toho hrát vlastní tvorbu… To byla nádhera. Po tolika letech to začalo mít ksicht a bylo to jako venku,“ vzpomíná Schelingerův důležitý parťák a kapelník František Ringo Čech na období vzniku alba Hrrr na ně… v knize Petra Bošnakova a Milana Schelingera Jiří Schelinger: Život a… 1951–1981.

foto: Otto Dlabola

Na LP najdete desítku písní včetně oblíbených kousků jako KartágoMám rád lidi nebo Lucrezia Borgia. Na svou dobu byly písně jistým nadčasovým zázrakem. Kapele tažené rytmikou Jiří Stárek (bicí) / Jan Kavale (baskytara) a ozdobené výbornou kytarou Stanislava „Kláska“ Kubeše i texty a perkusemi F. R. Čecha, se podařilo přenést pódiovou sílu i do studia. A vyjít vítězně z boje o doslova každý decibel i závadná slova s normalizační „kontrolou kvality“. „Bylo mi řečeno, že nad deskou Hrrr na ně… se chvilku diskutovalo, ale nakonec mávli rukou,“ říká k tomu ve výše zmíněné knize F. R. Čech.

foto: Otto Dlabola

Vzpomínka na tátu

„Opravdu mě těší, že v roce, kdy si připomínáme tátovo dvojvýročí, vychází právě LP Hrrr na ně… Z mého pohledu je to jedno z nejzdařilejších alb české, potažmo československé rockové scény, které ovlivnilo celou řadu mladších rockových muzikantů a zpěváků. A hlavně Hrrr na ně… vnímám jako jednu z nejvíc vypovídajících desek o tátovi. Byť mi tehdy bylo něco přes 6 let, tak myslím, že to pro spoustu fanoušků v tehdejší rudé době byl signál, že to jde i jinak. Vůbec to chápu jako něco neskutečného, že se LP tenkrát podařilo vydat! Pro mě osobně má ale nádech mého dětství, jsou to vzpomínky na tátu nejen jako člověka, ale i muzikanta. Je to deska, která mi přibližuje i jeho pohled na muziku a jeho styl tvoření. O to víc mě těší, že teď vychází ve stejné podobě jako na podzim roku 1977,“ říká na adresu aktuální LP reedice dcera Jiřího Schelingera Andrea.

foto: Instagram Jiří Schelinger 70

Ta zároveň otcův odkaz aktivně připomíná prostřednictvím facebookové skupiny Jiří Schelinger 70. Skupina, která aktuálně čítá přes dva tisíce členů, nabízí celou řadu raritních materiálů. Od fotek přes písně a videa až po streamy Jiří Schelinger Memory Band či plánované debaty se Schelingerovými souputníky. A pokud situace dovolí, plánují její správci na léto také vzpomínkové koncerty pod širým nebem.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související