Soundtrack festival: Zubejda, Dyk, agent 007 či slavný dirigent

foto: SOUNDTRACK Podebrady

Poděbrady nejsou známé jen díky svým lázním. Od roku 2016 sem lidé jezdí i za hudbou různých žánrů na Soundtrack festival. Organizátorem této úspěšné hudební akce je muzikant a staronový člen kapely Lucie Michal Dvořák.

Psal se rok 1908, když lidé začali do Poděbrad jezdit za odpočinkem, regenerací a léčbou. Místní lázně jsou proslavené především léčbou srdečních obtíží. A možná právě přes srdce a lásku k hudbě se toto místo stalo pro Michala Dvořáka ideálním pro pořádání Soundtrack festivalu. „Poděbrady jsou krásné lázeňské město se skvělou dispozicí. Najdete tu skvělé prostory, řeku, jezero, golfové hřiště, louky, parkurové kolbiště, zámek s nádvořím, fotbalové stadiony. Co víc si přát,“ přiznal Dvořák.

I termín konání festivalu na konci prázdnin byl jasný. „Jiří Bartoška festivalem v Karlových Varech sezónu otevírá, my ji v Poděbradech zase ukončujeme,“ uvedl dále zakladatel, který měl z úspěchu prvního ročníku obrovskou radost. „Poprvé, tedy v roce 2016, přišlo patnáct tisíc lidí. Což hovoří samo o sobě, že se to povedlo. Navíc jsem se poučili z různých logistických chyb, které se nám přihodily, proto nám každým rokem návštěvnost krásně stoupá,“ pochlubil se.

Festival Soundrack přiláká každým rokem hvězdy filmového hudebního průmyslu a špičku domácí populární scény. Zahájení se uskuteční na SNDTRCK stage pod poděbradským zámkem ve čtvrtek 25. srpna večer vystoupením Jiřího Ševčíka & Pirate Swing band. Jde o kapelový projekt zahrnující 19 respektovaných sólistů mnoha žánrů – od rockerů po filharmoniky. Repertoár tvoří nejen klasický swing, ale i vlastní svěží a vtipné swingové aranže hitů jiných hudebních žánrů (Michael Jackson, Madonna, Police, Queen, Bon Jovi, Oasis, Simon & Garfunkel, Billy Joel, Coldplay, Radiohead, Beatles, Rolling Stones, George Michael a další), což těleso činí výjimečným, nikdo jiný se této „disciplíně“ coby specializaci u nás ani v Evropě nevěnuje.

Slavná pohádka a nevídané hudební Tros Discotequos

V pátek na festivalu můžete vidět tradiční odpolední pohádku. Letos na hlavním pódiu uslyšíte písničkový soundtrack živě s filmovou projekcí pohádky Lotrando a Zubejda. Za jejím vznikem stojí osvědčené duo tvůrců Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř, písničkám vdechl pohádkový život režisér Karel Smyczek. Vtipný scénář plný absurdních situací a dialogů doplněný již zlidovělými písněmi potěší každého, kdo si bude chtít zazpívat. Aby také ne, když si hudba Jaroslava Uhlíře dokonce vysloužila v roce 1997 nominaci na Českého lva.

Pod poděbradským zámkem se pak můžete těšit i na něco nevídaného! Zpěváci a muzikanti Vojta Dyk, Jakub Prachař a Jan Maxián předvedou hudební setkání, při kterém se prý může stát cokoliv. Nečekejte obvyklý koncert. Pánové z Tros Discotequos hrají národní písně či hity ze zahraničí a užívají si hudbu v netradiční formě. A určitě si to užijete i vy. Provedení písní se odvíjí od atmosféry večera, nálady publika, souznění s kapelou a v neposlední řadě přání diváků. Repertoár žánrů a písní je takřka neomezený. Od populárních songů až po operní árie. 

Agent 007 v malebných středočeských lázních!

Sobota pak přinese dva roky odkládanou show James Bond: Skyfall in Concert, při které bude promítána slavná bondovka za živého doprovodu filharmonie a světelné show.  Skyfall od režiséra Sama Mendese s hudbou skladatele Thomase Newmana, oceněného cenou BAFTA tak získá úplně nový rozměr a celé představení určitě bude skvělým zážitkem.

Velké překvapení

Nedávno organizátoři odtajnili ještě další překvapení festivalu. Návštěvníci Poděbrad budou mít možnost na vlastní oči potkat světoznámého nizozemského dirigenta Ernsta van Tiela. Ten již v roce 2019 doprovodil na festivalu s živým orchestrem Formanův osmi Oscary oceněný film Amadeus. Toto představení mělo premiéru před šesti lety v Royal Albert Hall v Londýně.

V neděli 28. srpna festival slavnostně zakončí koncert Kryštof Marek: Night Is Waiting, který se bude konat na KONGRES stage a je pro všechny návštěvníky festivalu zdarma. Kryštof Marek je jedním z nejúspěšnějších českých dirigentů. Hudební skladatel, textař a jazzový pianista působí v mnoha hudebních a divadelních projektech s širokým spektrem hudebních žánrů. V roce 2016 získal Českého lva za spoluautorství hudby k filmu Masaryk. Celý program sedmého ročníku se bude konat pod širým nebem.

zdroj:: Soundtrackfestival.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související