Při seznámení děláme často mnoho chyb. Které nejčastěji a jak se jich vyvarovat?

foto: Unsplash

Možností na seznámení není zase tak mnoho. Většina z nás spoléhá na online seznamky, je to jednoduché a pohodlné. Domluvit si rande je ta nejsnazší věc pod sluncem, pak ale nastává často problém. Vztah zadrhne a nepokračuje. A tak je na místě otázka: „Nedělám někde chybu?“

Kolikáté rande v řadě už vám zase nevyšlo? Důvodů může být samozřejmě mnoho, ale rozhodně existují jisté modely chování, které vaše protějšky zaručeně odradí. A pokud nechcete být až do konce života sami, rozhodně se vyplatí je znát a vyhnout se jim. Které jsou ty zásadní?

Mluvíte jen o sobě

Tušíte, co je klíčem k tomu, abychom druhým připadali zajímaví a byli s námi rádi? Zájem. Psychologie přitažlivosti je založená na tom, že nás přitahuje, když se o nás někdo upřímně zajímá, naslouchá nám a cítíme souznění. Lidé, kteří tohle dokáží, jsou vždy vítaní jako skvělí společníci a ostatní je mají jednoduše rádi. Do velké míry se to dá naučit. Velmi podstatná je i řeč těla, mnohdy důležitější, než slova. Ke svému protějšku proto vždy seďte čelem, dívejte se mu do očí nebo sledujte jeho ústa. Nezakládejte si ruce před tělem, neodklánějte hlavu, nesledujte ruch v okolí. Někdy to děláme z nervozity, ale je dobré si to uvědomit a dát si na to pozor.

A ještě jedna pomůcka, oslovujte lidi jménem, to je velmi jednoduchý a účinný způsob, jak vyvolat dojem, že vás druhý opravdu zajímá. Funguje to velmi dobře i práci, druzí vám pak mnohem ochotněji vyjdou vstříc.

Druhého opravujete

Možná máte smysl pro přesnost, možná vám jen vadí, když někdo udělá chybu. Pokud jste učitel/ka, překladatel/ka či korektor/ka, tak jsou to jistě vlastnosti velmi vítané. Ve vztazích ale bohužel dost na škodu. Pokud chcete případného adepta/ku na vztah otrávit hned na začátku, rozhodně nezapomeňte zmínit, že nevybral zrovna nejlepší místo k posezení, že nemáte rádi lidi, co se smějí jen tak bez důvodu, nebo že nechápete, proč někdo objednává víno, když mu vůbec nerozumí. Zejména muži jsou na kritiku značně citliví, především ve chvíli, kdy chtějí udělat dojem, a tak si ji berou hodně osobně.

Neusmíváte se

Lidská psychika funguje tak, že nám usměvaví, přátelští lidé přijdou ihned sympatičtí. A naopak. Moc nezáleží na věku či vzdělání, problémy a stížností nás vždy odradí. A nejen ty. Pokud si nejste jistí, jak na druhé skutečně působíte, vyžádejte si od blízkých zpětnou vazbu. Poproste je, ať jsou ve vašem zájmu úplně upřímní a snažte se společně najít chyby, kterých se možná dopouštíte. Často to jsou maličkosti, skákání do řeči, časté hledění do mobilu, neupravené nehty, které rozhodnou. Celkový dojem se skládá z drobností, a ty je potřeba podrobit neúprosné kontrole.



Máte přílišná očekávání

Když je člověk déle sám, inklinuje k tomu, že se při seznámení na své případné protějšky ihned příliš upíná a začíná si představovat, že by to mohlo vyjít. To je celkem přirozená reakce, takhle naše psychika funguje, to si určitě nevyčítejte. Je ale dobré o tom vědět a své představy racionálně umírnit. Zkrátka zapojit hlavu a případné okouzlení upozadit. Naprosto vědomě. Hůře se to dělá, než říká, ale vězte, že je to jen pro vaše dobro. To jestli je to ten pravý či pravá, rozhodně nepoznáte na první schůzce a především muži na tohle mají velmi vytříbený šestý smysl. Jak cítí, že jsou kořistí oni, prchají tak rychle, jak to jen jde.

Nevhodné otázky při seznámení

„Proč jsi vlastně sám?“ Otázka, na kterou není rozumná odpověď. A přátelská už vůbec ne. Tak jako tak zahání druhého do defenzivy, nutí ho vzpomínat na co nechce. Nebo rovnou lhát, aby nevypadl jako ubožák, o kterého není zájem. Je to těžký kalibr, který raději nevytahujte. Stejně jako jakékoli dotazy na rodinu, zdravotní stav, úspěchy v práci. Na prvních schůzkách bychom měli spíše mluvit nezávazně a lehce, jen se oťukávat, nebýt příliš osobní. Říká se tomu dotyky motýlích křídel, jen si tak poletovat s tím, že ještě nevíme, zda usedneme…

Všimněte si, že když lidé mluví o něčem, v čem jsou dobří nebo co je baví, okamžitě se změní řeč jejich těla. Automaticky se narovnají, začnou se vám dívat zpříma do očí a mají tendenci se k vám přiblížit či naklonit. Dobrým tipem k vhodné konverzaci při seznámení je tzv. reciprocita, to znamená, že když se vás někdo na něco zeptá, odpovíte a položíte podobnou otázku. Je to zdvořilé, přátelské a udržuje to konverzaci hezky plynulou.

zdroj: www.self.com, www.scienceofpeople.com, www.today.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související