Pařížský týden módy: Sexy siluety pro každý věk

Valentino zbořil zažité normy
foto: Valentino

Nejúžasnější materiály, nejdokonalejší zpracování, nejdražší modely…. Ty nejkrásnější kousky již tradičně přestavuje pařížský týden módy. A ani v době pandemie se kola nejluxusnější módy nezastavila. Své kolekce tu prezentovali všichni nejuznávanější světoví návrháři, byť někteří jen streamováním na sociálních sítích.

Přehlídka nejvyšší krejčoviny pařížský Haute Couture Week, se koná dvakrát ročně a i letos nabídl unikátní pohled do světa té nejluxusnější módy. Nechyběla ani velká reportáž o módním návrháři Thierry Muglerovi, jehož teatrálnost a vynalézavost změnily svět haute couture. Tento francouzský módní guru totiž bohužel v lednu letošního roku ve věku 73 let zemřel.

Velký návrat Valentina

Velmi očekávaná byla kolekce módního domu Valentino v podání talentovaného kreativního ředitele Pierpaola Piccioli, který se do Paříže vrátil po dvou letech. Na Place Vendôme představil svou haute couture kolekci na jaro a léto 2022 s lákavým podtitulem Anatomy of Couture. A vymkl se všem dosud platným normám vysoké krejčoviny.

Piccioli totiž neváhal předvést svou kolekci i na starších, šedovlasých ženách průměrných velikostí. Mladičké štíhlonohé modelky tentokrát zůstaly v pozadí. A byl z toho pořádný poprask, v tom nejlepším slova smyslu. Dokázal, že posunout naše zažité vnímání krásy tím, že celou kolekci připraví pro všechny ženy, bez ohledu na věk či typ postavy, je skutečně možné. Dokonce i v haute couture.

Výsledek? Kolekce, která je stejně krásná – ne-li krásnější – než ty, na které jsme od Valentina zvyklí. Tleskáme!

Život na planetě Schiaparelli

Nejnovější výtvory Daniela Roseberryho, kreativního ředitele francouzského haute couture domu Schiaparelli, byly inspirované vesmírem a prázdnotou neznámého světa. Propracované detaily na černém hedvábí, představovaly hřebce, kteří se řítí z nebeské brány do mraků. Kolekce vychází s ideálů zakladatelky Els Schiaparelli, legendy na poli extravagantní módy a spolupracovnice Salvadora Dalího.

Vesmír je pro Roseberryho věčným tématem. Vzpomeňte si na náušnice Schiaparelli inspirované Saturnem, které Adele vynesla během svého televizního speciálu „Pouze jedna noc“. I jeho show Haute Couture Week byla plná nadpozemských obrazců a siluet vesmírného věku.

Umělecký ředitel Daniel Roseberry také dokázal, že ví, jak své nejnovější výtvory světu co nejlépe prodat. Už před přehlídkou do svých modelů oblékl i takové celebrity jako je Kanye West či Julie Fox, čímž dosáhl obrovského zviditelnění nejen v novinách, ale i na sociálních sítích.

Tím dal návrhář jasně najevo, že módní dům Schiaperelli jde s dobou a přehlídka se už neodehrává jen za zavřenými dveřmi v Paříži pro pár vyvolených, ale i na červeném koberci či ve virtuálním světě.

Nebeský Fendi

Modely plné náznaků křesťanství a náboženských symbolů přinesla přehlídka módního domu Fendi. Kim Jones, která byla během pandemie jmenována ředitelkou značky, vůbec poprvé předvedla kolekci Fendi couture před živým publikem.

Pro novou sezónu se nechala inspirovat spiritualitou Fendiho rodného města Říma. Výsledkem byly sošné a velkolepé šaty v nádherných siluetách.

Tanec smrti

Přestože jaro obvykle symbolizuje znovuzrození a obnovu života, naopak Charlese de Vilmorina „La Danse Macabre“ inspirovalo toto období pro uvedení kolekce s tématem smrti, i když poměrně nevinným způsobem, formou designu kostlivce.

Kolekce deseti modelů byla představena prostřednictvím krátkého filmu s názvem „La Danse Macabre“ což v překladu znamená „Tanec smrti“. Příběh byl postaven na mladém návrháři, který si v pokojíčku hraje s kostrou. Nálada snímku však není až tolik pochmurná, protože návrhář vše koncipoval s pop-artovým nádechem, připomínajícím styl filmů Tima Burtona.

Móda Chanel z koňského hřbetu

Kreativní ředitelka Chanel Virginie Viard inklinuje k pořádání módních show, které jsou mnohem méně extravagantní, než na co byli fanoušci této značky zvyklí od jejího předchůdce Karla Lagerfelda. Přesto dokázala, že ví, jak i svým nenápadným způsobem udělat rozruch. V úterý zahájila pařížský týden módy tím, že na molo vyslala monackou princeznu Charlotte Casiraghi. Ta však nepřišla jako ostatní modelky po vlastních, ale přijela na koni.

Tento nápad se ukázal jako velmi dobrý tah, jelikož se okamžitě proslavil na sociálních sítích a ohromil miliony fanoušků.


Největší jarní trendy 2022 přímo z přehlídkových mol

foto: New York Fashion Week

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související