Seznamte se! Retinol: osvědčený bojovník proti vráskám

Seznamte se. Tohle přátelství se vám rozhodně vyplatí!
Retinol
foto: archiv firem

Jsou krémy a krémy. Některé jen promastí a zvláční (nic proti tomu) jiné jsou o level výš, nabité účinnými látkami, které prokazatelně omlazují, vyhlazují, rozjasňují… A mezi těmi osvědčenými má retinol zcela výhradní postavení. Správná anti-age péče se bez něj v podstatě neobejde.

Jak funguje?

Retinol neboli vitamin A využívají už léta dermatologové při léčbě akné. Velmi účinný je ale také na stažení rozšířených pórů, zmírnění či úplné odstranění pigmentovývh skvrn, jemných linek i vrásek. Funguje jako jemný exfoliant, čímž pleť rozjasňuje a omlazuje. Stimuluje také tvorbu kolagenu i melaninu, takže zabraňuje nadměrné pigmentaci a zároveň působí jako antioxidant.

Pro koho se hodí?

Použít kosmetickou péči s retinolem může každá žena bez ohledu na věk, ideální je pro ty se sklony k tvorbě pigmentových skvrn či akné. Ženy s citlivější pletí musí při jeho použití postupovat opatrně, aby pokožku obličeje zbytečně nepodráždily. Ideální je zvykat ji postupně, to znamená nejdříve jednou, maximálně dvakrát do týdne a postupně frekvenci zvyšovat. Pokud pleť zčervená a začnou se na ní tvořit šupinky, ihned přípravky s retinolem vysaďte a počkejte alespoň týden či dva, než se zklidní.

Na co si dát pozor

Retinolové krémy či séra používejte zásadně na noc a pokud vystavujete druhý den tvář slunci, nezapomeňte na minimálně ochranný faktor 30 nebo ještě lépe 50. Vždy se podívejte, jak vysokou koncentraci retinolu váš přípravek obsahuje, pokud ho používáte poprvé, vybírejte ty s obsahem 0,3 %. Pokud jej vaše pleť snese, můžete později přejít na 0,5 %. Ty nad 1% již bývají na lékařský předpis a využívají se k odstraňování výrazných pigmentových skvrn, těžších forem akné či jizviček a červených flíčků po zanícených místech. Ale aplikaci této silnější koncentrace už musí ohlídat dermatolog.

A ještě jedna velmi důležitá věc…

Pokud používáte kosmetiku s obsahem kyseliny glykolové, salicylové nebo dalších exfoliačních látek, raději ji při používání přípravků s retinolem vysaďte. Tato kombinace by mohla způsobit výrazné podráždění, zčervenání či nadměrné olupování svrchní vrstvy kůže a napáchat tak víc škody než užitku.

Top přípravky s retinolem


Vitaminové sérum, Retinol TR3, Medik 8 15 ml, 900 Kč
Jemnější koncentrace, ideální pro začátečnice i ženy s citlivější pletí. Používá se na očištěnou pleť, samozřejmě na noc a vhodné je na toto sérum použít ještě noční krém nebo olej. Pokud si na něj vaše pleť postupně zvykne, můžete pak přejít na silnější koncentraci od téže značky.


Noční krém StriVectin Advanced Retinol Intensive Night Moisturizer 50 ml, 2310 Kč
Účinnost krémů StriVectin při vyhlazování vrásek byla již dávno prokázána. Původně byl tento krém určený na odstraňovaní či zjemnění strií, ale jako omlazující je snad ještě prospěšnější. A když se k němu přidá retinol, nemůže to špatně dopadnout.


Koncentrovaná péče proti vráskám La Roche-Posay Redermic 30 ml, 930 Kč
Spojení dvou typů retinolu (čistého a postupně se uvolňujícího), lipohydroxy-kyseliny a pramenité termální voda z La Roche-Posay dalo vzniknout přípravku, který byl oceněn i Prix d’Excellence Beauty Awards. Existuje i ve variantě vhodné pro péči o oční okolí.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související