Tip na výlet: Do Vrchotových Janovic za baronkou Nádhernou a na autorská čtení

foto: Jaroslav Fikota

Milovnice literatury, umění, botaniky a zvířat. To byla Sidonie Amalie, svobodná paní Nádherná z Borutína. Šlechtična českého původu, mecenáška a organizátorka kulturního života a poslední šlechtická majitelka zámku Vrchotovy Janovice. Na její počet tu vznikl Nádherný festival plný literatury a umění.

Původně kamenná gotická tvrz, která patřila pánům z Janovic, byla postupem času přestavěná na renesanční zámek Vrchotovy Janovice. Ten se pak v 17. a 18. století stal sídlem hrabat z Vrtby. V roce 1879 koupil janovické panství rytíř Karel Nádherný z Borutína. Zámek poté nabyl novogotickou podobu. Jeho půvab dotvořila právě dcera majitele, Sidonie Nádherná. Na základě návrhů zahradního architekta Eduarda Fialy se pustila do velkých úprav parku.

Láska k přírodě a literatuře

Dcera Karla Nádherného z Borutína Sidonie Nádherná péči o zámecký park pojala jako svou životní úlohu. Vše ráda konzultovala i s botanikem a zahradním architektem světového formátu Camillo Schneiderem. V zahradě najdete potok s klenutým můstkem, kamenná posezení, vzácné stromy i keře. V zákoutí parku nechyběl ani sad a zelinářská zahrada. Sidonie však nebyla jen velkou milovnicí zámeckého parku, ale okouzlila i mnoho mužů. Stala se múzou takových velikánů, jako byl básník Rainer Maria Rilke, malíř Max Švabinský či spisovatel a dramatik Karl Kraus.

Milovala literaturu a do zámku ráda zvala intelektuály. Byla mecenáškou a ve svém sídle organizovala kulturní akce. Mezi její přátele patřily přední osobnosti tehdejšího kulturního a politického života. Tím byl například architekt Adolf Loos, chorvatská hudební skladatelka Dora Pejačević, kníže Max Lobkowicz, vnučky presidenta Masaryka Herberta a Anna, kněžna Mechtilda Lichnowská, zakladatel průhonického parku Sylva-Taroucca, biskup Antonín Podlaha a mnoho dalších.

Mnohé z těchto lidí ovlivnila, aniž by si to kdy uvědomovala. Jejím životem se dnes zabývá spisovatelka Alena Wagnerová v knize Sidonie Nádherná a konec střední Evropy (Argo 2010). Po smrti rodičů a sourozenců se stala poslední šlechtickou majitelkou zámku. Ten jí byl zabrán v roce 1944 německými SS a po únoru 1948 pak i podruhé komunistickým režimem. V roce 1949 nakonec odešla do exilu v Anglii, kde 30. září 1950 zemřela. V roce 1999 byly její ostatky převezeny z Anglie na rodinný hřbitov v janovickém zámeckém parku. Zde je pohřbena nejen celá její rodina, ale i koně a psi, o které se za celý svůj život starala.

Vrchotovy Janovice, zámek pod správou

V roce 1957 přešel zámek i park do správy Národního muzea, které se ho snaží postupně uvést do původní podoby. Uvnitř je stálá expozice České zvonařství, která návštěvníky seznamuje s historií zvonařského řemesla v Čechách a na Moravě. Život v 19. století přibližuje expozice Společnost v Čechách 19. století. Expozice Rilke, Kraus a Vrchotovy Janovice je věnovaná rodině Nádherných a jejich pozoruhodným hostům.

Pokud plánujete výlet vlakem, dostanete se sem z Hlavního nádraží Praha rychlíkem směr České Budějovice. Vystoupíte na zastávce Olbramovice, odkud vás lokálka doveze až do Vrchotových Janovic. Od vlakové zastávky dojdete k zámku asi za dvacet minut po silnici spojující Vrchotovy Janovice s Velkou Lhotou. Projděte městysem, kolem knihovny, kostela a sokolovny, za níž už objevíte místní značení, které vás nasměruje k zámku a parku. 

