Horolezec Mára Holeček nás ve svém dokumentu vezme až do nebe

foto: Albatros Media

Je možné vrcholového horolezce definovat jinak než slovy šílenec, hazardér, sebestředný sobec? Věřte, že ano. Marek Holeček je toho důkazem. Vy se o tom můžete přesvědčit od 19. května, kdy do kin míří jeho celovečerní dokument Mára jde do nebe.

V posledních letech obliba dokumentárních filmů čím dál tím více roste. Není tedy divu, že i příběh o jednom z nejznámějších českých i světových horolezců současnosti Marku Holečkovi míří na filmová plátna. Během natáčení byla režisérka Markéta Ekrt Válková s Márou Holečkem v těsném kontaktu, na výslednou podobu filmu však horolezec ani nikdo z jeho okolí vliv neměl. Snímek ho představí nejen jeho vlastními slovy, ale také očima rodiny, kolegů i přátel a nebojí se jít až na dřeň.

Film Mára jde do nebe se dívá Márovi Holečkovi takzvaně pod pokličku, poodhalí i jeho bolesti a strachy. Díváme se na něj očima druhých a je to často pohled překvapivě upřímný. Dá se vlastně definovat horolezec jinak než slovy šílenec, hazardér, sebestředný sobec?,“ ptá se režisérka dokumentu Markéta Ekrt Válková.

Marek Mára Holeček

Je jedním z nejúspěšnějších horolezců současnosti. Jako první Čech v historii získal hlavní cenu prestižního ocenění Piolet d’Or 2018 (Zlatý cepín) za prvovýstup alpským stylem jihozápadní stěnou jedenácté nejvyšší hory světa – Gašebrum I. Leze od svých pěti let a podle svých slov se snaží vylézt vše, co vyrostlo od výše jednoho metru nad hladinou moře až po himálajské obry. Odmítá zažitou představu, že vrcholem veškerého horolezeckého snažení je dosažení co nejvyšší nadmořské výšky. Stejně důležitými se také staly obtížnost výstupu a styl, jakým se k vrcholu dostane. Získal několik ocenění Výstupy roku ČHS a Horolezec roku.

Jeho tři knihy Dotknout se nebe (2018), Dotknout se hvězd (2020) a Dotknout se duše (2022) vyprávějí o životě horolezce, životě na hraně života a smrti, životě po okraj naplněného životem. Na svém kontě má i několik dokumentů. První byl v roce 2003 natočil s režisérem Jiřím Kratochvílem, film Sen o lezení v Yosemitech. Tím posledním je dokument Mára jde do nebe (2022).


Mára jde do nebe
Dokumentární, Česko, 2022, 81 min
, premiéra: 18. května 2022
režie: Markéta Ekrt Válková / kamera: David Cysař, Jan Šimánek
hrají: Marek Holeček
Film Mára jde do nebe sleduje jeho pět pokusů o prvovýstup na náročnou horu Gašerbrum I v pákistánském pohoří Karákóram. Dívá se na ně očima Máry Holečka a zároveň očima lidí okolo něj, očima lidí, kteří čekají, zda se vrátí. Úspěšná totiž byla až pátá expedice a film sleduje i ty nepovedené a dokonce ty tragické. Během nich přišel díky omrzlinám o několik článků prstů na noze a také o kamaráda a spolulezce, jenž přímo před ním spadl z výšky tisíce metrů.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související