Ideální společník na prázdniny? Audiokniha! Tak kterou vyberete?

Oblíbené příběhy, které nezaberou místo v kufru.
foto: Unsplash

Čtení do uší? Tak to jste tu správně. Červen je měsícem audioknih a nejlepší čas na výběr poslechu na cesty.

Zabavíte děti, zpříjemníte si let, pobyt na pláži i večer na hotelovém pokoji. Audiokniha je v mnoha směrech nejlepší společník na dovolenou. A není náhodou, že zájem o poslech každoročně roste. Například největší tuzemská platforma s audio tituly společnost Audioteka udává, že za posledních pět let vzrost prodej o 170 %. Nejoblíbenějším žánrem jsou detektivky a thrillery, ale nabídka audioknih je samozřejmě široká.

Abychom vám výběr ulehčili, připravili jsme pro vás výběr nejzajímavějších tipů jako stvořených na letní dovolenou. Nechte se tedy svést podmanivými hlasy a zajímavými příběhy…

Arto Paasilinna: Chraň nás Pánbůh před Finem

I Pánbůh někdy potřebuje dovolenou, aby si odpočinul nejen od ďábla a jeho zlotřilých intrik, ale také od nevděčného a neustále válčícího lidstva. Bůh se ale nemůže jen tak sebrat a někam odjet – musí za sebe najít náhradu. Jeho zástupcem se tak stane finský jeřábník Pirjeri Ryynänen, který záhy obrací nebeské pořádky vzhůru nohama. Skvělý humoristický román v interpretaci Otakara Brouska ml. přináší nejen zábavu, ale i zamyšlení nad světem, kde dobro a zlo občas nabývají nečekaných podob.

Richard Askwith: Nezlomná

Československo, říjen 1937. Do Pardubic se sjíždějí davy na Velkou Pardubickou, nejprestižnější dostihovou událost roku. Nacistické Německo sem vysílá své elitní žokeje, místní ani nedoufají, že by je mohli zastavit. Ale je tu ještě jedna jezdkyně, hraběnka Lata Brandisová…Vyprávění o odvážné ženě, která způsobila skandál ve Velké pardubické a stala se nadějí národa v hodině temna, čte Antonín Navrátil.

Ernst H. Gombrich: Stručné dějiny světa pro mladé čtenáře

Proslulý kunsthistorik vypráví dějiny světa jako příběh, který si podmaní dětské posluchače i jejich rodiče. Audiokniha provádí historií od samotných počátků až do 20. století. Poutavě seznamuje s klíčovými historickými osobnostmi a událostmi, odhaluje perličky i zajímavé spojitosti mezi různými obdobími. Namluvil David Viktora.

Rudyard Kipling a další: Příběhy zvířátek

Skvělý tip pro malé posluchače. Dobrodružství z říše zvířat z pokladnice klasických pohádek od autorů Rudyarda Kiplinga, Jamese Baldwina a D.G. Mukerjiho. Vyprávění jsou inspirována bájemi i zázraky přírody, popisují kouzlo přátelství a neuvěřitelných okamžiků. Chcete vědět, proč má leopard skvrny, nebo jak spolu souvisí kůň a olivový strom? Svým nezaměnitelným hlasem načetl Jiří Lábus.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel - Patrik Hartl

Prvok, Šampón, Tečka a Karel 

První audiokniha Patrika Hartla! Literární předloha stejnojmenného filmu, který vás rozhodně rozesměje a zpříjemní vám dny plné slunce a volných dní. Nahořklá groteska o čtyřech kamarádech, kteří se rozhodnou řešit svou krizi středního věku provokativní hrou. Při setkání na třídním srazu dvacet let po maturitě dojdou k závěru, že jejich životy jsou na hony vzdálené představám, které o nich měli na gymnáziu.

Sněhulák - Jo Nesbo

Sněhulák 

Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu.