Nádherný festival

Kdo se chystá uctít památku krásné Sidonie Nádherné, měl by do Vrchotových Janovic zamířit tento pátek 9. června. V tento den se zde koná unikátní akce Nádherný festival a do Vrchotových Janovic se tak v tento den sjedou známí spisovatelé a osobnosti kulturního života. Festival se koná v místní sokolovně a pořádá ho místní Knihovna Vrchotovy Janovice pod záštitou obce.

„Chceme do Vrchotových Janovic přinést víc kultury a navázat i na zásluhy Sidonie Nádherné. Akci jsme připravili pro mateřskou a základní školu v naší obci, ale zváni jsou i ostatní školy, mládež a dospělí, zkrátka široká veřejnost. Jsme rádi, že naše pozvání přijali významní autoři a nakladatelství,“ říká Kateřina Koubová, vedoucí Knihovny Vrchotovy Janovice. A dodává, že akce je nejen pro školy, ale i pro veřejnost. Vstupné je zdarma.

Autorská čtení jsou v kurzu

Spisovatelky Lucie Hlavinková a Ivana Peroutková i zástupci nakladatelství Albatros Media Ondřej Müller a Mirka Vobecká si budou s dětmi, jejich učiteli a rodiči povídat o knížkách i jejich hrdinech. A to nejen o takových, jako jsou Krteček, nebo ti, které známe z foglarovek, ale i o Harrym Potterovi a postavičkách z knížek Disney. Na programu budou i oblíbené knížky současných českých autorů. 

Pro děti a dospělé bude určeno povídání na téma Od fikce k realitě aneb jak přežít dnešní svět. Debaty se zúčastní Barbara Nesvadbová, která napsala knížku Mia a její svět, Amar Ibrahim, který je autorem knížek Kurz přežití a Kurz přežití pro děti, a novinář a spisovatel Lukáš Havlas, autor knihy 180 stupňů, v níž se hrdinovi svět obrátí vzhůru nohama.

Další bloky budou věnovány převážně dospělému publiku. „Ženy určitě uvítají, že nás navštíví Barbara Nesvadbová, novinářka a spisovatelka, zejména pro muže bude zajímavá naopak podvečerní debata se Zdeňkem Macháčkem, kriminalistou, který bojoval proti organizovanému zločinu. Všichni se určitě pobaví při vyprávění Miloše Knora, známého komika, který přijede se svou manželkou, ilustrátorkou Evou,“ popisuje dále akci knihovnice.

Chybět zde nebude ani výstava historických pohledů Evy Černé, které jsou z historie obce Vrchotovy Janovice. Večer pak proběhne promítání filmového muzikálu, jehož příběh je inspirovaný osudem baronky Sidonie Nádherné. Kromě barvitého osobního života baronky přibližuje muzikál také pohnuté historické okamžiky naší země. Pro Divadlo Ungelt libreto a text písní napsala Marta Skarlandtová. V hlavních rolích hraje Marta Kubišová a Aneta Langerová.

Kontakt dětí s autory podněcuje lepší postoj ke čtení

Akcí tohoto rozsahu ve velkých městech bývá dostatek, v městysech už o poznání méně. Proto jsou Vrchotovy Janovice a místní škola projektem nadšené – a vítají také účast škol či veřejnosti z blízkého okolí. Iva Chwastková, ředitelka MŠ a ZŠ Vrchotovy Janovice autorská čtení vnímá jako vstupní bránu do světa fantazie a zážitků. Na rozvoj čtenářství má i podle ní neopomenutelný vliv.

„Ve vzdělávání se snažíme děti přivést ke knihám, rozvíjíme jejich čtenářskou gramotnost a povědomí o krásách z přečteného nejrůznějšími a podloženými metodami. K těm se řadí i autorské čtení, protože ve velké míře obohacuje nejen malé čtenáře, ale i dospělou populaci a podněcuje všechny k zájmu o knihu. Je to výborný způsob, jak přimět i „nečtenáře“ k tomu, aby začali o knize přemýšlet jinak. Zjistí, že obraz, který si při naslouchání v mysli vytváříme, je nezapomenutelný a jedinečný. Takže děkuji za každou chvíli, kdy si autoři udělají čas a věnují se dětem i dospělým,“ říká ředitelka místní školy, která žáky mimo jiné zapojuje i do legendárního řetězového provádění na místním zámku Vrchotovy Janovice. 

zdroj: Vrchotovyjanovice.eu, Vrchotovyjanovice-skola.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související