Jak najít po prázdninách nejlevnější dovolenou u moře

foto: Unsplash

Někteří z nás preferují dovolenou v tuzemsku, jiní v horách a další na pláži. Pokud patříte k těm, co si rádi sluneční paprsky u moře dopřejí i po prázdninách, tak právě vám přinášíme tip na čtyři destinace, kde vás to nikterak nezruinuje.

Češi v posledních letech nejčastěji jezdí na dovolenou do Řecka, na Kanárské ostrovy či do Turecka. Z průzkumů nedávno vyšlo, že jsme ochotní v průměru utratit zhruba čtrnáct až patnáct tisíc korun za osobu u moře. Ceny dovolené se odvíjejí od celé řady parametrů, a to nejen podle výběru destilace ale i s jakou cestovní kanceláří vyrážíte nebo zda budete cestovat takzvaně na vlastní pěst.

Teď po prázdninách by mohlo dojít i na nějaké výhodnější list minute nabídky, díky kterým můžete zájezd pořídit i o desítky procent levněji. Před tím, než se vydáte na dovolenou nezapomeňte si zařídit cestovní pojištění. Na celý proces vám postačí pár minut. Nevěříte? Ideální je využít volně dostupných internetových srovnávačů jako například Klik.cz, Porovnej24.cz či další a vybrat tak nejvýhodnější nabídku.

Chorvatsko se pořád vyplatí

Když se řekne levná dovolená, řadě lidí se vybaví Chorvatsko. Je to i tím, že do této oblíbené dovolenkové destinace lze vyrazit nejen letadlem, ale i autobusem či autem. V posledních letech je i velmi oblíbeným způsobem dopravy do Chorvatska vlak. Ceny v Chorvatsku jsou aktuálně obdobné, ne-li levnější než v České republice. A to nejen při návštěvě restaurací, ale i co se týká cen potravin či pohonných hmot.

Litr mléka vyjde na 22 korun, kilo jablek na 32 korun. Lahev vína se dá sehnat už do 75 korun, půl litr piva za 40 korun. Rajčata vyjdou na 33 korun za kilo, 1,5 l vody kolem 40 korun. Cena pohonných hmot se pohybuje kolem 38 korun za litr. Ceny za ubytování po prvním září vždy výrazně klesají. A stále tu bývá hezky, takže pokud i rádi chodíte po horách nebo jezdíte o dovolené na kole, je pro vás Chorvatsko i v září ideální. Nemluvě o poloprázdných plážích či oblíbených letoviscích a městech.

Polsko je čím dál oblíbenější

Dovolenou u moře si můžete vychutnat i u našich sousedů. Polsko je oblíbené zejména vzhledem k dobré dojezdové vzdálenosti z Česka po německých dálnicích, jazykovému porozumění a také relativně příznivým cenám, které jsou ve většině případů nižší než u nás. 1 litr oleje vás vyjde na 57 korun, 1 kg banánů za 30 korun, 1 chleba 33 korun, 1 l mléka 18 korun, 200 g másla 40 korun. Baltské moře mívá i v průběhu září okolo dvaceti stupňů a zdejší pobřeží charakterizují písčité pláže s pozvolným vstupem do moře. Cena pohonných hmot se pohybuje kolem 35 korun za litr.

Itálie je záruka kvality

Další zemí, hojně navštěvovanou českými turisty, je Itálie, která se v případě nákupů v supermarketech opět vyznačuje velmi podobnými cenami jako u nás. Levnější jsou lokální produkty (zelenina, ovoce, těstoviny, …), o něco dražší jsou sýry a uzeniny, které jsou ovšem kvalitní. 1,5 l vody vás vyjde na 17 korun, 0,5 kg těstovin kolem 20 korun, 1 kg rajčat pak kolem 48 korun, chleba kolem 25 korun, 200 g másla kolem 50 korun. Je ale třeba říci, že ceny v restauracích jsou vyšší než v Česku, ovšem v průměru za 10 až 15 eur si už dáte skvělý oběd nebo večeři. Cena pohonných hmot se pohybuje kolem 42 korun za litr.

Egypt je stále nejlevnější

Pobyt u moře na písčité pláži ve čtyřhvězdičkovém hotelu se stravováním all inclusive za cenu okolo deseti tisíc korun? Ano, v Egyptě je to v případě nabídek last minute nebo first minute opravdu možné. Ceny v Egyptě nejsou vysoké a navíc je zejména na trzích můžete ještě snížit smlouváním. Vzhledem k dobrému zázemí hotelů tu asi moc v obchodech potraviny nakupovat nebudete, ale pokud by vás zajímalo, jak je tu draho, tak cena 1 l mléka je stejně jako u chleba asi 13 korun, 0,5 l piva 17 korun. Cena pohonných hmot se pohybuje kolem 13 korun za litr.

zdroj: Kurzy.cz, Klik.cz, Porovnej24.cz, Čedok.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související