Jo Nesbø: V Praze se mi líbí a do Brna se těším na Adama Ondru

foto: Jaroslav Fikota

Slavný norský spisovatel Jo Nesbø přiletěl do Prahy představit svou nejnovější knihu, ale v plánu má i další pestrý program. Čeká lezení s Adamem Ondrou i premiéra filmu.

Jeden z nejúspěšnějších světových spisovatelů posledních let, Jo Nesbø, v pondělí 24. října v poledne přistál na pražském letišti Václava Havla. Účelem návštěvy je prezentace jeho nové knihy Krysí ostrov a jiné povídky. Prahu navštívil poprvé už v roce 2012. „Těším se na setkání se čtenáři. A také se chci podívat, jestli se město nějak změnilo od té doby, co jsem tady byl naposledy,“ svěřil se Nesbø bezprostředně po přistání.

Přestože ho čekal od začátku velmi náročný třídenní program, těšil se i do víru velkoměsta. „Šel jsem hned na procházku, protože v Praze se mi moc líbí. V minulosti jsem ji několikrát navštívil a důkladně i prohlédl. Teď se ale těším, že navštívím i Brno, kde jsem zatím nikdy nebyl. Čeká mě tam lezení s Adamem Ondrou,“ s nadšením prozradil i část plánu mimo pracovní povinnosti.

V úterý 25. října strávil ve společnosti fanoušků, kteří si nenechali ujít v kině Edison Filmhub panelovou diskusi a následně autogramiádu. Ve středu 26. října se pak přesune do zmiňovaného Brna, kde spolu s největší lezeckou ikonou Adamem Ondrou, který svými mimořádnými výkony i průkopnictvím se navždy zařadil do světové sportovní historie, poleze po několika skalních cestách. Večer se pak zúčastní slavnostní premiéry dokumentárního filmu Adam Ondra: Posunout hranice. Snímek společnost Bontonfilm uvede do kin již 27. října 2022.   

Úspěch za úspěchem

Nemesis, Sněhulák, Spasitel, Levhart či Krysí ostrov a jiné povídky – to je jen stručný výčet detektivních bestsellerů severského spisovatele, hudebníka a původním vzděláním ekonoma a finanční analytika. Jo Nesbø svou úspěšnou detektivní sérii započal v roce 2013 románem Netopýr, v níž vystupuje svérázný kriminalista Harry Hole. Novinka byla velmi úspěšná, obdržel za ni i několik ocenění. Mimo detektivky s Harrym Holem píše i příběhy pro děti. Celosvětově se prodalo už přes 50 milionů jeho knih, dočkaly se překladu do více než třiceti jazyků a vycházejí ve více než stovce zemí.

Jeho poslední kniha Krysí ostrov a jiné povídky je vybroušená sbírka dystopických příběhů. Už názvy mnohé napovídají: Pomsta a spravedlnost, láska až za hrob a palčivá nenávist, Oko za oko, zub za zub…. Vyprávění o odplatě z postpandemické Ameriky, zpověď vědce, který objevil lék proti stárnutí, střet zabijáků připomínající šachovou partii, soupeření dvou mladíků o tutéž dívku či synův boj s otcem o dědictví. Mrazivé příběhy ukazují nedalekou budoucnost, v níž se zhroutila tradiční společnost. Spolehnout se dá už jen na rodinu a blízké přátele – a někdy ani to ne.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související