Stopařův průvodce Galaxií 4. - Douglas Adams

Stopařův průvodce Galaxií 4 

Ve vesmíru se může stát cokoliv, a tak i na odstrkovaného tvora jako je pozemšťan Arthur Dent čeká jeho hvězdná hodina. Kupříkladu může potkat spřízněnou duši Frenchurch, která své jméno získala podle nádraží, kde ji její nudící se rodiče zplodili ve frontě na lístky. Po osmi zběsilých letech v kosmu se Arthur Dent touží usadit a upřímně doufá, že jej aspoň na nějaký čas nechá vesmír na pokoji. To by tu ovšem nemohli být jeho staří přátelé, intergalaktické lodě pohybující se nepravděpodobnou rychlostí…

Údolí - Bernard Minier

Údolí 

Šestý případ bestsellerové série s kriminalistou Martinem Servazem. Malá vesnice v srdci Pyrenejí je po sesuvu půdy naprosto odříznutá od okolního světa a zdejší obyvatele navíc děsí sériový vrah, který za sebou nechává znetvořené oběti. Kriminalista Martin Servaz čelí disciplinárnímu řízení, přesto se do případu pouští. Nemůže jinak – v izolovaném údolí uvízla i jeho bývalá partnerka Marianne. Dokáže vyšetřovatel najít pachatele dřív, než dojde k dalšímu neštěstí?

Agnes a Zakázaná hora - Veronika Hurdová

Agnes a Zakázaná hora 

Co se skrývá na vrcholku Zakázané hory? A podaří se Agnes projít zkouškami, které na ni číhají na cestě za objevením svého daru? Agnes žije v pralesním kmeni Magrejů. Lidé z její vesnice se rodí s nějakým neobyčejným darem. Jakmile tuto zvláštní schopnost objeví a ovládnou, musí ji na Úplňkové slavnosti předvést a složit přísahu, ve které přislíbí, že budou dar používat ku prospěchu celého kmene. Jediná potíž spočívá v tom, že tento slib musí každý Magrej složit do svých dvanácti let, jinak se stane Stínem. Agnes právě oslavila jedenácté narozeniny. A na rozdíl od ostatních stále netuší, v čem její dar spočívá. Vydává se proto na nebezpečnou cestu k Zakázané hoře.

Wim Hof. Ledový muž - Wim Hof

Wim Hof. Ledový muž 

„Zastavte se, dýchejte a udělejte z chladu svého přítele a učitele!“ Wim Hof, přezdívaný Ledový muž, je známý svými fyzickými kousky, kterými ohromuje celý svět a posouvá hranice vědy. Je schopen strávit téměř dvě hodiny v ledové vodě, běžel naboso maraton napříč pouští bez kapky vody nebo maraton v kraťasech za polárním kruhem, v letním oblečení také vylezl na Mount Everest do výšky 7 000 metrů nad mořem, a to bez kyslíkové bomby, a na jeden nádech uplaval více než 60 metrů pod ledem…

Hodiny - Agatha Christie

Hodiny 

„Tento zločin je tak komplikovaný, že musí být jednoduchý,“ tvrdí jeden z nejoblíbenějších detektivů na světě Hercule Poirot. Sheila Webbová z Cavendishské agentury pro sekretářské práce se dostavila na pokyn své nadřízené na adresu Wilbraham Crescent 19 přesně načas. Jelikož však na zazvonění nikdo nereaguje, jde stenografka dál, aby na slečnu Pebmarshovou, která si její služby objednala, počkala uvnitř. V působivém přijímacím pokoji ji upoutá nezvyklé množství hodin ukazujících stejný čas: pár minut před čtvrt na pět, ačkoli jsou teprve tři. Tedy až na kukačky, jejichž zvuk Sheilu nemálo vyděsí. A právě v ten okamžik si povšimne mrtvoly muže.

Líný rodič - Tom Hodgkinson

Líný rodič 

Pryč s organizovanou zábavou i se dny, které jsou přecpané aktivitami. Neveďme děti k soutěživosti ani ke stresující nutnosti dosahovat vytyčených cílů. A zkroťme i vlastní horlivé snahy být dokonalým rodičem. Dejme v nejkrásnějším období života opět prostor volnosti, hře, poznávání a tvořivosti, a to bez drahých hraček, bez civění na televizi nebo paření počítačových her. Namísto toho nechme naše potomky na pokoji, ať mají prostor pro realizaci vlastních nápadů. Vypusťme je do přírody – a zároveň využijme toho, že rádi něco podnikají. Zapojme je do běžných domácích činností a sami si dopřejme zasloužený odpočinek. Naše děti tak budou soběstačnější, tím pádem i šťastnější a my s nimi… Zní to slibně, že?


Knižní novinky: Pořádná nálož zábavy, poučení i inspirace

Knižní novinky
foto: archiv redakce

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související