I přes zdražování a hrozící další příval covidové vlny se cestovní kanceláře jednoznačně shodují, že Češi chuť cestovat neztratili. Ba naopak. Po delší době útlumu a zákazu putovat do oblíbených destinací nyní mají z čeho vybírat. Bezkonkurenčně vede Turecko.
Po dvouleté pauze se roztrhl pytel s nabídkami zájezdů a Turecko se dere do popředí v oblíbenosti. A to nejen u českých turistů. „Již před sezónou v rámci předprodejů jednoznačně vedlo Turecko, rezervují ho nejen rodiny s dětmi, ale také páry či party přátel. V porovnání s loňskou sezónou evidujeme téměř šestinásobný nárůst,“ říká tisková mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková.
Nejčastěji Čeští turisté kupují čtyřhvězdičkové a pětihvězdičkového hotely se službami all inclusive blízko pláže, s dětskými kluby a aktivitami pro ty nejmenší, například s aquaparky, bazény, hřišti a dalším vyžitím. Turecko během léta nabízí přes stovky hotelů v oblíbených lokalitách na Turecké riviéře, ale také na Egejské riviéře v oblasti Bodrumu a Dalamánu. Průměrná cena zájezdu do Turecka se aktuálně pohybuje kolem 15 tisíc korun za osobu v hotelu s all inclusive stravováním.
Na Tureckou riviéru (Antalya, Alanya, Side, Kemer, Lara,… a další místa) se létá celkem ze čtyř českých mezinárodních letišť, z Prahy, Brna, Ostravy a Karlových Varů. Z pražského letiště pak chartery míří na Egejskou riviéru do Izmiru a do Dalamánu. Vyhledávaný je i Bodrum či Kusadasim. Kromě klasických pobytových zájezdů jsou oblíbené také poznávací okruhy po Turecku, například s návštěvou Efesu, Pamukkale, Hierapolisu, Bursy, výlet do Kappadokie či prodloužené víkendy v Istanbulu.
Po stopách antickou historií a tureckou Amazonkou
Pamukkale zná z fotografií cestovatelských časopisů téměř každý. Jedná se o unikátní seskupení travertinových teras tvořících kamenné kaskády a jezírka s minerální vodou. Turisté se zde mohou procházet a užít si koupel v termální, tzv. Kleopatřině lázni. Milovníci historie a antiky se mohou procházet po bývalém antickém městě Hierapolis, založené 2. st. př. n. l. Eumenem II.
Zážitkem v Turecku může být také plavba po řece Dalyan, které se díky zdejší rozmanitosti fauny a flory přezdívá také „turecká Amazonka“. Najděte si po plavbě i čas na odpočinek a pobyt na pláži pod patronátem UNESCO, na které je možné spatřit téměř vyhynulé obří želvy typu caretta caretta. Při zpáteční cestě si udělejte zastávku ve známých bahenních lázních a z paluby lodi uvidíte také opět další lýkijské hrobky vytesané vysoko ve skalách. Tato místa můžete prozkoumat i pokud vyrazíte na dovolenou právě do oblasti Izmiru nebo Bodrumu, Egejské riviéra stojí vážně za to. Navíc tu lze spojit odpočinek na pláži i s poznáváním historie.
Pokud si chcete udělat rychlý skok i do Řecka, není problém, z této oblasti jezdí lodě na blízké ostrovy Rhodos i Kos, můžete být tak ve dvou zemích během jednoho pobytu najednou a odškrtnout si ze seznamu dvě vlajky. Jako v Řecku se můžete cítit ale i v kouzelné rybářské vesničce Gümüşlük, kde si dejte vynikající drink a tradiční meze.
Zažijte kouzlo Istanbulu
Dalším nejpopulárnějším typem dovolené jsou prodloužené víkendy v Istanbulu s výletem lodí i po Bosporu. S krásnými výhledy na evropskou i asijskou část města lemované mešitami a paláci osmanských sultánů. V Istanbulu žádný návštěvník nesmí vynechat historickou čtvrť Sultanahmet, prohlídku úchvatného, původně byzantského kostela Hagia Sophia – „Chrámu Boží moudrosti“ s nádhernými byzantskými mozaikami, který postavil byzantský císař Justinián kolem roku 532 jako největší a nejmonumentálnější stavbu tehdejšího světa. Později byla přestavěna na mešitu, dlouhá léta sloužila jako muzeum a od roku 2020 se znovu používá pro islámské modlitby. Návštěvníci ji však mohou stále navštěvovat.
Hlavní ozdobou města je dechberoucí mešita sultána Ahmeda přezdívaná kvůli barvě obložení modrozelenými dlaždicemi jejího interiéru jako Modrá mešita. V itineráři určitě budete mít i Palác Topkapi. Rezidenci osmanských sultánů, centrum vlády osmanské říše a dnes rozsáhlé muzeum s mnoha sbírkami. A pak je tu Galatská věž nebo též Kristova věž postavená v roce 1348, vysoká bezmála 70 m. Nabízí krásný výhled na celý Istanbul a na Bospor.
Za zmínku stojí i palác Dolmabahce – sídlo tureckých sultánů. Jedná se o velký komplex paláců, pavilonů, mešit, fontán a nádvoří. Nenechte si ujít návštěvu Egyptského bazaru, také známého jako Bazar koření, s pravou orientální atmosférou, kde se střídají stánky s kořením a tureckými cukrovinkami. A rozhodně nevynechejte ani Velký bazar, jeden z největších komplexů tržnic na světě.
Plavba jachtou bere dech
Novinkou letošního roku je také plavba na jachtě podél pobřeží Turecka po Středozemním moři. Klienti jsou tak ubytování v kajutách pro dvě osoby s občerstvením a užívají si zastávky v různých přístavech, zátokách nebo absolvují výlety na pevninu. Prozkoumat tak mohou tajemné potopené město Olympos, jeden z nejdůležitějších přístavů bývalé Lycie, jehož výhodná poloha byla kdysi oblíbená piráty, kteří si vybrali tento přístav jako svůj úkryt. Naplánovat si mohou také exkurzi do Myry, kde lze obdivovat nádherné a do krajiny integrované lýkijské skalní hrobky s fasádami připomínajícími starověké chrámy.
Doporučená měna: euro a turecká lira (TL). Vyměnit jde na místě nebo lze vybrat bankomatu. V hlavních turistických místech lze platit eury nebo platební kartou
exkurze do Myry: cca 35 EUR
celodenní výlet do Soutěsky Kasa a Saklikent: cca 50 EUR
starobylé ruiny v Olymposu: cca 70 TL
zřícenina v Simeně: cca 17,5 TL
starověký Phaselisasi cca 70 TL
zdroj: Prg.aero, Cedok.cz, Turkishairlines.com