Podzim na ČT: Třetí řada Případů 1. oddělení, nové seriály a čtyři filmy Vejdělka

foto: Česká televize

Na podzim ČT uvede další Případy 1. oddělení. Chybět nebude ani nová minisérie Pozadí událostí, čtyři filmové komedie režiséra Jiřího Vejdělka či internetový seriál režiséra Damiána Vondráška Pět let. Do kin míří i historický film Petra Václava Il Boemo, jehož je ČT koproducentem.

Česká televize aktuálně reprízuje oblíbený seriál Případy 1. oddělení. Na podzim nás pak čeká jejich prémiové pokračování. „Zastavovali mě v hospodě, kdy bude třetí řada. Takže chlapi, bude brzo,“ prozradil Bolek Polívka, který hraje majora Plíška. Josef Mareš, bývalý šéf pražské mordparty, spolu s publicistou Janem Malindou připravili třetí a poslední řadu populárního seriálu. Kromě známé sestavy vyšetřovatelů v čele s Ondřejem Vetchým se diváci mohou těšit na další detektivní zápletky. Vedle oblíbeného herce Bolka Polívky se objeví opět velitel Korejs (Miroslav Hanuš) či poručík Sršeň (Miroslav Vladyka). Chybět však nebude i nová posila týmu v podání herečky Barbory Bočkové i nové vyšetřovací postupy.

Michal Sýkora, Petr Jarchovský a Jan Hřebejk, kteří spolupracovali na filmech ze série Detektivů od Nejsvětější Trojice, nabídnou novou minisérii Pozadí událostí. „Myslím, že je to vlastně taková psychologická komedie o mužích a ženách a proměňujícím se genderovém vzorci, měnícím se statutu mužství a ženství. Zločin slouží jako katalyzátor příběhu. Ženské postavy jsou dominantní,“ podotkl režisér Hřebejk. V minisérii se objeví například Petra Hřebíčková, Jitka Čvančarová, Martha Issová nebo písničkářka Katarzia.

Stašová jde opět do filmu

V televizi nepřijdeme ani o filmy. Na podzim ČT nabídne čtyři nové komedie, které natočil režisér oblíbeného filmu Účastníci zájezdu Jiří Vejdělek. Těmi jsou Bezva zuby na zásnuby, Ruce v záruce, Ledviny bez viny a S písní v tísni. Scénář filmů napsal scenárista Marek Epstein. V komedii Bezva zuby si fanoušci herečky Simony Stašové rozhodně přijdou na své. Přestože herečka tvrdila, že už filmy točit nebude, režisér Vejdělek ji nakonec přesvědčil.

„Většina premiér, které uvidí diváci na podzim na ČT, vznikala za nestandardních podmínek a omezení daných koronavirem. Navzdory tomu nabídneme silný a žánrově pestrý program. Plánované úspory se projeví až v následujících letech, zatím to divák nepozná,“ řekl na tiskové konferenci generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Podzim na ČT: Nové detektivní případy

Pozadí událostí, nová kriminální minisérie režiséra Jana Hřebejka se odehrává v univerzitním prostředí. Režisér do hlavních rolí obsadil Petru Hřebíčkovou, Jitku Čvančarovou, Luboše Veselého či Jiřího Havelku. Do dalších snímků pak vybral Jiřího Langmajera, Elišku Balzerovou, Annu Fialovou, Hynka Čermáka a další. Dále ČT uvede seriál s názvem Zločin na hranicích, na jehož tvorbě se podílí i rakouská ORF. Rakouska penzistka se setkává s mladým českým policistou a společně zasahují proti nelegální hudební párty v pohraničí.

Pět let, je seriál, který vznikl pro internetovou platformu České televize iVysílání a je dílem mladých začínajících autorů – scenáristky Sáry Zeithammerové a režiséra Damiána Vodráška. V deseti patnáctiminutových epizodách se bývalí spolužáci vracejí po pěti letech ke svému poslednímu komplikovanému setkání na maturitním plese.

Pzvánka do kina

V kinech se diváci dočkají i filmů, jejichž je ČT koproducentem. Patří mezi ně historický film Petra Václava Il Boemo o vzestupu a pádu hudebního skladatele Josefa Myslivečka, který bude mít premiéru 20. října. Další ze snímků, které se na podzim v kinech představí, je roadmovie Buko scenáristky a režisérky Alice Nellis. Na podzim ČT uvede do kin i další distribuční filmy, z nichž se řada představila už na festivalu v Karlových Varech.

Kdo šetří má za tři

ČT plánuje v letech 2023 a 2024 ušetřit 910 milionů korun. Důvodem je pokles reálné hodnoty koncesionářského poplatku. Šetřit chce na provozu, programu, původní tvorbě i investicích. V lednu Rada ČT schválila letošní rozpočet ČT s výnosy a náklady 7,17 miliardy korun, což je o 235 milionů víc, než byl loňský rozpočet. Vloni se stala ČT nejsledovanější televizní skupinou. Dokonce získala diváky starší 15 let, a to přes 32 procent. Konkurenční Nova ovládla mladší diváckou skupinu mezi 15 a 54 lety s podílem 33 procent. Prima byla v obou diváckých skupinách třetí s podílem 25, respektive 23 procent.

zdroj: Česká televize

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související