Rozhádaní princové William a Harry odhalili sochu své matky

Královští bratři se po třech měsících opět sešli tváří v tvář.
foto: Instagram Duke and Duchess of Cambridge

Po odchodu prince Harryho do Kalifornie a jeho známého kontroverzního rozhovoru s Oprah Winfrey, panuje mezi bratry stále značné napětí. U příležitosti slavnostního uctění památky své matky, princezny Diany, ale odhodili předsudky a později se sešli i v soukromí.

William a Harry se spolu naposledy sešli v dubnu na pohřbu svého dědečka, prince Philipa. Nynější událost původně plánovali už v roce 2017 u příležitosti 20. výročí úmrtí princezny Diany. Nakonec její sochu společně odhalili v den jejích nedožitých 60. narozenin. A celá svět napjatě sledoval, zda se spolu konečně udobří. Jejich matka by si to určitě přála.

Akce se konala v nově zrekonstruované Sunken Garden v Kensingtonském paláci. Právě tady Diana nejraději trávila své volné chvilky. Kromě princů se akce zúčastnili také Dianiny sourozenci: Earl Spencer, Lady Sarah McCorquodale a Lady Jane Fellowes a také předseda správy historických budov Rupert Gavin, sochař Ian Rank-Broadley či zahradní designér Pip Morrison.

„Dnes, v den 60. narozenin naší matky, vzpomínám na její lásku, sílu a charakter. Díky těmto jejím vlastnostem se stala vzorem dobra po celém světě. A dokázala změnit nespočet životů k lepšímu. Každý den si přejeme, aby byla stále s námi, a doufáme, že tato socha bude navždy vnímána jako symbol jejího života a poselství,“ řekli při odhalení oba bratři William a Harry.

Společně pak poděkovali celému týmu, který za tímto dílem stojí a prohlásili: „Děkujeme Ianovi Rank-Broadleymu, Pipu Morrisonovi za vynikající práci, přátelům a dárcům, kteří vše pomohli uskutečnit. A všem lidem z celého světa, kteří vzpomínají na naši matku.“

Bronzová socha je 1,25násobkem životní velikosti a podle Kensingtonského paláce si klade za cíl odrážet nejen její odkaz, ale také její vřelost, eleganci a energii. Postava Diany, princezny z Walesu, je obklopena třemi dětmi, které představují univerzálnost a generační dopad princezniných aktivit. „Chtěli jsme zachytit její lidskost a zároveň připomenout vliv, který měla na celé generace. Doufám, že se lidem bude líbit,“ řekl sochař Ian Rank-Broadley.

Diana, princezna z Walesu

Rodným jménem Diana Frances Spencer se narodila 1. července 1961 v Sandrighamu. Stala se první manželkou následníka britského trůnu prince Charlese a matkou jejich dvou synů Williama a Harryho. Po rozvodu se věnovala nejrůznějším charitativním akcím, zejména boji proti AIDS a nášlapným minám. Spolu se svým tehdejším přítelem Dodim al-Fayedem zahynula při automobilové nehodě v Paříži.

V noci 30. srpna 1997 se její řidič snažil uniknout devíti paparazzi, kteří je pronásledovali. Krátce po půlnoci v neděli 31. srpna vjelo auto do tunelu poblíž Place de l’Alma. Dodi a řidič Henri Paul byli mrtví na místě nehody. Lady Di záchranáři stabilizovali a odvezli do nemocnice Salpêtrière. I přes rychlou pomoc a okamžitou operaci museli lékaři nakonec konstatovat Dianinu smrt. Pohřeb se konal 6. září ve Westminsterském opatství.

Diana je pohřbena v Althorp Park v Northamptonshire, na malém ostrůvku uprostřed jezera The Oval. Cestu lemuje 36 dubů, připomínka jejího věku v době smrti. Místo stráží čtyři černé labutě. Dnes by byla Lady Di hrdou pětinásobnou babičkou.


Intimní zpověď Meghan a Harryho: sebevražda, rasismus a holčička…

foto: Instagram Cartier

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související