Film Karel: Víc než vzpomínka na Gotta

Povedl se?
foto: Karel Gott Agency

Dlouho očekávaný celovečerní dokument Karel, jehož premiéra byla odsunuta o rok, právě vstupuje do kin. Nebývale intimní snímek dává nahlédnout nejen do niterného soukromí naší největší hudební legendy, ale provází ho celým jeho posledním rokem života.

Chvílemi vám půjde mráz po zádech, chvílemi vám potečou slzy po tváři, chvílemi se smějete… Dokumentární snímek Karel vznikal během ročního natáčení a ani režisérka Olga Malířová Špátová ze začátku netušila, jak vážně nemocný je. A že půjde o zpěvákův rok poslední. Při sledování ale rychle pochopíte, že spolu navázali nebývale silné pouto. A vznikl opravdu výmluvný, emotivní film, který stojí za to vidět i v případě, že nepatříte k fanynkám a fanouškům Karla Gotta.

Ten příběh je především nebývale lidský. Plný nostalgie i jemného humoru. Karel Gott dokázal být neskutečně vtipný. I tehdy, kdy by jiným do smíchu nebylo. „Hlavně to nesmí být nuda,“ prosil režisérku. Ale jeho obavy byly naprosto zbytečné. Uvedení se nedočkal, stihl vidět je část nesestříhaného materiálu, ale věříme, že by se snímkem byl spokojený i on.

Špatný student

Hned v úvodu vás snímek zavede do října roku 2018, tedy do doby přesně dvanáct měsíců před smrtí Karla Gotta. Karel prohlíží třídní knihy z doby, kdy na začátku 60. let studoval pražskou konzervatoř. „Začíná to v roce 1961. Naprosto špatná pracovní morálka, a měl jste dvojku z chování a čtyřku z píle,“ říká archivář konzervatoře. „Ty jsi tu konzervatoř nedodělal? Je to tak?“ ptá se svého muže Ivana. „Kdo ti říkal tuhle zprávu?“ reaguje Gott.

Děj pak pokračuje v rychlém tempu, prolíná se vzpomínkami na dětství, na studentská léta, nechybí začátky a průběh hudební kariéry, davy fanynek i jeho cesty do zahraničí. Zpočátku to vypadá na standardní životopis. Ovšem ve chvíli, kdy se dějová linka vrací do posledních měsíců zpěvákova života, začínáte chápat, že snímek nepůjde jen po povrchu.

„Nevolej do nemocnice, mě to znervózňuje,“ prosí svou ženu při cestě autem. Manželé po konzultaci s lékařem mění cíl cesty a vydávají se do nemocnice. Těsně před setkáním s doktorem slyšíte Gottův hlas: „Nefňukat, s úsměvem!“

Archivní záběry se prolínají se současností. V dokumentu se vedle Gotta objeví Jiří Suchý, Ladislav a Jiří Štaidlovi, Marta Kubišová, Karel Svoboda či Eva Pilarová. Nechybí ani záznamy o setkání velkého vzoru Louise Armstronga.

Těžké chvíle

Objeví se i bilanční okamžiky v podobě tanků v době okupace, výletu do Ria, německé popularity či cesty do Sovětského svazu. „Trápí mě, proč jsem byl takový idiot,“ míří na důvody podpisu anticharty, což ho celý život vnitřně trápilo. Do poslední chvíle měl pocit, že se musí neustále omlouvat. „To se pořád omílá, ale Můj bratr Jan jako by vůbec nebyl,“ připomíná píseň věnovanou upálenému Janu Palachovi, nahranou na desce Romantika. „Tenkrát chtěli zničit celý náklad,“ zmínil.

„Emigroval bych jen s pocitem, že kdykoli mohu domů, a to nejde. Když pták opustí své hejno, komunita ho vyloučí!“ řekl v několika rozhovorech i téma emigrace. Ačkoli se komunistický režim velmi obával, že Karel Gott uteče, on to nikdy neudělal. Nebo se k tomu neodhodlal, což už se ovšem nedozvíme.

Nejemotivnější chvíle snímku nastanou, když se dokument blíží k říjnu 2019. Umělci dochází síly, je pohublý a jeho hovory s rodinou i lékaři vám doslova berou dech. Odmítá léčbu se slovy: „Už jsem se rozhodl dožít raději vesele.“ Divák najednou vnímá tu chvíli, kdy na plátně stojí nemocný člověk, obdivuhodně smířený s tím, že prožívá poslední chvíle s manželkou dcerami a vnuky. „Jsem připraven na všechno.“ 

HODNOCENÍ: 100 %


Karel
Režie: Olga Špátová
Účinkují: Karel Gott s rodinou, Jiří Suchý, Eva Pilarová, Marta Kubišová, Ladislav Štaidl, Aneta Stolzová

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související