Tip na výlet: Vydejte se za vínem

foto: Jiří Foltýn

Vinařských akcí, kde lze nejenom ochutnat skvělá moravská nebo česká vína, ale také se seznámit s místní kulturou a zvyky, se zejména během letních měsíců konají stovky. Ne vždy je ale snadné mezi nimi vybrat tu pravou.

Chcete věnovat svůj volný čas té správné akci? Prvním a možná nejjednodušším parametrem pro takové zaujetí je jméno. Vinaři si tohle uvědomují, a proto používají názvy, které už lákají sami o sobě. Někdy mají hlubší význam a vycházejí z místního folklóru nebo historie. A na jaké akce podle názvu tedy třeba vyrazit?

Na Vrbicu pro opicu (2. června – 2. září)

Vinaři obce Vrbice nedaleko Hustopečí si připravili letní služby otevřených sklepů s tímto rozverným názvem. Vždy dva vinaři mají od června do září v určitou dobu, a to i ve všední den, otevřený sklep, aby náhodný turista v létě našel pohostinné zázemí, a mohl tak ochutnat místní víno nebo si dát něco dobrého.

Hudba na vinicích (květen–září)

Hudba na vinicích je vinařská akce s doslova zvučným jménem. Již čtvrtým rokem koncertují oblíbení čeští a slovenští zpěváci a kapely přímo v areálech jednotlivých vybraných vinařství. Letos se jedná např. o Čechomor, Vašo Patejdla, Lucií Bílou, Jelena, Pokáče, Tomáše Kluse, Queenie, Monkey Business, Davida Kollera, Lenny, Mig 21, Wohnout a mnohé další. Hostit je budou vinařství Sonberk, Lahofer, Château Valtice, Johann W Třebívlice a Víno Zlomek & Vávra Boršice. Mají nejenom skvělá vína, ale koncertům dodají neuvěřitelnou atmosféru často přímo mezi vinohrady.Dobývání dobšických sklípků (8. července)

Jedná se o tradiční a oblíbenou akci otevřených sklepů, kterou pořádá většina vinařských obcí. V tomto případě je ale navíc doplněna o rekonstrukci bitvy napoleonských válek. Ta proběhla v roce 1809 nedaleko právě Dobšic u Znojma. Ve vinařských uličkách bude otevřeno přibližně 25 sklepů s nabídkou vín. Zároveň bude ve sklepech i na hlavním pódiu zajištěno vystoupení hudebních souborů, chybět nebude rozličné občerstvení a bohatý program i pro rodiny s dětmi. 

Hodové túlání po Pulgárských sklepech (25. srpna)

Také túlání jsou vlastně otevřené sklepy, tentokrát ale ve vinařské obci Bulhary. Pořadatelé zde využili historické pojmenování obce, která se takto (Pulgary) nazývala až do roku 1949 a nářečí. V rámci sobotních krojovaných hodů bude během dne otevřeno 12 sklepů, ve kterých bude možné ochutnat vždy alespoň 5 vzorků a k tomu nějakou tu dobrotu. Příjemný letní vlahý večer pak návštěvníci akce stráví třeba u cimbálu. Slípka Tour pod křídly šéfkuchařů (2. září)

V největší a nejznámější vinařské obci v republice ve Velkých Bílovicích vsadili na spojení vína a jídla. Návštěvníci absolvují začátkem září gurmánský zážitek se špičkovými, výhradně suchými víny a delikátními pokrmy od šéfkuchařů zvučných jmen – Miroslava Kaliny, Marka Raditsche, Marka Fichtnera a Ladislava Douši. A proč slípka? Slípku má ve znaku místní sdružení vinařů, které gastroakci spolu s otevřenými sklepy pořádá. A protože jsou na ni právem hrdí, použili ji i do názvu. Jedná se také o označení jejich speciálního vína – cuveé, vyrobeného vždy alespoň ze dvou nejtypičtějších velkobílovických odrůd, které reprezentují a charakterizují místní terroir.

zdroj: Vinazmoravyvinazcech.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související