Princ Philip, vévoda z Edinburghu: Empatický a velkorysý člověk

Vzpomínky těch, kteří ho znali důvěrně.
foto: Instagram The Royal Pages

Zdá se, že až teď po smrti prince Philipa, vévody z Edinburghu mnozí doceňují jeho roli při budování obrazu monarchie i jeho lidskost.

Vždy se zajímal o životy „obyčejných“ lidí, kteří potřebovali pomocnou ruku a vážila si ho nejen královská rodina, ale celá Velká Británie. Princ Philip, vévoda z Edinburghu a manžel Jejího Veličenstva britské královny Alžběty zemřel 9. dubna 2021 ve svých 99 letech. A každý, kdo měl tu čest ho poznat osobně, na něj vzpomíná jen v dobrém. Ti nebližší si ho pamatují především jako muže, který o věcech jen tak zbůhdarma nemluvil, ale vždy učinil, co bylo třeba. Našli jsme tři vzpomínky těch, kteří mu v určitých fázích života byli na blízku. A nesmírně si ho vážili.

Pomohl půlmilionu studentů

Jedním z nich je Gregory Belton, ředitel programu Philip’s Duke of Edinburgh Award. „Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu založil v roce 1956 právě princ Philip. Šlo o jedinečný projekt, který pomáhal mladým Kanaďanům, kteří si nemohli dovolit studovat. Díky princi Philipovi se tak život změnil 500 000 studentům. Během celé té doby, kdy tato organizace existovala, jsem cestoval po světě jeho po boku. On byl skutečně jednou z nejvíce nedoceněných postav historie. Opravdu se zajímal o životy „obyčejných“ lidí,“ vzpomíná Belton. Jemu samotnému prý princ pomohl v těžké době jeho života, když mu v roce 2008 zemřel otec a on musel prodat firmu, kterou budoval 20 let.

Vévoda z Edinburghu v roce 1961 s hráči Hull FC. Skupina školáků založila fotbalový klub Hull a místní reverend John Scott mladé hráče před zápasem povzbudil tím, že jim splnil sen setkat se s princem Philipem.

Nemluvil, ale jednal

Stejně emotivně na prince vzpomíná i Tom Sandler, královský fotograf. Toho si princ Philip vybral na cestu do Kanady, kde mu Sandler dokumentoval každý rok udílení cen. Fotograf měl věkem sice blíž k princovu synovi Edwardovi, přesto si spolu velice dobře rozuměli. „Byl jsem s ním moc rád. Když princ Philip předával ocenění mladým studentům, zářil. Byl šťastný, že může být součástí něčeho, co má smysl. Byl soucitný a moc rád dělal dobré skutky. Bylo mi ctí, že jsem mohl být součástí jeho života.“

Princ Philip na snímku v továrně Chubb, 9. prosince 1968 kde probíral s dělníky jejich prach pracovní podmínky.

I bývalý starosta Toronta Art Eggleton si vévodu z Edinburghu pamatuje kromě jiného i pro jeho velký zájem o město. „Zajímalo ho, co se zde děje. Kanada byla pro něj důležitou součástí společenství, proto se velmi aktivně podílel na jejím rozvoji,“ řekl Eggleton. Obdivoval prince i za to, že byl velkým ochráncem divoké zvěře i zastáncem mladých lidí. „On byl produktem své doby a lidé ho milovali. Byl to člověk činů, nejenom slov.“

Simon Weston, veterán z války o Falklandy, se připojil k uctění památky vévody z Edinburghu, který zemřel ve věku 99 let. V rozhovoru pro ITV Cymru Wales pan Weston uvedl, že s láskou obdivuje prince Philipa a má k němu hluboký respekt.
„Na vévodu z Edinburghu budu vždy vzpomínat s laskavostí. Téměř pokaždé, když jsem ho potkal, mě dokázal upřímně rozesmát a zajímal se o mě. Byl to velmi hodný, a hlavně zábavný chlap. Byl to člověk, kterého nechcete nikdy ztratit,“ uvedl Wales, kterému v roce 1982 princ Philip udělil jihoatlantickou medaili poté, co byl těžce zraněn ve válce o Falklandy.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související