Šarlatán je v TOP 15 na Oscara

Film má velkou šanci získat zlatou sošku.
foto: Cinemart

Snímek Šarlatán režisérky Agnieszky Hollandové (72) se dostal do užšího výběru filmů, které se uchází o nominace na Oscara v kategorii mezinárodní hraný film.

Nejprestižnější filmové ocenění má šanci připutovat po dlouhé době znovu do Čech. Americká filmová akademie zveřejnila v noci na dnešek užší výběr uchazečů ve všech devíti kategoriích, které se o Oscara ucházejí. A Šarlatán je v TOP 15 v kategorii mezinárodní film. Naděje byla podle režisérky velká, jelikož se o filmu v zahraničí hodně mluví. „Měla jsem i hodně ohlasů od členů Americké filmové akademie, že se jim film opravdu líbí,“ dodala polská absolventka pražské FAMU pro ČTK.

foto: Cinemart.cz

Konkurence 

Do letošní 93. ročníku udělování Oscarů přihlásilo svůj film 93 zemí. Do užšího výběru se mimo Česko dostaly snímky z Francie, Bosny a Hercegoviny, Rumunska, Norska, Dánska, Ruska, Chile, Guatemaly, Íránu, Mexika a Tuniska. Konkurence je tedy opravdu veliká, a jak to celé dopadne, na to si musíme ještě počkat. Z tohoto výběru se do boje o Oskara nakonec dostane jen pět filmů. Ti budou vyhlášení 15. března. Vítězný film pak bude vyhlášen při slavnostním předávání Oskarů v neděli 25. dubna.

Výjimečný muž

Životopisné drama Šarlatán vzniklo podle scénáře Marka Epsteina. Příběh je inspirován skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška. Ten, ač bez lékařského vzdělání, byl brilantní diagnostik, na kterého se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev. Včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Dokázal pomocí bylinek léčit nemoci, se kterými si ani lékaři často nevěděli rady a před jeho vilou stáli lidé hodinové fronty. Jeho mimořádné schopnosti však byly vykoupeny bojem s vlastními démony i velmi komplikovaných osobním životem.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související