Proč mít v lékárničce tea tree oil? Hojí akné, dezinfikuje a doporučuje se i při nachlazení

foto: Unsplas

Není na světě mnoho olejíčků, které by vynikaly tolika benefity jako právě tea tree oil. Jeho využití je opravdu široké a mít ho doma se určitě vyplatí. Řekneme proč.

Pravý čajovníkový olej neboli tea tree oil pochází z listů čajovníku australského (Melaleuca Alternifolia), jemuž se daří pouze v několika oblastech v Novém Jižním Walesu v Austrálii. V jiných částech země se tomuto unikátnímu stromu nedaří, proto ho lze prohlásit za podobně vzácné zboží jako je například francouzské šampaňské, jihoafrický čaj rooibos nebo marocký arganový olej. Tea tree oil se vyrábí za pomoci destilace párou z listů. Ty se poprvé sklízejí při stáří stromů osmnáct měsíců a ve výšce 1,8 metru. Další sklizeň může proběhnout nejdříve za rok až dva.

Tea tree oil: Stovky let tajený zázrak

Účinky čajovníku australského (Melaleuca Alternifolia) jsou domorodým obyvatelům Austrálie známy už stovky let. Bundjalungové si ale jeho tajemství uchovávali dlouho jen pro sebe. Oblasti ve východní Austrálii, kde stromy nejčastěji v močálech kolem jezer rostly, nazývali Léčivá země. Olej používali k hojení poranění i spálenin, odvarem z lístků léčili hlavně nachlazení i další dýchací onemocnění. V 18. století odvar z čajovníku australského objevil mořeplavec James Cook, který si ho doslova zamiloval a vozil ho na své objevné mise. K bílým Australanům a následně i do zbytku světa se začal dostávat až ve 20. letech minulého století. V té době si ho za svůj vzala tamní vláda a výzkumem tea tree oil se začala intenzivně zabývat. Dnes je k dispozici zhruba 700 studií, které vyzdvihují jeho účinky, a každý rok přibývá asi padesát až šedesát nových výzkumů.

Unikátní vlastnosti

Olej je výjimečný díky kombinaci 150 účinných látek, z nichž jsou nejdůležitější cineol a terpineol. Díky cineolu, který se při vdechování éterických olejů vstřebává nosem a plícemi, je tea tree oil účinný při onemocnění dýchacích cest i úst. Ještě důležitější je ale terpineol, který má antibakteriální účinky. Kvalitativní normy oleje z čajovníku australského hlídá přímo tamní vláda. Podle ní musí mít čajovníkový olej minimálně 30 % terpineolu a maximálně 15 % cineolu. Při nákupu oleje se proto vyplatí spolehnout se na osvědčené značky, které se prodávají především v lékárnách. A k čemu všemu lze olejíček využít?

První pomoc při nachlazení

Díky silným antibakteriálním účinkům je tea tree oil právem označován za přírodní antibiotikum. Inhalace roztoku s přidáním tohoto oleje tiší kašel, mírní rýmu i další infekce dýchacího ústrojí. Při odřeném nosu se doporučuje kápnout kapku či dvě do čisté vazelíny, univerzálního krému nebo sádla a potírat tím postižená místa. Silice z oleje navíc i hezky protáhnout dýchací cesty a uleví ucpanému nosu.

Nejlepší ranhojič akné

Možností, jak tlumit a hojit akné je hodně, ale kosmetika s čajovníkovým olejem patří k těm nejúčinnějším. Koupit si můžete krémy, gely i mléka, ale zrovna tak můžete kápnout 100 % olej do svého oblíbeného krému, nebo pleťové masky. Síla oleje je v jeho antibakteriálních schopnostech, takže pupínky a vřídky hojí velmi rychle a efektivně. Pokud nemáte ultra citlivou pleť, můžete postižené místo potřít i přímo olejíčkem.

Dezinfekce domácnosti

Zejména teď v době pandemie se čistota našich rukou i domácnosti stává aktuálnější než kdysi. A právě čajovník vám s tím může významně pomoct. Stačí kápnout pár kapek do vody na vytírání či umývání koupelny a je to. Olej má i velmi dobré účinky proti plísním, takže je skvělý také jako pomocník na čištění van, sprchových koutů a při úklidu v kuchyni.



Hojení aftů a úleva při zánětech zubů

Tea tree oil můžete také využít jako ústní vodu. Do vody nebo odvaru ze šalvěje kápněte jednu či dvě kapku 100 % olejíčku a použijte ji k výplachům. Kromě hojení přispívá i ke svěžímu dechu a někdo nedá dopustit i na jeho dobré účinky proti oparům. Tam je to ale individuální, někomu čajovník zabírá skvěle, a druhému už méně. Rozhodně ale stojí za vyzkoušení.

Skvělý na vši

Vši jsou zejména u dětí asi věčný problém a stále se v různých vlnách objevují. Šampon s příměsí čajovníkového oleje je ale skvělou obranou. Vlasy s ním umyjte, pak do malého množství vody nebo třeba tělového mléka přidejte asi 10 kapek čistého oleje, vetřete do vlasů a nasaďte igelitovou čepici. Nechte působit hodinu či dvě, pak vlasy znovu umyjte a vyčešte je. V případě potřeby opakujte.

Přírodní repelent

Krémy nebo spreje s obsahem oleje z čajovníku australského fungují jako přírodní repelent. Olej ale oceníte i v případě, že na jeho aplikaci před výletem zapomenete a vrátíte se domů se štípanci. Tea tree oil totiž nejen zklidňuje a chrání postiženou pokožku, ale snižuje také svědění.

Domácí lékárna: ceněná kráska aloe vera s hojivou silou

Zdroj: www.health.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov. novinky.cz, www.sukl.cz,

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související