Jak poznáte, že je správný čas na operaci očních víček? Signálem je zhoršené vidění i unavený vzhled

foto: Unsplash

Bolí vás často oči, klesají vám horní víčka či máte přebytečnou kůži pod očima? Možná nastal ten správný čas zvážit, zda pro vás není vhodná operace očních víček tzv. blefaroplastika, která patří mezi nejčastější zákroky estetické chirurgie.

Plastickou operaci horních či dolních očních víček každý rok podstoupí tisíce mužů i žen. Během krátkého a poměrně nenáročného zákroku si můžete vizuálně „ubrat“ několik let a zároveň ulevit svým unaveným očím. Důvodů, proč operaci podstoupit je ale víc.

Operace horních víček

Zákrok na horních víčkách odstraňuje přebytečnou kůži, čímž obnovuje přirozenou linii víčka. Výsledkem je pak otevřenější a mladší vzhled očí, zlepšení vidění a celková úleva od únavy očí.

Jaké jsou časté příznaky? „Nejčastěji se setkávám u klientů s pocity že „je tam něco otravuje“, dále že v zrcadle působní smutnějším a unavenějším dojmem. Někdy se přidávají i bolesti hlavy, a to hlavně u klientů, kteří přetěžovali zvedáním víček i čelní sval a ten se díky tomu rychleji unavuje, a to imituje migrény,“ vyjmenovává časté příznaky těžkých horních víček plastický chirurg MUDr. Pavle Coufal z Perfect Clinic.



Kdy je čas na operaci horních očních víček?

Věková hranice pro operaci začíná obvykle kolem čtyřicátého roku u mužů i u žen. Pokud je ale, zejména u horních víček, nadbytek kůže nebo nějaká výraznější asymetrie dána geneticky, může se operovat mnohem dříve, klidně už kolem pětadvacátého roku věku. Operace má kromě zdravotního hlediska své benefity i co se týká estetiky. Po zákroku se totiž oči více otevřou, výraz obličeje se projasní a zároveň působí daleko mladistvěji. Mnoho žen má také u převislých víček problém si nanášet oční make-up, což operace snadno vyřeší.

Jak operace očních víček probíhá?

Blefaroplastika horních víček se obvykle provádí ambulantně v lokální anestezii. Chirurg provede řez v přirozeném záhybu víčka, odstraní přebytečnou kůži a tuk, a poté jemně sešije ránu. Celý zákrok trvá přibližně 1–2 hodiny.

Rekonvalescence: Pacient může pociťovat mírné otoky a modřiny, které obvykle vymizí během 1–2 týdnů. Návrat k běžným činnostem je možný již po několika dnech, avšak doporučuje se vyhýbat se fyzické námaze a chránit oči před slunečním zářením a omezit práci na počítači či čtení.



Operace dolních víček

Problémy s dolními víčky se nejvíce projevují v podobě vysunutých polštářků pod kůží víček, kterým se lidově také říká „pytle pod očima“. Blefaroplastika dolních víček odstraňuje nadbytečný tuk a někdy i část kůže, čímž redukuje otoky a zlepšuje kontury pod očima a zmírňuje vrásky.  Rekonvalescence u tohoto zákroku je víceméně stejná jako u horních víček. 

U dolních víček je potřeba mít dobře ujasněná očekávání od zákroku a zjištění příčin. Zdrojem potíží může být nadbytečná kůže, povolený kruhový oční sval, proměňující tukové váčky nebo jejich kombinace. Je více technik, jak postupovat a v některých případech je dokonce plně dostačující i například laserové ošetření kůže pod víčky. „Proto je před zákrokem nezbytná konzultace s lékařem, při které měly tyto možnosti a limitace každého přístupu zaznít,“ dodává MUDr. Pavel Coufal. A dodává: „Připravte se na to, že naplnění očekávání se pohybuje kolem 75 % u dolních a u horních k 95 %.

Operovat lze i horní a dolní víčka najednou. Výhodou kombinovaného zákroku také je, že zkracuje dobu celkové rekonvalescence v porovnání s oddělenými operacemi.

Zdroj: Perfect Clinic, www.verywellhealth.com, dvojka.rozhlas.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související

Napsat komentář